Malle unger ??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Carinamor — 21. september 2013, 17:37

Hej
Jeg har brug for lidt hjælp. Vi har fundet en hule i min datters akvarie der er fyldt op med malleunger plus far. Det er alm ancistrus albino.
Hvad gør vi ? Lader vi dem gå eller sætter hele hulen i et tomt akvarie. Skal der pumpe i ? Er lidt på bar bund for det er første fang vi prøver det 😉

Karla Smit — 21. september 2013, 17:59

Jeg har også "lige" fået malleunger i mit akvarium.
Det meget forskelligt fra person til person med hvordan man vælger at gøre det, jeg har ladet dem blive i akvariet, og de klare sig helt fint!🙂
En god ting er hvis i køber nogle rødder til dem, da der er livsvigtige fibre for deres mave i rødder.
Så er det også meget vigtigt at ikke løfter/åbner/rykker hulen, ungerne kommer selv ud når de er store nok og hvis de kommer ud af hulen for tideligt kan de blive spist Det er også en god idé at fodre med agurk, squash og skrællede ærter (de SKAL være skrællet)
Hvis i vælger at flytte dem over i et andet akvarium skal der bare være at rigtigt godt filter fordi at de sviner meget;) Hvis de dør så kan i sagtens regne med at der kommer et nyt kuld meget hurtigt, hvis i syntes at det går for langsomt kan i sætte jeres maller i gang med at yngle ved at skifte fx. 45% liter vand 4 gange om ugen eller lave ændringer i form af nye planter og/eller ny pumpe osv.
Håber at i kunne bruge mine råd og held og lykke med dem:D

Carinamor — 21. september 2013, 21:25

Tak for det. Jeg har nu sat dem over i et andet akvarie. Både unger og far. Løftede bare hulen over i en plastikbøtte så de ikke kom over vand.
Tænkte at det ikke var så nemt at fange så mange små unger op fra det andet akvarie 😀
Hvad spiser de små ? Er det bare et par mallepiller ? De kan jo ikke leve af agurk. Kan ikke rigtig finde noget rundt om på nettet *uhh*

Karla Smit — 21. september 2013, 21:57

Nu ved jeg jo ikke hvor gamle de er men hvis de er nufødye må de ikke få mallepiller endu fordi at deres maver er skrøbelige, lige når de bliver født har de en blommesæk som de lever af i et stykke tid og når den er brugt op (det bliver den efter et par dage) kan man fodre let fx med flagefoder og tørre egeblade, man skal samle dem op om efteråret pg lade dem ligge til at de er tørre, de synker til bunds efter ikke så lang tid. Mallefar behøver ikke at være med over i de smås balje, han er der nemlig kun for at beskytte ungerne over for andre fisk som jo godt kunne tænke sig en lille malle-hapser.
Hvis du/i er merre i tvilv eller gerne vil vide mere, så har jeg lige fundet den side som jeg brugte første gang jeg fik unger, og den er virkelig guld værd, i kan også prøve at spørge i den lokale dyreforetning.
I må igen ønskes held og lykke med ungerne:)
http://www.jacob-lihn.dk/Ancistrus%20sp.%20artikel.html

Carinamor — 21. september 2013, 22:44

Hej Karla
Jeg havde fundet den side du linker til 😛 jeg ved ikke hvor gamle de er. De har ikke været ude af hulen endnu. Med en lygte kunne vi se en hel masse små maller der tussede rundt bagerst i hulen. Far malle har ikke flyttet sig ud af hulen i nogle dage. De er nu i et 54 liters hvor der går 4 pansermaller. Jeg tænker ikke at de er nogen trussel mod ungerne.
Jeg må se om jeg kan få far malle fanget når ungerne er store nok til at komme ud af hulen.
Mange tak for hjælpen. Håber på det bedste. Jeg har et 19 liters plastik akvarie jeg egentlig ville have brugt men det havde vi lige sat op til zebrafisk opdræt. Zebraerne var kommet i i eftermiddags og så opdager vi malle ungerne her til aften 😮 der er gang i den her 😀

Karla Smit — 22. september 2013, 09:52

Jeg ville måske tage pansermallerne op, fordi at selv når ungerne kommer ud af hulen er de ikke mere end en lidt over en halv cm store, men det er jo op til jer:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.