Er mit filter for stort?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mathisj — 1. maj 2013, 15:16

Hej alle. Har lavet nyt filter i mit 530 liters, men kom til at tænke på om det er for stort og med for meget filter vat. Filteret består af baggrunds filter, akvariet måler jo 160 cm så der er 60 cm biobolde, 10 cm mellemgrov hmf, 40 cm filtervat, 5 cm mellemgrov hmf, og til sidst pumpe kammer hvor pumper og varmelegme er pakket med små stykker hmf. Til at trække det hele er der 3 stk hydor pico 1200.

Ved ikke om der er for meget filter vat, og om hele systemet kan følge med pumperne ?

Ris og ros modtages gerne, på forhånd tak venner:)

Mathisj — 1. maj 2013, 15:21

Glemte at sige det er et mbuna akvarie;)

Mathisj — 1. maj 2013, 15:39

Tuemose — 1. maj 2013, 18:00

Øhh i min mening. Kan du ikk rense for meget:-) nu størrer fileter, nu bedre er vandet typisk. Da det er et lukket system. Så forsvinder sunde bakterier ikk. Især godt med rigtigt godt filter til mbunaer. De kan godt svine

KimJ — 1. maj 2013, 18:09

#1
Det virker fornuftigt totalt set, men jeg ville i dit sted placere en eller to af pumperne før filtervattet (som godt kunne fylde mindre, så der blev mere plads til biobolde, men det har nok ikke den store betydning). Dette ville bevirke at der var langsommere gennemstrømning i filtervattet, og at dette ville være mindre tilbøjeligt til at lade svæv trække med vandet igennem.

Om det overhovedet er nødvendigt at tænke på dette, er slet ikke sikkert, men opstår der problemer med for meget svæv i vandet, er det værd at overveje den løsning.

Hugo — 1. maj 2013, 19:43

Jeg ville nøjes med 5-10cm filtervat og have flere bioelementer i stedet, og flytte 2 af pumperne, hen over indtaget, så hastigheden i filteret sænkes

Mathisj — 2. maj 2013, 20:40

Har godt nok overvejet at lave mindre filter vat og flere biobolde som grov filter. Men vil helst ikke flytte pumper da de er boret gennem baggrunden 🙂

Hugo — 2. maj 2013, 20:46

Du kan godt flytte pumper aligevel, du føre bare slange bag baggrunden til dem.

Selv bore jeg ikke hul til pumpeudstrømmer, men bruger et eheim udstrømmerrør som pumpen monteres på og bare hænges ned over kanten.
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=1338

Mathisj — 2. maj 2013, 22:54

Ja det er self en mulighed, synes bare ikke de er så pæne at se på. Da det er forholdsvis små pumper jeg har tror jeg de mister for meget tryk hvis jeg laver lange slanger på. Prøver at kører med det som der er, så må vi se hvad tiden bringer..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.