Hvilken malle kan gå i yngel akvarium?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

HFjeldsted — 10. august 2013, 17:57

Vi har et 54 L akvarium med sejlfinne molly yngel. Kan man få en malle som kan rense akvariet uden at den æder vores yngel?

Lizette — 10. august 2013, 18:12

Ancistrus!

joakim123456789 — 10. august 2013, 18:15

Enig med #2 😀

HFjeldsted — 10. august 2013, 18:34

Er det den man kalder alm. sugemalle?

joakim123456789 — 10. august 2013, 18:40

ja 😀
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10783

HFjeldsted — 10. august 2013, 18:54

Tak for hjælpen:)

Bruger #381101 — 10. august 2013, 19:12

Der er kun en der renser akvariet, og det er ejeren af akvariet.

sira666 — 10. august 2013, 19:23

#1 hvis du gerne vil have at akvariet skal være let at holde rent bør du ikke haft en malle... de sviner mere end de renser *skeptisk*

Hugo — 10. august 2013, 19:43

Så skal man definere 'rense' bakteriefilm holdes jo nede af sugemaller i barbundsakvarier eks.
Hvis det er for at holde bakteriefilm væk, så vil posthorns snegle være et bedre valg efter min mening

Lort skal man selvfølgelig selv fjerne

Villads — 10. august 2013, 20:00

#8 Det er noget sludder sira.
Selv om det er korrekt at mallen leverer et stort bidrag til mængden af afføring, i akvariet, er den nytte den gør ved at fjerne alt nedfalden foder, og rense ruder for alger, en kæmpe hjælp i den daglige vedligeholdelse af et yngleakv.

sira666 — 10. august 2013, 20:27

#10 i mit alm akvarie fjerner de ingen alger på ruder eller noget... kan se at de livligt hopper på planterne men det er så også selv som det er den samme alge som sidder på filter og baggrund som de heller ikke renser...
men jeg mener ikke at de ikke tager algerne... men de kommer jo stadig med en ret stor mængde afføring og hvis man gerne vil have mallerne for at man ikke så ofte behøver at skifte vand lige så meget vand så hjælper det jo ikke? der findes jo folk der tænker "oh... en sugemalle de holder akvariet rent... så behøver jeg ikke skifte så meget vand..." men de sviner jo en del alligevel så man skal jo faktisk skifte mere vand fordi man lige har fået endu en fisk til akvariet...

Villads — 10. august 2013, 22:28

Det er nok fordi du ikke kigger ordentligt efter sira.
Når en sugemalle græsser på ruden, vil den spise alle de bløde alger som den kan skrabe af, og det giver plads til nogle mere hårde typer, som mallerne altså ikke kan gnave af.
Den skal vi selv fjerne.
Hvis vi ikke har en sugemalle i akvariet vil ruderne hurtigt vokse til med bløde brune alger, og derefter med bløde grønne alger. Der vil løbende ske en udvikling i hvordan algelaget ser ud, alt efter hvilken algeart der har overhånd.
Alt dette ser vi ikke med en Ancistrus malle i akvariet. Der ser vi som regel kun et ret hårdt lag af korte grønalger som er ganske svære at skrabe af, og det er ikke noget man behøver at gøre så ofte, som hvis man ikke har en Ancistrusmalle på arbejde.

heidi48 — 11. august 2013, 01:21

Vi kan se tydelig forskel på de akvarier, vi har med og uden ancistrus, jeg er enig med Villads i at de fjerner algehinder, vi har gode erfaringer med "rengøringshold" bestående at ancistrus, RCS rejer og helena snegle

Meng — 11. august 2013, 01:34

Min erfaring er også som Villads siger. De hjælper en del med at udrydde algerne fra ruder og baggrund. Der er selvfølgelig forskel på de forskellige individer (har selv et par Ancistrus, hvor hunnen tager ruderne, mens hannen tager mallepillerne...)
Det har i høj grad også meget med at gøre hvor meget man fodrer...Det er også rigtigt at de skider en del, men hvis filteret er iorden, burde det ikke være et problem. Jeg ville ikke undvære dem i mine selskabsakvarier.
Jeg har 1 par Ancistrus i mit 135 liters og 1 stk Peckoltia Vittata (L-015) i mit 350 liters.

Bruger #381101 — 11. august 2013, 01:36

Sejlfinne mollyer er selv rigtig glade for at spise alger, så jeg syntes ikke at sugemaller ville være en god idé.

Villads — 11. august 2013, 06:51

Ja, det er værd at tænke over i dette tilfælde.

AnneH — 11. august 2013, 09:15

[citat]Når en sugemalle græsser på ruden, vil den spise alle de bløde alger som den kan skrabe af, og det giver plads til nogle mere hårde typer, som mallerne altså ikke kan gnave af.
Den skal vi selv fjerne.
(...) Alt dette ser vi ikke med en Ancistrus malle i akvariet. Der ser vi som regel kun et ret hårdt lag af korte grønalger som er ganske svære at skrabe af, og det er ikke noget man behøver at gøre så ofte, som hvis man ikke har en Ancistrusmalle på arbejde.[/citat]

Måske er jeg bare heldig med balancen mellem de fem parametre (eller blind? *rødmer*), men det er mit indtryk, at mine zebrasnegle tager mange af disse korte hårde alger, når ancistrusserne har været der. I de snart to år, jeg har haft akvarium, har jeg kun ganske få gange skrabet alger af glasset, og jeg godt se fiskene derinde 😉

Villads — 11. august 2013, 11:54

Aha! Zebrasnegle har jeg aldrig selv haft. 🙂

Hugo — 11. august 2013, 12:00

Zebra snegle er møg iriterende, med mindre man elsker at have hvide klatter rundt i pytten (æg) som ikke er til at få af trærødder 😀

sira666 — 11. august 2013, 12:04

#19 jeg har ALDRIG haft æg i mit akvarie så jeg syns stadig de er mega søde... 🙂
*rødmer* men efter at have set AnneH's zebrasnegle kan jeg godt se at mine egne nok ikke var kønsmodne... ligesom mine amanorejer enten kun var hanner eller heller ikke var kønsmodne *rødmer*

AnneH — 11. august 2013, 13:42

[citat]Zebra snegle er møg iriterende, med mindre man elsker at have hvide klatter rundt i pytten (æg) som ikke er til at få af trærødder 😀[/citat]

Når de kære små kræ gider ordne ruderne for mig, lever jeg gerne med de mange små hvide klatter på rødderne 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.