sumatrabarber og guramier og scalare

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cyberburst — 18. februar 2013, 14:21

Hejsa.

Jeg holder både sumatrabarber og guramier og scalare i mit akvarie og har gjort dette siden det kom op og køre.

Og efter nogle har sagt at jeg burde fjerne barberne, da de vil nappe i finnnerne hos mine guramier og scalare (en af dem var i en tidligere debat jeg oprettede) vil jeg nu spørge til råds.

Jeg har på ingen måde haft problemer med mine sumatrabarber, de holder til mellem mine plater eller også svømmer rundt, de passer sig selv og har indbyrdes små kampe mellem hinanden, en stime på 8 fisk.
Så er dette normalt hvis man har dem i stime er er stor nok til at de fokusere mere på hinanden ud at det går ud over andre fisk, eller har jeg bare været helding med at de ikke genere de andre fisk i tanken?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.