Den ene vokser men ikke den anden

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Karla Smit — 8. december 2012, 18:30

Hej alle.

jeg har fået to ancistrus sp for 3-4 uger siden.😛
Da jeg fik dem var de ca. to cm, nu er den ene omkring 5 cm, men den anden er kun omkring 3 cm.
Hvordan kan det være at den ene vokser så meget men ikke den anden.

Håber at jeg får svar hurtigts muligt:D
Hilsen Karla*santa*

RS2600 — 8. december 2012, 19:09

Jeg har hørt fra en opdrætter at hannerne vokser hurtigere end hunnerne, spec lige før de bliver kønsmodne. Så hvis den store bliver en han begynder han nok snart og få skæg

Mazz — 8. december 2012, 21:30

Fisk vokser ofte i forskellig hastighed, den store kan simpelthen bare være mere glubsk end den anden

Karla Smit — 9. december 2012, 11:55

Karla Smit — 9. december 2012, 11:56

RS2600
jeg har lige i dag opdaget at den store har fået, på siderne, små "pigge" som den kan trække ind og ud. er det skæg???😐*blink*

p.s jeg lagde også mærke til at den gør kun hvis den føler at der er fare på vej. 😀
og så har den to "horn" imellem øjne.

RS2600 — 9. december 2012, 13:15

Både hanner og hunner har de "pigge" og det er ikke skæg, og både hanner og hunner har de to "følehorn". Skægget kommer først på læben hele vejen rundt, efterhånden som fisken vokser bliver skægget større og længere, på fuldvoksne hanner er det langt, ca en cm, og de enkelte "skægtråde" deler sig i flere. En fuldvoksen hun kan også få lidt skæb på overlæben, men slet slet ikke så kraftigt og langt som hannens.

Karla Smit — 12. december 2012, 15:06

okay tak

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.