Test af vandværdier, hvad hvor og hvorfor

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MrSteelski — 22. september 2012, 18:55

Hej folkens nu har jeg igen nogle spørgsmål ( ja de vælter ligefrem ud af mig 🙂)
Har siddet og kigget lidt på nettet omkring test af akvariets vandværdier og syntes det virkelig er en jungle at finde rundt i for en nybegynder som mig ( sikkert også "svært" for mere erfarende akvarister)
Ved at man skal teste for lidt af hvert men lige præcis hvad og hvorfor har jeg svært ved at finde ordentligt Info om ( sikkert bare mig der ikke fatter noget 😛)
Har læst lidt omkring nh3 og nh4 hvad er hvad og hvad er forskellen, og hvad er vigtigst at kigge efter ellers.
Hvad skal jeg købe af test altså hvad er best,test strips eller de der dråbe test, og hvor mange forskellige skal jeg købe og til sidst hvor kan det købes henne og det skal ikke være for dyrt.
Hvad skal jeg kigge efter for at sørge for at både fisk, rejer og planter har det godt altså med ting så vandet er bedst for dem så det fjerner det dårlige ting både før og efter vandskift og ind imellem.
Håber i endnu engang kan hjælpe en newbie som mig 😉

Med venlig hilsen
Morten Schramm

TheGoldfish — 22. september 2012, 19:00

Jeg har nogle strips fra JBL. De er rimelig ligetil at finde ud af på begynderstadiet.

Der er en grundig vejledning med i pakken og så stikker du dem ellers bare i vandet og sammenligner farverne med den medfølgende farveskala, som med det samme fortæller dig om hver enkelt værdi er O.K, på grænsen eller kritisk 🙂

Start ud med dem og så når du ved hvad det handler om, så kan du jo prøve noget mere avanceret test-udstyr, for de kloge siger at strips ikke er helt så præcise som dråbetests. Men hvis stripsene siger at alt er fint, så er det nok ikke helt galt. 🙂

CT — 22. september 2012, 20:44

Heeyy... Er selv lige i opstart, drukner os i spørgsmål, var hos fiskemand idag, købte test nitrit test, med 1 0g 2eren, som er helt ok fine. Dog er jeg rigtig nervøs der ikke er nok ilt i vandet. Ved eeen måske om hvad søren jeg stiller op, sådan her i en weekend..... 🙁

TheGoldfish — 22. september 2012, 21:02

#3
Gisper dine fisk i overfladen, siden du er bekymret?

Du skal sørge for at udstrømningen fra dit filter skaber bevægelse i overfladen. Hvis der er bevægelse i overfladen er der også ilt i vandet. 🙂

akvariedegnen — 22. september 2012, 21:12

Hej CT.
Du får ilt i vandet ved en ordentlig gennemluftning af vandoverfladen, sørg for, at der er rigtig god bevægelse (flow) i akvariet, især i overfladen. Har du det, har du ikke for lidt ilt i din balje.
Er du i tvivl, så sæt en luftsten i og forbind den med en luftpumpe. Det er nu ikke fordi du derved pumper ilt i vandet, men du sætter det i bevægelse, og det er det vigtigste.
Til #1.
Normalt behøver du ikke gå og teste dit vand, men det kan dog være nødvendigt, hvis du opdager, at der er noget galt i akvariet.
De værdier, der kan være lidt ide i at kende i et ferskvandsakvarium, er nitrat ( NO3), nitrit (NO2) og fosfat (PO4), da det er stoffer, der helst ikke må være de store mængder af.
Min erfaring siger mig, Som #2 også skriver, at målestrips ikke er nøjagtige nok. Brug dråbetest og du er mere sikker på resultatet.
Et udmærket produkt får du fra Salifert. Disse test koster små hundrede kroner stykket, men så er der også til mange test.

USB_akvariegødning — 22. september 2012, 21:29

Du kunne måske drage lidt nytte af denne tråd http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1458712#SiteEnd

Kapillarbølgerne der dannes i overfladen af filterudstrømmere osv. giver i princippet en langt større overflade i akvariet, det er en stor fordel fordi det er luftens tryk der tilfører akvariet ilt og for den sags skyld også co2. Indholdet eller mægden af begge dele i akvariet er bestemt af luftens tryk, så et varierende lufttryk har også indflydelse på indholdet af de to nævnte stoffer i akvariet.

og jeg er så ikke helt enig i de normangivelser der er for de forskellige næringsstoffer i akvariet, men det fremgår mere eller mindre af den henviste tråd..

Har man planter i akvariet er en gennemluftning faktisk uønsket da en kraftig gennemluftning vil slynge co2 ud af vandet og det er mad for planterne, det er langt bedre i den henseende at man faktisk øger cirkulationen i overfladen og dermed får skabt endnu flere kapillarbølger... man kan iøvrigt læse, se en smule om det her i denne artikel http://www.akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/108-filtrering-cirkulation-og-flow/989-kapillar-konveksionsbolger-vorticitet-og-cirkulation-i-akvariet

mikkel_k — 22. september 2012, 23:30

Vil klart anbefale dråbe test frem for strips. Har set flere tilfælde hvor strips ikke har givet udslag ved No2 og dråbe test senere har vist kritiske niveau af No2 taget af samme vand, så jeg tør ikke længere stole på strips

MrSteelski — 23. september 2012, 00:02

Nu er dråbe test jo lidt dyrere pr stk men hvilke kan jeg slet ikke undvære i første omgang, vil få fat i de vigtigste til at starte med og så efterhånden få samlet alle slags, grunden til jeg vil køber test er at gerne vil teste engang for at se om det hele er som det skal være og så have i skuffen til en test i ny og næ og ellers i tilfælde af at akvariets beboer begynder at opføre sig unormalt.
Vores guppy hunner ligger nogle gange lige under overflade og bare ligger stille, har tjekket om de er oppe for at få luft og ligger og gisper men det gør de ikke de ligger bare helt stille men det er kun guppy hunner og ikke nogle af hannerne og heller ikke kobber panser mallerne eller vores almindelige neon fisk gør det, hvis jeg så åbner lågen til akvariet eller jeg går tæt på akvariet så fare alle fiskene op til overfladen og venter på at blive fodre, undtagen mallerne som bliver på bunden og søger efter føde.
Vil prøve at tilføre lidt CO2 via et hjemmelavet CO2 anlæg, og så se hvad der sker med planterne, har så,hørt at det er bedst at have en luft sten kørende for en sikkerheds skyld og hvis man gjorde det skulle man også sørge for CO2 til planterne, er der nogen sandhed i det, eller er det noget vrøvl

Kiki — 23. september 2012, 00:16

De flete seriøse akvarieforretninger tilbyder at lave gratis vandtest. Så snak med dem i dit område og tag en vandprøve med til dem der tilbyder denne service.

Og ellers er jeg personligt glad for JBL dråbe testsæt. Købte den lille kuffert hjem fra Tyskland. Kan ikke huske prisen, men ikke specielt dyrt. Og så kan man blot købe de test man ellers ønsker ved siden af. Der er til mange tests i sådan en pakke.
JBL er jeg glad for, da det er virkelig gode forklaringer til tingene, både om hvordan og hvorfor man tester.

Hvordan andre mærker er, det ved jeg så ikke. Jeg læste op på det og mange anbefalede JBL, så det valgte jeg at købe. Men de øvrige mærker er jo sikkert lige så fine og nemme at arbejde med.
JBL har dog den store fordel at når man handler fra tyske sider, så er der alligevel som regel dansk og/eller engelsk brugsvejledning på. Det har jeg haft lidt problemer med, at der ikke er på andre mærker. Derfor vælger jeg tit JBL, da jeg ikke kan tysk.

MrSteelski — 23. september 2012, 00:24

Okay kan nemlig heller ikke tysk så dansk brugsvejledning er et kæmpe plus, men hvad hedder det sæt du snakker om og hvor kan det købes. Kan man bare gå hen til sin lokale fiske pusher og få testet vandet eller er det de store kæder vi snakker om

Kiki — 23. september 2012, 00:30

Altså jeg handler i neonfisken i København. Der tager man bare 0,5 liter vand med og undlader at komme lige inden lukketid og på en hverdag. Så tester og vejleder de.

Ved at mange andre tilbyde samme service. Men hvor kan jeg ikke svare dig på. Men hør da din lokale ad, om det er en service de tilbyder.

Jeg har den her kuffert: http://www.zooplus.de/shop/aquaristik/wasserpflege_aquarium/wassertests/jbl/11099 og har købt fosfat testen ved siden af. Men der er også en meget større kuffert, med mange flere test. Men den lille har dem jeg gik efter.

Købte vist min på aquaristic.net de har også fine priser.

MrSteelski — 23. september 2012, 00:35

Hvad med det her
http://www.zooplus.de/shop/aquaristik/wasserpflege_aquarium/wassertests/jbl/11100
Ved godt den koster lidt mere men man får,sgu også en masse test og der er sikkert til mange test, knne vel spare sammen til den eller ønske mig den i gave

MrSteelski — 23. september 2012, 00:39

Eller så er der denne her
http://www.zooplus.dk/shop/fisk/vandpleje/vandtest/sera/186992

Kiki — 23. september 2012, 00:51

Sera kender jeg ikke. Og jeg var bare for nærrig til atkøbe den storefra JBL. Mende enkelte test ingredienser kan købes løst efterr behov. Det har jeg valgt, men i længden er det sikkert billigere at købe dem samlet.

Pricerunner må kunne finde frem til den billigeste pris på den type produkt. Så skal man barr bruge pricerunner for de forskellige lande.

Men start da med at se, om du ikke kan få lavet gratis test ved din akvariemand. Det er klart nemmere og billigere. Jeg bruger servicen, hvis jeg vil have hjælp til de mere specielle tests. Da jeg så alligevel også har brug for vejledning og sikkert nogle produkter til at udbedre det.

Som begynder synes jeg især det var rart med hjælp til test.

MrSteelski — 23. september 2012, 01:07

Tror jeg prøver med den store sera test da den har en rimelig pris som passer bedre til min penge pung 🙂
Kunne da være jeg jeg vil prøve få testet vores vand bare for at se hvordan det står til og så have sera sættet i bag hånden til amatør forbrug, syntes det bliver for dyrt hvis jeg skal købe tingene enkeltvis, da jeg også har det sådan med at jeg skal have det så jeg føler mig mere tryg så hvis vandværdierne ikke ser for gode ud en dag jeg tester eller tester fordi akvariets beboer opføre sig unormalt kan jeg jo altid gå til den nærmeste forhandler og få testet vandet og måske finde en løsning på problemet.

Kiki — 23. september 2012, 01:09

Sera er ihvertfaldganskefint i foder og jeg har hørt godt om deres medicin. Så mon ikke deres testsæt også er gode.

Eneste ulempe jeg ser ved mit sera foder er, at eneste sprog på emballagen er tysk. Men det er så også købt hjem fra zooplus. Så det er jo lidt selvforskyldt.

MrSteelski — 23. september 2012, 01:39

Ja men så kan man vel få hjælp på nettet vil jeg tro 🙂
Hvis du kender til at gode ting jeg måske skal få samlet mig, da jeg lige har startet en ny debat op hvor jeg spørger lidt om forskellige ting til yngel i et bestemt akvarie, så sig endelig til da jodet helt sikkert kan hjælpe mig så smid bare en pm så jeg ved hvor jeg skal kigge og efter hvad 😀

mikkel_k — 23. september 2012, 08:13

Men hvis du skulle købe enkeltvis ville jeg sige prioritet burde være : No2, Po4 og No3 men ja så man jo næsten i samme pris som et helt sæt alligevel 😉

Kiki — 23. september 2012, 09:46

Er sikker på du kan finde vejledning på nettet. Men det kan du jo bare google inden du køber, hvis du vil være sikker. Tetra har meget fine vejledninger til deres produkter i hvert fald. Så mon ikke sera har samme service.

Og ja det løber hurtigt op, hvis man køber enkeltvist. Men jeg køber så bare reagenserne, til refil af testene. Har jo både vejledningen og de dimser der nu engang skal bruges for at udføre testen. Det hjælper lidt.

MrSteelski — 23. september 2012, 13:32

Tror jeg vil investere i det sera sæt, da jeg syntes man får, rigtig meget for pengene, men må lige se på hvad det måske " mangler"

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.