nogen der er søde og hjælpe mig

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

victor01 — 7. marts 2013, 18:17

Hej allesammen.

Jeg fik mit første akvarie (54 L) for ca 14 dage siden. Jeg har kun Guppyer i endnu og vil gerne have nogle fif til hvordan man kan indrette sit akvarie til Guppyer. Gerne i form af nogle billeder hvis nogen er villige til det;). indtil videre har jeg sorte sten i bunden, 3 forskellige planter delt op i hver sin ende og en lille "hule" af sten i midten.

Jeg overvejer at sætte planterne sammen i den ene ende med de største baggerst, også flytte stenene tilæ den anden. Nogen der har andre foreslag???🙂


Jeg håber der er nogen der vil komme med forslag så jeg kan få et fedt akvarieB)


På forhånd tak for hjælpen*rødmer*

Malzou — 7. marts 2013, 18:19

kan du eventuelt sætte et billede ind af dit eget akvarie ? 🙂

og måske nogle små træ rødder eller nogle sten også (bare min mening) en ordentlig r**fuld planter 😀 😛

Bruger #381101 — 7. marts 2013, 18:20

Ja, mange siger at der skal mange planter ned til guppyerne, men der er jeg ikke enig. De steder hvor jeg har fanget guppyer, var de eneste planter siv og så ellers alger.

victor01 — 7. marts 2013, 18:22

jeg er helt ny herinde så prøver lige at se hvordan jeg kan få et billede ind hurtigst muligt :-)

Cola — 7. marts 2013, 18:27

#3 Det lyder spændende Carsten, har du en hjemmeside med billeder?

Bruger #381101 — 7. marts 2013, 18:32

#5 Jeg har en side på Facebook som hedder Vildguppy DK som beskæftiger sig med vildguppyer. Der er både billeder og videoer af biotoper og fisk.

victor01 — 7. marts 2013, 18:35

jeg kan ikke finde ud af at sætte billeder ind nogen der kort kan fortælle hvordan man gør

victor01 — 7. marts 2013, 18:40

okay fandt det :-) der kommer et billede senere

Malzou — 7. marts 2013, 18:41

der er et lille ikon nede ved smileyerne lige ved siden af af det 'u' med streg under også trykker du der så går du ned i bunden så står der vælg fil og trykker der så finder du dit billede og når du har valgt det så trykker du upload billede og det gør du igen vis du skal have flere billeder ind 🙂

håber du forstår det 🙂

Pennut — 7. marts 2013, 19:43

# 1 Du skal sikre dig at det grus du har valgt ikke har skarpe kanter, ellers vil du kommer til at døje med ødelagte haler, der nemt kan give dig finneråd.

victor01 — 7. marts 2013, 20:20




Dette er mit akvarie som det ser ud nu

victor01 — 7. marts 2013, 20:22

jeg har også lige et spørgsmål med hensyn til planter. Jeg ser nogen der har de samme planter som mig, men de har ikke ret mange sten i deres akvarie. mit spørgsmål er så nu om de har pillet planten ud af det der skumgummi man får dem i???

victor01 — 7. marts 2013, 20:51




Dette er mine planter som der er i akvariet nu

AnneH — 7. marts 2013, 21:16

#12 Planterne skal ud af indpakningen. Her er alt, hvad du behøver at vide om den sag: http://www.akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/110-begynder/1954-haandtering-af-planter-saadan-faar-du-mest-ud-af-dem

Den lille stensætning ser sød ud, men vil nok kunne styrte ned over fiskene. Der er i hvert fald ingen grund til at risikere det. Jeg ville for æstetikkens skyld arrangere dem liggende længere mod venstre.
Planterne ville jeg i første omgang lade stå, hvor de står. I et 54L vokser de alligevel alle helt op inden længe. I mellemtiden kan du jo evt. købe nogle planter, der ikke bliver så høje, som du kan stille i forgrunden.
Hvis du vil have dine nuværende planter til at fylde mere af arealet, kan du tage stiklinger af dem, se bare her: http://www.akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/45-planter-generelt/106-planteguide

Planter er - som nævnt ovenfor - slet ikke et "must", men når du nu efterspørger et "fedt akvarium" vil mange af os synes, at planter pynter 🙂 ... også selv om det måske ikke er så korrekt i forhold til guppyernes oprindelige biotop 😉

Mr.Frog — 20. marts 2013, 02:58

Pas på du ikke stiller dine planter for langt ude i skygge for lyset.

Jeg er ikke så bekymret for stenene skulle mase fiskene.
Det kan dog ske, hvis man er uheldig, feks når man roder i akvariet, men mest hvis udgangene er for små og/eller fisken ikke lige kan beslutte sig for, hvilken vej den skal svømme ud i farten, eller det er en langsom kampfisk eller lignende.

Seatramp — 20. marts 2013, 12:48

Det er da en fin lille balje du har:)

En lille ændring du kunne foretage er, at stille vandpesten (den grønne til højre) bag stenene (sæt dem stængelvis), så de ikke "skriger" i ensomhed...Det vil samtidig bryde din gennemsigtige baggrund;)
Et ekstra tiltag ville være, at binde noget java-mos på nogle af stenene...det giver en god effekt og vil senere give gubserne noget at pille i, samt give skjul til yngel:)
En lille tot hornblad, til at flyde rundt, giver også et godt skjul for de kommende generationer af gubbier...du skal, i så lille en balje, holde dig fra muslingeblomsten (der giver megen skjul i rodnettet), da den "stjæler" lyset pga. sin kompakte bladmasse;)

God fornøjelse:)

FMA — 20. marts 2013, 15:05

sådan så min gamle indreting ud:) nu ser det heeeelt! anderledes ud:P

Mette/Korsør — 20. marts 2013, 17:16

En baggrund og flere 'høje' planter bagerst v bagruden, samt en trærod og lidt rejer på bunden ville også klæ dit guppy akv.
Muligvis er det som nogen skriver ikke et must m planter til guppy, men hvis yngel skal ha bare en lille chance for overlevelse, har de brug for noget at skjule sig i.
Grunden til at jeg skriver er at jeg bare generelt mener et akv. uden baggrund ligesom ikke er fuldendt, planter, trærødder samt lidt maller el rejer i bunden er bare lidt mere hyggeligt end ingenting i bunden, men alt i alt er det jo helt op til dig.

victor01 — 28. marts 2013, 07:21

tak for de mange fine bud:-) jeg har faaet et rigtig fint akvarie nu med rod og planter og det hele.

AnneH — 28. marts 2013, 08:30

Det lyder godt 🙂
Billeder? (man er vel nysgerrig 😉)

victor01 — 28. marts 2013, 08:57

skal nok sætte billeder ind senere :-)

Men jeg har fået et andet problem. Jeg er nød til at flytte mit akvarie da bordet det står på ikke kan holde til vægten.

Skal jeg have alt ud af akvariet for at flytte det over på et andet bord eller kan glasset godt holde selvom der måske er sten, planter, rod og en 4-5 cm vand????

Templewind — 28. marts 2013, 11:23

Jeg ville godt turde flytte det med det hele og noget vand, bare forsigtigt, måske være 2 om det..?! Og husk at gemme det vand du tager ud for at genbruge det... 😉

joakim123456789 — 28. marts 2013, 14:47

har selv haft mest held med et vildt beplantet akvarie (osse 54 l) og ingen føde kasse bare lade naturen gå sin gang:D:D:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.