klisterhale igen øv
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
thomsen61 — 17. december 2012, 19:04
thomsen61
Manatee94 — 17. december 2012, 19:45
AnneH — 17. december 2012, 21:25
Saltbad mod klisterhaler: (levendefødende)
- 10 gr. fint salt pr. liter akvarievand (dvs. 300 gr. salt til 30 liter vand) blandes i en spand til saltet er helt opløst.
- tilsæt varmelegeme og luftsten.
- fiskene kommes (forsigtigt) i vandet. Gradvis tilvænning ikke nødvendig, da vandet som udgangspunkt er det samme som i det akvarium, de lige kom fra.
- Efter 24 timer skulle fiskene gerne have struttende finner igen og kan komme direkte tilbage i akvariet.
Jeg plejer at fange ALLE guppyer ind (også de helt små, hvis jeg kan få fat på dem), for at mindske smitterisikoen, og jeg mindes ikke at de har fået det igen efterfølgende.
Manatee94 — 17. december 2012, 22:05
thomsen61 — 17. december 2012, 22:07
thomsen61 — 17. december 2012, 22:12
det er kun den ene guppy som har halen helt nærmest slimet sammen, vi var oppe med en guppy for 2uger siden hos dyre handleren men min mand spørger om hvis vi tager guppyerne op hvad så med vores andre fisk og akvariet?
AnneH — 17. december 2012, 22:39
#6: Eftersom salt i de mængder ville kunne gøre en del skade på fx planterne, og det er heller ikke alle fisk, der er pjattede med salt, ville jeg aldrig hælde salt ned i selve akvariet (heller ikke selv om mange herinde gør det helt rutinemæssigt ved hvert vandskifte).
Som jeg har forstået det, sidder synderen på fiskene og ikke i vandet. Det rammer vist mest de levendefødende fisk, hvorfor der ikke er grund til at behandle andre end dem (det er også dem, der bedst kan tåle saltet, så det passer lige).
Som nævnt ville jeg for en sikkerheds skyld fiske så mange guppyer op som muligt og smide i saltbadet for at undgå at det breder sig blandt dem, men ellers kan I jo starte med den, der er værst tilredt (gerne hurtigt, det kan godt gå stærkt, når det først klistrer), og hvis de andre får det skidt senere, kan de få sig en tur.
I øvrigt er et ekstra vandskifte garanteret ikke at kimse af, hvis I er nervøse for vandværdierne. Mine guppyer har fået tendens til klisterhale, når der pludselig har været yngeleksplosion i akvariet og jeg ikke er kommet hurtigt nok af med de små.
God bedring med fisken.
AnneH — 18. december 2012, 17:58
Cecilou — 18. december 2012, 20:23
KevinR — 18. december 2012, 20:56
Skift vand 20-30 % de næste 2-4 dage,høj tempraturen
Kan du få fat i medecin er ex. Ektol Cristal fra jbl eller generaltonic fra tetra gode
Dem der er meget angrebet afliver du,dem der ikke er behandler du med medecin og vandskift
Udover det er der meget folk siger er godt mod klisterhaler b.l.a tetra aquasafe,tørv mm men dette har jeg ingen erfarenhed med.
Salt har jeg aldrig brugt og kommer aldrig at bruge ,har haft klisterhale to gange med flere år imellem de to tilfælde og begge gange blev fiskene "friske" og viste ikke symptomerne igen.
Men det er svært at sige at dine fisk har klisterhale uden billeder,der er flere sygdomme der kan minde om klisterhale uden at være det.
KevinR — 18. december 2012, 20:59
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.