kombi af sand og grus til bundlag
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Ma291186 — 2. oktober 2012, 17:47
Min plan er at modsat indsugningen skal jeg have grus med et par store trærødder, en hel del planter som så skal blive mindre og mindre indtil det går over i sand bundlag.
Jeg ved ikke om dette vil være en fornuftig ide og om fiskene ville blive mere forvirret af det.
grunden til dette er at jeg gerne vil slå mine 2 akvarier sammen i dette nye.
Hvad siger i ?? 😛
Mr.Frog — 2. oktober 2012, 17:56
Bund af forskellige typer grus har det med, at flyde sammen. Lav evt noget skridnings sikring.
Ma291186 — 2. oktober 2012, 17:58
Mr.Frog — 2. oktober 2012, 18:21
Plastiknet, specielle fiberduge eller noget dekoraton og beplantning. Men som sagt, så har jeg ikke prøvet det før, så kan ikke sige hvad der skulle fungere bedst.
Jeg ved det ikke er godt, hvis der er dyr der roder rundt i bundlaget (herunder også snegle) og der skal meget forsigtighed til, hvis der pilles i akvariet.
Jeg har ofte lavet skråninger i ensartet bundlag, som desværre er blevet udjævnet ret hurtigt fordi jeg ikke har passet på det.
Ma291186 — 2. oktober 2012, 22:43
Smider billeder ind hen ad vejen når jeg begynder at lave det på fredag.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.