Hvor længe er de sky?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Poul E. — 27. september 2012, 14:58

Jeg købte i lørdags en trio rødstrubet cichlide (Meeki), 4 Jack Dempsey og 4 Regnbuecichlide (Multispinosa). Da jeg havde hørt at nogle af disse godt kunne være lidt sky tænkte jeg at det kunne være en god idé med "lokkefisk" og købte derfor også 15 sumatrabarber. Der går akvariet ydermere 2 Plecostomus og 1 Gibbiceps....alle over 15cm. Akvariet er på 660L.

Siden jeg fik dem i akvariet har cichliderne gemt sig hver gang jeg kommer tættere på akvariet end 3 meter. De rødstrubede forsvinder dog som regel først når jeg er 1-1,5 meter fra akvariet. Der er godt med gemmesteder til fiskene da der i den ene ende af akvariet ligger en dynge sten (ca 60x40 i bunden og ca 30cm i højden) hvorpå der vokser anubias. Midt i/bagest i akvariet ligger der 2 store trærødder som cichliderne ynder at gemme sig bag ved. Udover en gruppe hammerslået cryptocoryner i den anden ende af akvariet så er der ret åben svømmeplads i resten af akvariet.

Hvis jeg står stille foran akvariet når jeg har fodret kommer de alle frem så jeg kan studere dem, men bevæger jeg mig lidt er de væk.
Er der noget man kan gøre for at gøre dem mindre sky eller er det bare en fase de lige skal igennem her i starten?

Robse — 27. september 2012, 15:47

Jeg har nogle Glasmaller. Købte 9, og satte dem stille og roligt ud i et mørktlagt akvarium. Alle tiltag til en rolig overførsel blev fulgt... og alligevel så jeg dem ikke den første lille uges tid. Den dag i dag er de de første der løber deres vej, når der er nogen der kikker. :-)

Alle andre fisk er "normale" på 3. eller 4. dagen hos mig.

Poul E. — 27. september 2012, 23:07

Jeg kan også huske at mine mbunaer var ret sky i den første tid da jeg fik dem, men kan ikke huske hvor lang tid det varede. Jeg håber helt sikkert at cichliderne begynder at komme meget mere frem. Hvis ikke bliver det godt nok et megakedeligt 660L akvarie med 15 sumatrabarber og et par maller :-(

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.