Ølandsbrud eller natursten.. Ny deco??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cichliderookie — 22. april 2013, 12:38

Hej alle.

Hvad skal jeg prøve af ovenstående. Jeg har pt. kalksten i mit mbuna 275, men jeg syntes ikke helt det er som det skal være.

Jeg mangler dog den gode ide, der skal få mig videre til at finde den rigtige dekoration.

Er der noden derude, der har erfaringer med enten natursten eller ølandsbrud?.

Jeg ved godt, at det er en smag sag og et uhyre svært emne, men jeg prøver alligevel om I ikke har nogle gode forslag eller erfaringer. Her er min balje som den ser ud nu, men der er noget der ikke helt spiller, men jeg har svært ved at finde ud af hvad.




//Lars Bo

Zeigermann — 22. april 2013, 13:02

Hej Lars Bo.

Jeg går ud fra, at billedet er dit akvarium.

Hvis du nu kigger lidt på størrelsen af dine fisk, så er der ikke mange steder, hvor fiskene kan komme ind mellem dine sten, med mindre de klemmer sig igennem.

Jeg ville få fat i nogle større sten, og gerne nogle som ligner din baggrund; blot husk ikke at få fat i nogle med skarpe kanter, da disse kan skrabe hul på fiskene.
Hvis du også lægger nogle sten i med små mellemrum, så har din yngel et sted at gemme sig.

Pas på med ikke at få det til at se for 'opbygget' ud, men nærmere som om stenene er faldet naturligt i, da det ellers hurtigt får et kunstigt udseende.

Her er mit eget 660 liter med Mbuna:

Jakob — 22. april 2013, 13:27

Jeg tror det ville gøre sig hvis du gik efter nogle granitsten. De vil matche dinne modulr i udseene og struktur. Farve er ligegyldig da der hurtig vil komme alger på der vil gøre at de matcher ydderliger. Vær ikke bange for at bruge få men store sten. Da en masse små sten hurtig ligner ingenting.
Så syntes jeg dit hænge modul dominere ret meget.
Pøj, pøj!
Jakob

cichliderookie — 22. april 2013, 20:43

Tak for jeres indlæg.

Det kan da sagtens være, at mine sten er for små og at det ser for opstillet ud, men hvor er det dog svært at få det til at se naturligt ud.

Jeg har haft prøvet sort granit, men det så ikke godt ud, når baggrunden er den farve som BTN nu er. Det gav for stor kontrast.

Jeg har søgt efter granit eller natursten i gullig/rødlig nuance men uden held.

Har I erfaringer med ølandsbrud, hvordan er farven i forhold til BTN baggrund eller er natursten bedre?

Hængemodulet gør jeg ikke umiddelbart noget ved, da det giver super fed effekt. billedet er lidt misvisende hvad det angår.

Men I vil anbefale større sten, men vil det give nok huler sammenlignet med de mange sten jeg har nu??

Håber på jeres hjælp.

//Lars Bo

Jakob — 22. april 2013, 21:01

Granit er det der matcher Btn bedst. Algerne vil gøre dem nogelunde ens med lidt tålmodighed;)
Brug et par håndboldstore sten (ikke formen men størelsen 😛) til at skabe dit "billede" og moduler så med lidt mindre sten. Vær ikke bange for at bygge op ad. Bare det står sikkert! Der er ingen regler om at stene skal ligge den største flade, når det gælder klippekyst.
Og ja gu det svært - men det er sjovt 🙂
Pøj,pøj!

mik77 — 22. april 2013, 21:27

Jeg vil anbefale ølands brud

mik77 — 22. april 2013, 21:37


mit 720 liters med øland og nej det er ikke langt fra baggrundens farve
mvh mikael 🙂

mik77 — 22. april 2013, 21:38


mit 720 liters med øland og nej det er ikke langt fra baggrundens farve
mvh mikael 🙂

KimJ — 22. april 2013, 22:09

Jeg foretrækker granit i naturlig form. Som #5 skriver, er det, hvis man vælger ordtentligt ud, det der ligner diverse kunstige baggrunde bedst.

Det giver også bedre muligheder for at lave noget der er tydeligt forskelligt fra alle andres akvarier, og personligt finder jeg det meget tilfredsstillende at gå på jagt efter de helt rigtige sten, og gradvis kunne tilnærme akvariet det perfekte udseende.

Mit stueakvarium:

mik77 — 22. april 2013, 22:37

tja men det er jo smag og behag men der er mange forskellige biotoper man kan finde i alle de tre store søer i østafrika min balje er tiltænkt til victoria cichlider og derfor så mange planter

cichliderookie — 22. april 2013, 22:40

Fedt med jeres meninger, jeg takker.

Når I siger granit i naturlig form, er det så almindelige marksten/natursten, eller er det hugget granit, som jeg personligt har svært ved at arbejde med. Jeg har hentet en masse hugget sort granit i Randers, men det blev aldrig godt, så endte ved kalk igen, som heller ikke er det jeg er tilfreds med.

Hvor finder i jeres sten og udvælger, så I finder de rigtige? Jeg finder det uhyre vanskeligt. Er det på marker eller hva og hvilke farver?

Lars Bo

mik77 — 22. april 2013, 22:46

Jeg er så heldig at bo i frederikshavn så der er masser af granit som er slebet af havet 🙂 og jeg er gartner på en kirkegård så jeg har meget let adgang til øland hvilket man også kan lave store tynde plader af uden det helt store problem 😉 men vil sige du skal finde det der passer bedst til dig .

mik77 — 22. april 2013, 22:50

et lille billede mere.

cichliderookie — 22. april 2013, 23:08

Ser altså ikke helt tosset ud med øland, må være rimeligt nemt at stable, så der kommer huler i højden. Men kan godt se at det er et andet udtryk end natursten... øv dette er svært.. hmm

Lars Bo

THORLEIFDK — 22. april 2013, 23:10

"Svensk" granit er at fortrække..ligner til forveksling BTN:P

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

cichliderookie — 22. april 2013, 23:40

Hej Thorleif. Kan se hvad du mener med svensk granit, det ligner rigtigt meget baggrunden.

Men fås det så kun i Sverige.. nej pjat, hvor svensk og hvor fås det i DK?

WE

Ser meget fornuftigt ud..
Lars Bo

THORLEIFDK — 23. april 2013, 00:32

Tak Lars Bo..de kaldes bare for svensk granit,som jeg forstår det :)fik fat i dem i et stenbrud i N-sjælland..fyldte baggage rummet op for en 50 til kaffekassen!

KimJ — 23. april 2013, 01:10

Min definition af "naturlige" sten, er at der er tale om sten som ikke er tilvirkede af mennesker, men har fået deres form ved at blive udsat for vind/vand/erosion.

Jeg foretrækker at finde stenene ved stranden, både fordi det giver gode naturoplevelser, og fordi stenene der allerede er rimelig rengjorte. Desværre er sten ved havet ofte meget glatslebne, hvilket gør dem noget karakterløse og vanskelige at stable, så jeg besøger også gerne forskellige stenbunker rundt omkring, hvor landnænd har samlet de sten de pløjer op. Der er der til gengæld det problem, at der kun er sten over en vis størrelse, så man kommer til at mangle de småsten der også er brug for, hvis det hele skal se naturligt ud, og give gode skjulesteder til fiskeyngel. Der er altid noget...

stausholm — 23. april 2013, 07:21

[citat]

Jeg har søgt efter granit eller natursten i gullig/rødlig nuance men uden held.

//Lars Bo[/citat] havnen er bygget op af rødlige granitsten 😛 de mindre sten jeg har i mit er lysegrå og findes langs jernbanen.. find et sted, hvor de er rene og forholdsvis nylagte

cichliderookie — 23. april 2013, 08:49

Hej Allan.

Jeg skal ikke lægge mig ud med alle de havnearbejdere, de bliver tossede hvis man tager deres sten - har jeg hørt 😀

Men det er da nærliggende at tage til havnen og nappe lidt derfra..

Og hvor er der nylagte sten ifm jernbane??, hvor har du lånt dine.?

Kunne godt tænke mig den svenske rødlige slags granit og prøve det, jeg er ikke tilfreds med det jeg har nu, så noget nyt skal der ske..

Eller øland, det kan måske også blive fedt..

Hvis det skal passe til baggrunden - hvilket jeg syntes ser super fedt ud, skal stenene være lidt kantede og ikke runde, som natursten. Og gerne lidt rustikke i farven, men forskellige farvenuancer.

Jeg kunne godt tænke mig jeres meninger om mit hængemodul, er det for voldsomt, for så vil jeg prøve at tage det op? Det er sjovt som man kan stirre sig blind på sin balje, så er det jo fedt at få jeres vurdering.

Tak for jeres indlæg og gode ideer.




Jakob — 23. april 2013, 10:22

Jeg finder mine sten hos hos en granitimpotør (SA granit i Kbh). Ang. Hængemodulet, hvis DU syntes det ser fedt ud, skal du beholde det. Det er dig der skal kigge på det. Der er også den mulighed at du laver det lidt mindre. Moduler er jo dejlige næmme at arbejde med.

cichliderookie — 23. april 2013, 19:01

Hej alle

Så er der foretaget lidt ændringer, om det skal være sort granit er jeg i tvivl om, men at stenene er større, ser bedre ud - efter min mening.

Hvad siger I sammenlignet med min tidligere opsætning?

(de hvide koraller ude til højre bliver fjernet, de passer ikke helt)

Med hensyn til hængemodul, kan det være jeg prøver en tid uden. Skyggen fra modulet betyder, at der ikke er den samme patina/algevækst på bagvæggen og det gør det usammenhængende på en eller anden måde.

Hvad tænker I og vil lysere granit eller svensk granit gøre det sidste, hvis jeg holder mig til samme størrelse sten.




//Lars Bo

stausholm — 23. april 2013, 19:22

ud med det modul, men gem det.. det kunne jo være du fik et større akvarie, hvor du fik plads til det 😎

cichliderookie — 23. april 2013, 19:46

Jeg tager modulet ud imorgen...

Men er stenopsætningen bedre eller hva??..

Jeg ved det er rodet i forhold til dit (til Allan), men hvis der skal være mange huler er det svært at undgå.

//Lars Bo

stausholm — 23. april 2013, 20:03

nej det ser fint ud.. fyld hele bunden i 2-3 lag, ikke nødvendigvis helt ud til forruden, men fra side til side

cichliderookie — 23. april 2013, 20:55

Hej alle
Så er hængemodulet taget ud og det har godt nok givet meget plads og rum til fisk og deco.

Så nu har jeg pludseligt ikke granit nok.🙁

Men missionen er indtil videre fuldført. Jeg har fået ændret deco og jeg syntes at det har givet mere ro i baljen.

Der kommer billeder imorgen, når svævet er forsvundet.

Det er jo stadig muligt at komme med gode råd og kommentarer til billeder.

Det ender med garanti super godt 🙂

//Lars Bo

Jakob — 24. april 2013, 00:11

Jeg tror du skal have fat i nogle sten der "kan" lidt mere. Nogle der lidt deforme - hvis man kan sige det om sten!
Her et par hurtige (og talentløse) skud af min 720 (bred model) med BTN og granit. Både BTN og graniten er i farverne rød, stort, lys og grå.

cichliderookie — 24. april 2013, 09:47

Hej alle

Her kommer lige det sidste nye shot, hvor topmodulet er fjernet hvilket har givet mere lys og noget mere plads.

Planen er at der kommer mere granit i, i varierende farver - lys grå og gullig/rødlig, eller hvad jeg nu kan støve op.

Meningen med de forskellige farver er, at skabe mere liv i deco og et mere harmonisk indtryk.

Tak til #27 - Jacob for de fine shots, dog har du en kæmpe fordel, da du har noget mere bredde at gøre med i sammenligning med mit 275 😛, men dine billeder har dog alligevel inspireret til at tænke lidt forskellige farver.. Hvor har du fået dine sten fra i forskellige farver?

Min balje er ikke så blå som på billedet.. bare lige



//Lars Bo

Jakob — 24. april 2013, 12:33

Det ser ikke tosset ud! Den er der stort set aldrig første gang 😉. Men når der kommer alger for stenen et helt andet og mere harmonisk udtryk.
Kig lidt på det og få dine ideer ud fra det du har lavet nu. Jeg ville måske prøve at skjule indsugningen og pumperne bag en fritstående sten i venstre side. Modsate side vil jeg prøve at få en anelse højer evt en større sten eller to. Men det kan jeg sagtens sige. Det kan jo godt være at stenene "vil" noget andet.
NB. Hisk at byg det sikkert op. Er må ikke være sand/grus under stenene!!!

Jakob — 24. april 2013, 12:34

Møg ipad *rødmer*

cichliderookie — 24. april 2013, 18:48

[citat]Det ser ikke tosset ud! Den er der stort set aldrig første gang 😉. Men når der kommer alger for stenen et helt andet og mere harmonisk udtryk.
Kig lidt på det og få dine ideer ud fra det du har lavet nu. Jeg ville måske prøve at skjule indsugningen og pumperne bag en fritstående sten i venstre side. Modsate side vil jeg prøve at få en anelse højer evt en større sten eller to. Men det kan jeg sagtens sige. Det kan jo godt være at stenene "vil" noget andet.
NB. Hisk at byg det sikkert op. Er må ikke være sand/grus under stenene!!![/citat]

Hej Jakob.
Jeg er løbet tør for sten, så derfor kom jeg ikke højere op og fik ikke skjult de "grimme" ting i højre side. Men planen er at det skal forøges og gerne med granit med forskellige nuancer.

Hele mit akvarie har moduler i bunden, så ingen bekymring hvad angår sand, men fint du lige siger det.

Drop Ipad, kan anbefale Asus 😉

//Lars Bo

cichliderookie — 26. april 2013, 09:22

Hej alle.

Håber stadig I gider give jeres besyv med i jagten på et FLOT akvarie.

Her er den sidste opstilling, med nye større granit sten i rødlig nuance.





Jeg syntes virkeligt at det er svært, det bestyrker mig endnu engang i at et større akvarie vil give flere muligheder. 😉

Håber I vil hjælpe med indspark.

Tak på forhånd

//Lars Bo

stausholm — 26. april 2013, 10:39

det ser rigtig fint ud 😎

cichliderookie — 26. april 2013, 10:45

Fedt at få at vide, tak.

Tror du der er huler nok, eller skal der bygges yderligere ovenpå?

Hold op jeg er dårlig akvarie designer, men fint hvis det ser godt nu.

Lars Bo.

nyberg — 27. april 2013, 07:25

Herligt at se, at mine gamle sten er kommet til deres rette igen 🙂

Hvis du ikke selv er helt tilfreds, så prøv evt. om du kan lave en form for dal eller spalte i opsætningen.

Jakob — 27. april 2013, 22:54

Hey Lars Bo
Prøv at samlign det første billede med det sidste. Du er afgjort på vej det rigtige sted hen. Jeg vil opfordre dig(og andre) til at få fat i Tage Falz Billeskov akvariebog "Spændende Akvarier". Der er rigtig mange gode råd til hvordan man opbygger et fedt dekoreret akvarie. Hvordan man som beskuer "læser" akvariet, hvad der gør et akvarie harmonisk el. dramatisk, det gyldne snit osv.
Fed bog!!!
Vh Jakob

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.