Mugilogobius adeia - et opdrætsforsøg
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jacob — 9. december 2012, 19:00
Da jeg kom hjem til Jylland, blev de installeret i ca 40 liters akvarie med regnvand. Akvariet er indrettet med nogle trærødder, nogle få javabregner, og 4 mallehuler (ler, bambus og PVC). Temperaturen er 28 grader. Jeg har mest fodret med røde myggelarver (frost) og levende klare myggelarver. Jeg var til at starte med lidt bekymret for om akvariet var for lille, men de trives fint sammen. Har aldrig set dem være hårde ved hinanden.
Det meste af tiden er de ret inaktive, og jeg har aldrig set nogen tegn på yngel. Mallehulerne bruger de ikke rigtigt, kun nogle få gange har set en fisk været derinde, og hurtigt svømme ud igen.
Arten kaldes marmorkutling eller kameleonkutling på dansk, det sidste navn er nok det bedste. De er nemlig ret gode til at skifte farve, nogle gange kan de være ret lyse, andre gange næsten helt sorte.
Idag fodrede jeg dem med en gang levende klare myggelarver. Jeg kunne kun se 4 fisk, men pga deres farver kan de være svære at se på, fx hvis de sidder på en rod eller på HMF-måtten. Jeg opdagede dog at der sad en i en af mallehulerne (ler), og efter et kort øjeblik, så svømmede den helt ind i mallehulen. Jeg prøvede at lyse derind, og det reagerede den kraftigt på. På bunden af mallehulen sad der en stor klump æg 🙂 Jeg prøvede at tage nogle billeder, men det blev på ingen måde godt, alt for mørkt og jeg ville ikke stresse den yderligere med blitz.
Inden jeg købte fiskene havde jeg naturligvis læst en del om dem, bla denne tyske artikel http://ferraqua.de/grundelnsuess/mugilogobius-adeia.html
kim m — 9. december 2012, 19:59
jacob — 11. december 2012, 19:47
De nyklækkede unger måler 1,8 mm (iflg Michael Taxacher, tysk kutlingeguru) Den store udfordring bliver helt sikkert at få dem til at spise noget.
Der er desværre også en del æg som er skimlede. Det er svært at se hvor mange æg som stadig er gode, da de ligger ret dybt inde i mallehulen.
SogneprQsten — 12. december 2012, 02:12
jacob — 13. december 2012, 17:11
benma — 13. december 2012, 17:21
jacob — 13. december 2012, 17:30
Vil tro at der har været 200 æg i mallehulen, så de er ganske produktive.
jacob — 19. december 2012, 16:41
Så er der æg igen. I går lavede jeg et 20% vandskifte med regnvand, og samtidig med det, så fik de mallehulen, som første hold æg var lagt i, retur. Beklager den ringe billedkvalitet, men man kan dog aligevel se æggene 🙂
jacob — 20. december 2012, 17:46
jacob — 17. januar 2013, 16:35
Onsdag morgen opdagede jeg en stor klump æg (200-300) i et PVC-rør, som de aldrig før har haft nogen interesse i. Røret er lukket i den ene ende med en stykke filtermåtte. Hannen var ikke inde i røret, så jeg tog chancen og flyttede røret over en lille plastbeholder. Jeg tilsatte lidt ellekogle-ekstrakt. I går aftes kunne jeg se haler i mange af æggene, og her til morgen var de første klækkede. Vil tror at 2/3 af æggende er klækkede nu, resten ser stadig fine ud 🙂
Ungerne er meget aktive og svømmer meget rundt. Det er virkelig mange og jeg håber at kunne få dem til at spise. Det er helt sikkert den store udfordring...
SogneprQsten — 17. januar 2013, 18:17
Billeder ville da være fantastisk 🙂
Bølle Bob — 17. januar 2013, 19:06
kim m — 18. januar 2013, 07:03
benma — 18. januar 2013, 14:06
jacob — 18. januar 2013, 16:40
Meningen med at fange dem op, var at tage nogle billeder under mikroskop. Kvaliteten er ikke overvældende, men håber da man kan se hvad det forestiller. Billedet et taget med 10 x forstørrelse (mikroskopet) og muligvis har jeg også zoomet på kameraet.
SogneprQsten — 19. januar 2013, 14:05
benma — 19. januar 2013, 18:45
jacob — 24. januar 2013, 07:10
Hvad der er årsagen til det store frafald de sidste par dage er svært at vide. Min teori er de ikke spiser infusorierne. Når deres blommesæk så er væk, så dør ungerne af sult. Det kunne være sjovt at fodre nogle unger op, men at få de nyklækkede larver til at spise er den store udfordring ved opdræt af mange kutlinge/goby- arter.
Nogle arter, som fx Ørkenkutling og den, for tiden, ret populære Tateurndina ocellicauda lægger store æg, og ungerne er nemme at opdrætte.
SogneprQsten — 24. januar 2013, 10:38
Krydser fingre for de sidste.
jacob — 25. januar 2013, 16:43
OMG !! Der er lagt en ny portion æg, og der er dælme mange. Tror godt der kan være op mod 1000 æg. Utroligt, at der kan være så mange æg i en så lille fisk (hunnen er ca 5 cm)
benma — 25. januar 2013, 17:06
Jeg kommer nogle visne blade ned til dem, det er alt
SogneprQsten — 25. januar 2013, 17:14
MCtopper — 25. januar 2013, 17:31
Jeg har også selv købt to samme sted. Men jeg har ikke rigtig kunne finde nogle steder jeg kunne læse om dem, jeg kan ikke læse tysk.. Så ved du om der står noget om dem på dansk eller engelsk nogle steder..
Håber du får nogle unger ud af dem snart.. 🙂
Amalie
jacob — 26. januar 2013, 09:58
Jeg tog hulen op, og kom den i en lille beholder, tilsatte lidt ellekogleekstrakt (som sidst). Har nogle nye ideer til fodring, følg med i tråden 🙂
#23 Der er mange gode tips her i tråden (synes jeg ihvertfald selv haha)
jacob — 30. januar 2013, 16:57
Da jeg i lørdags toget hulen med alle æggene fra, så satte jeg hulen fra det forrige opdrætsforsøg tilbage i akvariet. Parret var åbenbart ikke færdige med æglægningen, så de lagde 100 æg mere 🙂 Dem har jeg dog ikke taget fra. Idag er jeg begyndt at fodre, spændende om det giver resultat 🙂
benma — 30. januar 2013, 18:26
SogneprQsten — 30. januar 2013, 18:28
Hold os endelig opdateret.
Håber det lykkedes!
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.