Min Kribensis han er blevet grå!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ABCDK — 30. oktober 2012, 17:29

Som overskriften siger er min Kribensis han blevet grå. Jeg har haft den sammen med en hun i 2-3 uger og for cirka en uge siden gik han fra farvestrålende til grå. Der er ingen tegn på dårligdom da han opfører sig præcis som han altid har gjort og hunnen er stadig flot og farvestrålende, der har ikke været nogen dødsfald hos andre fisk ej heller nogen store ændringer i akvariet.

Info om akvariet:

200 L

Fluval G3

25 grader

20+ rød neon
10 Glødelys tetra
6 White tip rosen tetra
4 sort tetra
1.1.2 black molly
1.0.4 Ancistrus
20+ regnbue rejer

Et par billeder af hovedpersonen:



Og et par billeder af akvariet:



Håber nogen kan hjælpe!!!

Pft

Bruger #580842 — 30. oktober 2012, 18:35

min kribensis er helt grå uden det røde på maven og han har det fint jeg tror ikke der er noget at være bange for 😀

min skifter farve med jævne mellemrum 🙂

ABCDK — 30. oktober 2012, 18:51

Den farver også op engang imellem, men ville jo gerne have de flotte farver hele tiden. Nå man kan jo ikke bestemme over naturen. Men hvis der er andre bud på hvad jeg kan gøre eller gør forkert, tages de imod med åbne arme;)

alex4604 — 30. oktober 2012, 20:02

jeg tror ikke at der er noget galt, min han er også grå det meste af tiden, men sjovt nok bliver han flottere når han får mad det samme med hunnen hun er dog aldrig helt grå 🙂

Bruger #580842 — 30. oktober 2012, 21:21

enig med #4

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.