hjælp!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tina F. — 19. august 2013, 21:56

Hej alle i garvede akvarister 🙂

Jeg håber, at der er nogen af jer, som kan finde tid til at hælpe mig lidt med et par spørgsmål, men først kommer der lige lidt info om baljen 🙂

Vi har et Juwel Rio 240, som er knap 3 mdr gammel. I baljen har vi flg fisk:
6 Scalara
2-30 neonfisk
10 tetra glødelys
2 micky mouse platyer
4 sværddragere
2 store suge maller og en 20 stk mindre pansermaller

Mine spm er som følgende:

1) Hvor tit vil i anbefale vandskift og hvor meget vand vil i skifte. Vil i tilsætte happy life, Aqua life og gødning hver gang?
PT skifter vi en gang om måneden halvdelen af vandet, renser filtre og tilsætter happy life filter medium, Aqualife og gødning i forhold til det skiftede vand. ER det ok?

2) Ca. natten over har vi pludselig fået alger i vandet?? aner ikke hvor de kommer fra, men jeg er ret sikker på at det er pensel alger, efter jeg har konsulteret google.
Jeg har nu købt noget algemiddel som skulle kunne behandle dette, Happy Life Algin-Regular, i brugsforvirringen står der at man skal skifte vand for herefter at tilsætte produktet, men nu kommer 1000 kr spørgsmålet så, skal man så også tilsætte filter medium og aqua life og gødning ved dette vandskifte eller hvordan.

Til info har jeg stixet akvariet og der kommer jeg frem til følgende:

CI2 er for høj: 0,8
PH: 7,6
KH: 10 oD
GH: >7 oD

NO3: er for høj! :50
NO2: 0

Please hjælpe en nybegynder, som synes at det her er en anelse kompliceret

Hugo — 19. august 2013, 22:02

Overskriften er ikke iorden, der bliver gjort opmærksom på at man skal lave en sigende overskrift, hver gang man vil starte en tråd.

Her er lidt basal om opstart.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/?Type=27

penselalger kommer normalt ikke natten over, men tit på blade, som er ved at gå til og lækker næringsstoffer.
Kan du tage et billede ?

Tina F. — 19. august 2013, 22:07

Hej Hugo

Beklager, jeg kan desværre ikke få lov til at ændre i overskriften nu, men det er noteret til næste gang, håber at du bærer over med mig.

Billedet må lige komme i morgen, men indtil videre ser det ud til at det er sorte pletter på alle bladene. Det er svært at forklare, men jeg finder et billede i morgen.

Tak for din tid

Hugo — 19. august 2013, 22:08

Det er ikke prikker på undersiden af jawabregne du mener vel ?

blizzie — 19. august 2013, 22:16

Meget velbeskrevet dog mangler du lige at skrive hvor meget og hvor tit du fodre?
Lyder som et middel til hårdt belastet akvarie mht. fisk jeg ville skifte 50% vand om ugen uden tilsætningsstoffer. Hvis dit filter virker behøver du vel ikke tilsætte ekstra bakterie-kultur?

Husker du ikke at være for grundig med filterrens? Det gøres normalt kun når vandgennemstrømningen stopper til. Kender ikke juwels indbygningsfiltre men de skulle vist være ok effektive!?
Husk at rense filtermaterialer let i vand fra akvariet og hurtigst muligt.

Penselalger er ret genstridige!
Mht alger og gødning eller mangel på samme er der et sted du er nødt til at besøge:
akvariegoedning.dk
http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/46-alger/55-alger
http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/81-godning/221-hvordan-goder-man-akvarieplanter-kort-version
http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/81-godning/298-naeringsmangel-hos-akvarieplanter
Der er mange aspekter i vellykket plantehold hvis du læser lidt på #2 og derefter på akvariegoedning.dk er du godt hjulpet!

Mvh Lars M

Tina F. — 19. august 2013, 22:33

Jeg har nu fået taget lidt billeder



Tina F. — 19. august 2013, 22:38

Vi fodre en gang om dagen og skifter lidt mellem flage fodder og frost fodder, vi prøver ikke at fodre for meget, men det er egentlig ret svært at vide om de får for meget eller for lidt, i hvert fald når man ikke er så garvet endnu. Når vi er afsted i weekenden, får de ikke noget mad.

Mht filter rens, så var jeg ikke klart over at det var noget man skulle så lidt som muligt, jeg troede at man skulle gøre det månedligt... tak for info 🙂

hmmm.. det er noget hø at den er så genstridig og jeg har ingen anelse om hvorfor den er kommet... øv!

blizzie — 19. august 2013, 22:48

Der er råd til bekæmpelse i de links jeg gav. Og også hjælp til identifikation af alle slags alger!

Der skulle jo meget gerne opstå en gavnlig bakteriekultur i dit filter ved at rense under rindende koldt hanevand er du meget hård ved denne kultur. Har du læst brugsanvisningen til filteret? Står sikkert noget om rensning også.
Egentlig biologisk rensning med nedbringelse af giftstofferne er svært at opnå i et lille filter. Vandskift fjerner skadestofferne medmindre dit hanevand ikke er ret godt.

Tina F. — 19. august 2013, 22:51

[citat]Der er råd til bekæmpelse i de links jeg gav. Og også hjælp til identifikation af alle slags alger!

Der skulle jo meget gerne opstå en gavnlig bakteriekultur i dit filter ved at rense under rindende koldt hanevand er du meget hård ved denne kultur. Har du læst brugsanvisningen til filteret? Står sikkert noget om rensning også.
Egentlig biologisk rensning med nedbringelse af giftstofferne er svært at opnå i et lille filter. Vandskift fjerner skadestofferne medmindre dit hanevand ikke er ret godt.[/citat]

Bare lige så jeg forstår dig helt.. jeg skal altså vride de blå svampe som der sidder i filtret nede i akvarievandet? bliver hele vandet så ikke bare møjet til igen... Ved godt at jeg vist er lidt blond lige nu LOL men beklager, håber du bærer over med mig. Tak for linksne, dem vil jeg lige pløje igennem imorgen, hvor jeg er lidt mere frisk.

Tak for dit svar 🙂

blizzie — 19. august 2013, 22:54

Nejnej nej.. hehe. i en spand du har taget fra akvariet.. ellers tror jeg der bliver skyet i baljen 😀
Har selv prøvet det for nyligt da jeg skulle have en stor svamp (HMF-filter fylder hele hjørnet 25*75*5cm) op fyldt med møj. Sikke tåget der blev i akvariet.. men det var der nu ingen fisk som lod sig mærk af.

blizzie — 19. august 2013, 22:57

Er det ikke juwels eget filter der sidder i? Der findes nok andre som kender det filter noget bedre end jeg! Mener der er nogle "bio" materialer i også? Dvs andet end de blå måtter? Også noget med at der er noget som fjerner nitrat som Ullits (ejer af akvariegoedning.dk har debatteret en del i en anden tråd som jeg ikke lige kan finde.

blizzie — 21. august 2013, 20:37

Hvordan er det gået? 🙂

Tina F. — 21. august 2013, 21:11

[citat]Hvordan er det gået? 🙂[/citat]

Well... Jeg har fået skiftet vand, renset filtre rigtig grundigt i akvarie vandet. Tror måske at vi har for få planter?



Men ellers vi skal vi jo følge de råd i linkene, som du sendte.

Jeg har stilet igen idag og alle værdierne er normale nu YAY

men de der alger... Øv hvor ville jeg bare ønske man kunne trylle dem væk 😉

susan — 24. august 2013, 18:57

prøv at tage planterne op og gnub algerne af med fingerene

susan — 24. august 2013, 18:57

prøv at tage planterne op og gnub algerne af med fingerene

susan — 24. august 2013, 18:57

prøv at tage planterne op og gnub algerne af med fingerene

susan — 24. august 2013, 18:57

prøv at tage planterne op og gnub algerne af med fingerene

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.