Krebs
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Holmetoft — 16. oktober 2012, 12:11
Har et 600 L akvarie med div prydfisk samt 1 stk procambarus clarkii sp white samt 1 stk cherax sp zebra.
Manden har nu også forelsket sig i en Procambarus clarkii ghost.
Vi er dog enige om, at evt køb klart afhænger af, hvor mange det er ok at have gående sammen i forhold til pladsen. De skal have det godt!
Vi har adspurgt flere forskellige selvudnævnte eksperter, men de er jo laaaangt fra enige. Nogen siger, at vi sagtens kan have 4 i 600 L. Andre, at 2 er passende. En 3 at vi kun kan have flere krebs i samme akvarie, hvis det er samme slags.
så nu smider jeg spørgsmålet hér. Hvad tænker i?
Hvor mange krebs kan gå sammen i et 600 L akvarie?
Er det ok at mixe forskellige slags?
Og begrund meget gerne jeres holdninger 🙂
Mvh
Holmetoft
Lizette — 16. oktober 2012, 12:55
Hvis jeg var jer ville jeg starte med 1" een, lær af det i ser, "hvordan er beplantningen i forhold dens måde at bevæge sig på?. Hvad med hulen? - vil den overhoved bo i det i tilbyder. Hvad med de fisk i allerede har i baljen, forsvinder de en efter en?. Hvad vil i fodre med - spiser den det overhoved?, eller forurener det bare jeres akvarie, så det hele vælter med død og sygdom.
Far på med lempe og lær af oplevelsen.
Holmetoft — 16. oktober 2012, 13:04
5 forskellige huler, de har hver én yndlings.
Planter graves op énkeltvis og flyttes hen foran den enes hule indgang...dér står den så nok så smukt i 3-4 dage...så klippes den over ved rødderne, flyder til tops og en ny fin plante hentes hen foran indgangen. Så jo, der er høj udskift af planter, det viste vi jo på forhånd.
Vi har mistet 8 neonfisk og 3 "prydfisk" på 6 mdr. Neonfisk og guppys var købt til foder, men guppyerne er for smarte...de holder sig i vandoverfladen. Af prydfisk er der røget en XL scalare (lidt dyr som foderfisk), en slørhalesværdrager og en ciclide. Og dét viste vi jo også på forhånd. Vi har dog mistet langt færre fisk end frygtet.
Spørgsmålet er mere, om 1-2 krebs ekstra vil skabe problemer krebsene imellem. Kan ikke lure, hvor territoriale de er elelr hvor meget revir de har brug for.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.