Yngel regulering :)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

letager — 9. januar 2013, 21:37

Hej akvariesiden.. Jeg har nu haft akvarie i lidt over et år, og det er begyndt at køre rigtig godt for mig.
Jeg har et 120 liters akvarie, med både guppyer og koralplatyer og en mindre malleart, som jeg ikke kender navnet på. Mit problem er at de allesammen yngler en del.. Jeg har ikke plads til at udvide mit akvarie i min lejlighed, og jeg har helt ærligt ikke lyst til at skulle bruge en masse tid på at skulle handle mine fisk! Derfor er mit spørgsmål om der er nogen der kan foreslå en fisk eller et andet dyr der kan regulere min yngel lidt? Selv har jeg tænkt at det kunne være sjovt at have en lille krebs i akvariet, men kan den gøre jobbet, og vil den kunne lade mine voksne maller være? Mallerne er cirka 8-10 cm lange..

caso — 9. januar 2013, 21:49

En krebs kan intet gøre, udover måske at nappe lidt i finnerne på dine maller og måske en uheldig guppy han, der sover på bunden. Krebsen kan ikke fange fiskeynglen.

Manatee94 — 9. januar 2013, 21:51

Jeg har lidt samme "problem", men det er blevet langt bedre efter at min veninde har fået reptiler. Så kan jeg sende de frasorterede i den retning, og få en lille skilling for dem. Du kan enten sælge dem, eller holde andre fisk. Det her er hvad guppyer gør. Hvad der er stort nok til at gå efter mellemstore unger vil formentlig også gå efter de voksne på et tidspunkt. 😎

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.