CRS-rejer
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Igornr7 — 24. juli 2012, 14:59
Jeg har set en video med nogle fantastiske RCS-rejer og har nu fattet interesse for at gøre det til et projekt for mig at starte op og har et par spørgsmål :
1. hvilket bundlag/plantevækst er der tale om i videoen, hvad er der at foretrække?
2. forhold mht vandkvalitet, PH, nitrit og nitrat mv.?
3. hvad fodrer man med?
4. hvordan kønsbestemmer man, er sorte hanner og røde hunner, eller er der tale om 2 forskellige varianter?
http://www.youtube.com/watch?v=2OaP1vl05-4&feature=related
raum — 24. juli 2012, 15:04
2. De gik fint i vandhane-vand med trærødder og ovennævnte blade (målte ikke vandet)
3. De finder selv rester fra fiskene. Hvis du vil have dem alene så brug fiskefoder, myggelarver osv osv - fodre varieret ligesom med fisk.
4. Hunnerne er rimeligt farveløse og større, så jo mere farve og jo mindre de er=hanner.
Igornr7 — 24. juli 2012, 15:17
Vil du mene det er ligeså nemt at holde CRS som RCS, eller er det en anden historie? 🙂
Og hvad med størrelse på akvariet, jeg har et 54l til mine RCS nu, og ka de evt gå sammen?
fo_dk — 24. juli 2012, 15:54
Jeg ville ikke blande dem, da RCS yngler en del hurtigere end CRS.
54L er rigeligt til dem.
PS: Hvis du bor på sjælland, så vil jeg gerne aftage nogen RCS når du får overskud.
Igornr7 — 24. juli 2012, 15:59
Kan det skade noget at de yngler hurtigere end CRS, tænker på om der opstår uro eller noget mht om det er hvis de prøver at parre sig arterne imellem eller hva er der tænkt på her?
Jeg bor desværre i det mørke nordjylland, men du er velkommen til at komme forbi og hente en spandfuld engang de har fyldt mit alle 54L ud 😀
fo_dk — 24. juli 2012, 16:04
Hvis "det mørke jylland" er tæt på kolding/vejle, så kommer jeg derover 1 gang om måneden.
jaco — 24. juli 2012, 16:15
Igornr7 — 24. juli 2012, 16:41
Arhh, der sku liige puttes et "nord" ind før jylland, så det er liidt langt derfra :/
fo_dk — 24. juli 2012, 17:20
caso — 24. juli 2012, 20:38
Der finder du meget bedre informationer om hvordan du holder CRS. Kig de eksisterende tråde igennem og spørg hvis der ellers er noget du ønsker at vide.
sira666 — 24. juli 2012, 21:32
selv skal jeg også ha nogle i mit reje-akvarie... de er allerede betalt så nu skal de bare hentes... 10 black bee's og 5 red bee's syns sagtens man kan la dem parre indbyrdes man kan jo bare sige at de går sammen hvis man sælger ud af ynglen så købere ved det 🙂
det er 100% samme art... bare fremavlet til at være rød istedet for sort...
Dahl1 — 24. juli 2012, 22:47
og rcs rejen her: http://akvariedyr.dk/redcherryshrimp.html
RCS findes også som gul og som en rili variant:
http://akvariedyr.dk/gulerejer.html
http://akvariedyr.dk/rili.html
Den gule er utrolig synlig og flot og nem at have i akvariet, det samme gælder den lidt nyere form rili rejen.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.