Tror min flotte kampfisk er ved at dø..:o(
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kisbye2409 — 24. august 2012, 20:36
1) Han har gået nogen mdr. i baljen sammen med de andre fisk, og har trives fint.
2) Han har ingen pletter
3) finnerne er pæne
4) sammen flotte farve som han hele tiden har haft ;O)
5) Skællene ser fine ud
Kan faktisk ikke se noget unormalt på ham....🙁 Jo 1 ting, det ligner måske lidt at han har fået "trut-læber" 😀
Men nu har han ikke spist i 2 dage (ikke engang da der kom røde myggelarver i dag, som han plejer at gå godt til) Han gemmer i skiftesvis i de høje planter og ligger i overfladen (meget kort) og så næsten på siden på bunden....hmmmm 🙁
Ville gerne ligge et billede på af ham, men han gemmer sig så meget at det ikke er muligt at få et billede der kan bruges til noget.
Håber nogen kan hjælpe selv om jeg godt ved det er svært uden et billede.....INGEN af mine andre fisk/rejer viser tegn på at være syge....Har nu siddet og studeret dem alle i en lille time....
Stinchen — 24. august 2012, 21:34
Kampfisk lever desuden kun få år, og hvis din han er udvokset, er det ikke sikkert han har mange år/måneder igen.
Men mere info.
Kisbye2409 — 24. august 2012, 21:44
* Ugentlig vandskifte (20-25%)
* der går et hold Guppy og et hold streg-barbe
* Ingen nye fisk
* 26-27 grader
nicolai og joachim — 24. august 2012, 22:07
orlof — 24. august 2012, 22:20
Slumse — 24. august 2012, 22:21
Kisbye2409 — 24. august 2012, 22:24
Men måske har jeg fået købt en MEGET flot kampfisk ( det tog mig SÅÅÅÅ langtid at finde en jeg syntes var flot nok...er lidt kræsen)Men måske også en gammel...hmm...det er ikke til at vide jo 🙂
Jeg må måske bare antag at han er "gammel"....for der er absolut ingen andre ting at finde...har lige teste mine vandværdier igen....men de er stadig helt fine..(men de andre fisk har det jo også fint)
Øv bøv....🙁
Kisbye2409 — 24. august 2012, 22:30
#6 Jeg har holdt meget øje med Kampfisken da jeg satte guppyerne ned...da jeg godt er klar over at der kunne blive et problem med deres store haler....men han har ikke jagtet dem..og heller ikke tosset rundt og pustet sig op...jo lige den første dag, men så var det slut....Så jeg tror altså ikke det er guppyerne, der har stresset ham.
KevinR — 24. august 2012, 23:37
Kisbye2409 — 24. august 2012, 23:54
Men så burde det problem være starte for længe siden...og ikke denne pludselig mærkante ændring fra den ene dag til den anden....🙂
Har været meget spændt på hvordan Fluval ville fungere fordi der har været så mange gode "historie" om dem...Men mit har altså fungeret optimalt...🙂🙂
Jeg har bla. aldrig haft så flotte planter før som jeg har i denne lille balje, selv om jeg havde hørt mange forbehold over for LED lyset i dem fungere det fint hos mig...fiske trives (lige ind til Min kampfisk i går) Vandværdierne har været meget hurtigt stabil( set i forhold til det er så relativt få liter)
Slumse — 25. august 2012, 00:25
Skynd dig og fjern en cm eller to fra overfladen, og se om ikke dette hjælper
Slumse — 25. august 2012, 00:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.