Sad fast i pumpe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ddalsg — 29. december 2012, 22:57

Hej, efter en overnatning andetsteds kommer jeg hjem til synet af mit akvarium som pludselig mangler min ene slørhale, det skete igår aftes. Jeg leder alle vegne efter den, men den er ikke til at finde. Jeg synes at have læst her at de er mestre i at gemme sig og vil derfor give den et par dage. I morges vågner jeg op og kan pludselig se den sidder fast i filteret. Jeg skynder mig at få den ud og til min store overraskelse er den overlevet. Men siden er den begyndt at svømme lidt skævt og "hænger" ligesom i vandet - den kan stadig svømme normalt når man kan se den vil noget. Nu har jeg så opdaget at der er noget hvidt på hele den ene side og også på det ene øje så jeg tror måske den er revet op på en eller anden måde - er der noget jeg kan gøre?

Bruger #336970 — 30. december 2012, 04:02

Det lyder som om den har fået nogle skrammer efter den har siddet fast.
Nu har jeg aldrig holdt slørhaler før så skal ikke kunne sige om de kan tåle det, men hvis mine fisk (tanga) har fået lidt tæv på den ene eller anden måde så de evt har fået et hvidt øje plejer en gang salt at få det til at hele helt op igen efter et par dag
Håber det kan hjælpe dig
Mvh Simon

Jesper Green — 30. december 2012, 08:07

Prøv at tage nogle billeder.
Ellers sørg for perfekt vandkvalitet mens fisken heler op.

Fisken kan godt være permanent skadet efter at ha siddet fast så længe.
Ødelagte skæl heler dog op igen.

Husk at dække filteret så det ikke sker igen.

Mvh
Jesper Green

ddalsg — 30. december 2012, 13:02

#2: Ja det var også det jeg tænkte. Hvor meget salt er det nu man skal bruge til sådan en saltkur - mit akvarium er 128 l?

#3: Jeg havde renset akvariet dagen før så skulle stadig meget gerne være rent - men jeg skal nok holde øje med vandkvaliteten. Hvad med øjet som også er hvidt? Troede i første omgang at den helt havde mistet øjet, men det er bare helt hvidt som siden - at tage billede af det er dog umuligt fordi den aldrig vender sådan at man kan og mit kamera slet ikke kan fange de detaljer.
Jeg dækkede selvfølgelig filteret i midten med det samme med lidt tape - det var en hurtig løsning.

Mvh Didde

Jesper Green — 30. december 2012, 17:07

Du skal også sikre dig, at der ikke er skadeligt klister på det tape!

Jeg kan ikke sige noget ang. øjet uden billeder.
Prøv google:

https://www.google.com/search?q=goldfish%20white%20eye&rls=com.microsoft:da:IE-Address&oe=UTF-8&rlz=1I7ACAW_daDK360DK360&um=1&hl=da&biw=1017&bih=469&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw&ei=FWbgUJ3CDaLB0QWnlYDIAg

Jesper Green — 30. december 2012, 17:09

God vandkvalitet kan kun holdes med et helt indkørt filter og regelmæssige vandskift.
Hvis du er i tvivl, så skift noget vand.

Læs her om problemet i nye akvarier:
http://www.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1631

Mvh
Jesper

Bruger #336970 — 30. december 2012, 17:21

Når jeg giver mine salt kur bruger jeg ca 1 - 1,5 gram pr litter.
men husk jeg har ikke holdt slør haler før og ved ikke om de kan tåle det.
Det må du hellere undersøge før du gør det:)

Og det hvide øje plejer salten også at klare. De får hvide øjne hvis de har beskadet det f.eks ved at skrabe det mod siden af en sten eller noget i den stil.

Mvh Simon

ddalsg — 1. januar 2013, 18:50

Jeg har nu holdt øje med min kære slørhale og det er ligesom om "hun" bliver mere og mere sløv - Lige nu flyder hun bare rundt og sidder nærmest "fast" i alt, når der f.eks. er to blade der mødes kan hun ikke få sig selv til at svømme igennem dem men vælger bare at blive der. Kan jeg blive nødt til at aflive hende, for hun har det virkelig ikke godt og jeg ved ikke hvad jeg ellers kan gøre (Det skal lige siges at det er den, som plejer at have mest krudt i røven)?

Hugo — 1. januar 2013, 18:54

Af med hovedet, der er ikke nogen grund til at trække den!

Jesper Green — 1. januar 2013, 19:22

Hvis du har prøvet med store vandskift, for at udelukke ringe vandkvalitet, så lyder det som om at aflivning er bedst.

ddalsg — 1. januar 2013, 19:26

Det har jeg prøvet. Jeg startede med at prøve at løfte hende lige over vandkanten og hun kæmpede ikke en gang imod, så hun er nu aflivet 🙁 Sørgeligt, at det skulle ende sådan når hun nu havde overlevet pumpen.

Jesper Green — 1. januar 2013, 19:29

Ja, det er sgu ikke sjovt 🙁

ddalsg — 1. januar 2013, 19:35

Nej det er det overhovedet ikke...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.