hvad skal der i mit akvarie?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

toffemis — 19. juli 2012, 16:07

Jeg har lige modtaget et 160L akvarie og vil i den forbindelse gerne prøve kræfter med nogle cichlider, men HVILKE??? *doh*

Jeg ønsker at have minimum 3 (helst lidt flere) forskellige arter i akvariet. jeg har fuld forståelse for at ikke alle arter kan være cichlider, så der også må nogle selskabsfisk/stimefisk i.

Jeg har lidt planter i akvariet og vil hellere tilføje flere end fjerne planter fra baljen 🙂

jeg kan rigtig godt lide de gule og blå cichlider, der er kraftige i farverne.
hvis det er muligt, må det gerne være mundrugere.....

Jeg har selvfølgelig selv kigget rundt, men stødte bare ind i en masse misforståelser ang. hold af cichlider kontra hold af selskabsfisk/labyrintfisk, som ellers er dem jeg har sat mig ind i.


Jeg vil virkelig sætte pris på, hvis nogen har lyst til at foreslå en eller flere komplette sammensætninger.
billeder af evt. egne sammensætninger/akvarier er naturligvis også meget velkomne 😀

KimJ — 19. juli 2012, 17:09

De "gule og blå" cichlider du refererer til, er sikkert Malawicichlider fra Mbuna gruppen. Der er desværre den dårlige nyhed, at også de er uden for dit akvariums rækkevidde.

Der burde dog ikke være problemer med at holde en lille art sydamerikansk cichlide sammen med nogle ikke-territoriale fisk i det. Jeg har i en anden debat set at du sværmer lidt for en Laetacara art. Den kunne du da sagtens sætte sammen med nogle stimefisk af forskellig slags.

Der findes mundrugere der kan gå i dit akvarium. Pseudocrenilabrus multicolor er et oplagt valg. De vil godt kunne være i akvariet sammen med nogle robuste stimefisk. Du skal dog være opmærksom på, at der kan være problemer med at holde mere end en han i akvariet, og hunnerne er ret farveløse.

Jan Persson — 19. juli 2012, 19:14

Et forslag kunne også være et afrikansk flod akvarium

20 stk Normans Lampeøje
1 par Kribensis
6 stk Paynes Malle
1 par Killi af en slags

krogh85 — 19. juli 2012, 21:17

#3 fin sammensæning.

toffemis — 20. juli 2012, 12:59

hm.... kigge kigge lede søge tænke tænke 😉

mange tak for jeres indlæg...
De mundrugere jeg har fundet frem til, vil gerne have let kalket vand og ikke planter, hvilket jeg vil være ked af at have stående....

jeg er ikke til kribensis... og er ikke så glad for maller.... men jeg har læst om fiskene i dit forslag og er blevet klogere 🙂


Jeg har yderligere kigget rundt og læst... gået til og fra computeren de sidste par dage..... hehe

Vil gerne holde mig til sydamerikanere, så jeg har kig på denne sammensætning:
1.2 sommerfugle cichlider
1.3/1.4 rød dværgcichlide
4 regnbue labeo

og måske et eller andet andet, når akvariet har kørt nogle måneder 🙂


er jeg igen ude på et sidespor?

Jan Persson — 20. juli 2012, 13:58

[citat]Vil gerne holde mig til sydamerikanere, så jeg har kig på denne sammensætning:
1.2 sommerfugle cichlider
1.3/1.4 rød dværgcichlide
4 regnbue labeo


er jeg igen ude på et sidespor?[/citat]

Yep *uhh*

toffemis — 20. juli 2012, 18:00

hm....... godt så......

hvad skal man så kaste i baljen???? 🙂

KimJ — 20. juli 2012, 18:35

Barack Banana — 20. juli 2012, 18:56

[citat]....jeg er ikke til kribensis... og er ikke så glad for maller....[/citat]

Nu skriver du jo godt nok, at du ikke er til kribensis og maller, så jeg ved egentlig ikke, hvorfor jeg skriver dette. Men i mit 180L akvarie, som jeg skal starte op i september, putter jeg følgende i:

Et par kribensis:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14256

Et par ancistrus sp. L144:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=15913

En stime zebrafisk:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10822


Dermed får jeg en gruppe af fisk, der godt kan tåle udsving på både pH, dH og temperatur.
pH: 6-8
dH: 5-20
Temperatur: 23-25

10nnitus — 20. juli 2012, 19:35

Arfrikanske små cichlider

Anomalochromis thomasi, Afrikansk Sommerfuglcichlide:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13622

Pseudocrenilabrus multicolor, Lille Mundruger:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13499

toffemis — 25. juli 2012, 16:06

mange tak 🙂
jeg kom i går hjem med 8 pandacichlider, ganske små, der så bare skal parre ud 🙂

10nnitus — 25. juli 2012, 16:55

Tillykke med dem, jeg tror også du vil få mere ud af det med kun en slags cichlideart, pandaerne vil passe godt i sammensætning med blyantfisk

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/?Type=137

toffemis — 25. juli 2012, 20:27

Jeg har nogle pragtbarber, der lige nu går i karantæne, for at se om de er syge (de fulgte med akvariet, der var fyldt med råddent vand, da jeg fik det) 🙁

så nu overvejer jeg at købe en 8-10 stykker mere, så jeg vil have en flok på ca 15 som selskab til pandaerne 🙂

10nnitus — 25. juli 2012, 23:13

Pragtbarber er dejlig fisk man kan få mange oplevelser med, den er fredelig ja, men også aktiv og nysgerrig, størrelse kan blive omkring de 10 cm, de kan også godt lide kraftig cirkulation, dette vil desværre ikke rigtig harmonerer sammen med dine pandaer, der modsat gerne vil have svag til middel cirkulation og noget mindre fisk i størrelsen de skal sættes sammen med, samtidigt skal disse også være rolige af natur, hvis pandaerne skal komme til sin ret. Ellers kan det muligvis ske at pandaerne ikke vil kunne finde sin indre ro i akvariet og i yderste konsekvens hvis der ikke er planter, rødder nok de kan søge ly af, eller akvariet simpelthen ikke er stort nok, komme til at leve i en permanent strestilstand.
Aligevel syntes jeg ikke at du skal opgive at afprøve sammensætningen, det er ikke den idetelle ne,j men bare der er aftrædelse steder nok til pandaerne i form af en god plantemasse og andre skjulesteder så kan det måske aligevel lykkes, omend jeg selv mener at barberne nok skulle have et noget større akvarium at kunne boltre sig i end et 160L

toffemis — 26. juli 2012, 07:21

hov jeg tog fejl... det er streg barber der går i karantæne, så også dem jeg evt vil have flere af.......

De virker som rolige fisk. de er smadder flotte. og så kræver de nogenlunde det samme som pandaerne 🙂

der er allerede mange gemmesteder i akvariet og jeg håber at kunne finde nogle sten, senere, når jeg går med hunden, så der bliver endnu flere 🙂

i Poppy i Kalundborg har de 5 potter med javabregner for 100 kr. så jeg regner med at komme nogle flere i løbende, binde om stenene.

kan der anbefales andre planter til cichlider?
Jeg har noget bredbladet sessiflora og nogle cryptocoryner også, men ved ikke hvor længe de holder...

toffemis — 26. juli 2012, 07:51

Jeg har lige et hurtigt billede 🙂

toffemis — 26. juli 2012, 14:37

Jeg har sat barberne ned til cichliderne nu... og det går fint 🙂 de svømmer rundt på kryds og tværs...

10nnitus — 26. juli 2012, 16:00

Ja se det var noget helt andet, og ja de kræver nogenlunde de samme forhold som apistoerne, selv om de kommer fra hver deres verdensdel.
Puntius titteya, er en smuk rolig lille fisk i en passende størrelse i forhold til pandaen, der som regel kun er udfarende inde for egne rækker. Jeg har selv haft den fornøjelse at have denne lille smukke fisk engang for mange år siden, 12 styks for at være præcis, der som regel, ganske vist med nogen få undtagelser, i samlet flok flød rundt i akvariet i de nedre regioner.
De sætter som Apistogramma arten, også pris på tætte plantetykninger, trærødder, glatte sten samt et blødt afrundet bundlag, gerne tilsat med eksempelvis tørv/visne blade, så der er godt med skjulesteder.
Der er kun en hage ved streg barberne, sammen med de små cichlider, de færdes i nøjagtig de samme lag som apistoerne, nemlig i bundniveauet, hvor cichliderne gerne skulle have sit domæne, dermed siger jeg ikke at det ikke vil kunne lade sig gøre, hvis akvariet bliver indrettet efter dette, for streg barben er som regel ganske rolig over for andre arter, de kriges i og for sig kun indbyrdes om hakkeordnen i flokken.

Cryptocorynerne skal have for at kunne udvikle sig noget bundlagsgødning, da det er igennem deres rodnet de optager næring, nu har du lagt bunden så derfor må du ty til bundlagskugler som der stikkes ned ved deres rødder, du kan med fordel prøve at se på www.akvariegoedning.dk her skulle være læsning nok omkring planternes ve og vel.

toffemis — 26. juli 2012, 22:13

Ja, det var ikke helt det samme 😉

de ser ud til at nyde hinandens selskab, men det er nok kun nu hvor pandaerne er unger og måske finder tryghed ved at der er flere fisk omring dem.......

som skrevet har jeg allerede 3 store rødder i akvariet og lidt sten. jeg søger efterflere sten, men det kræver nok en tur på stranden.....

jeg har endnu ikke set nogen af barberne komme op og toppes, men har selvfølgelig også kun haft dem en uges tid, så det skal da nok komme......
Jeg glæder mig meget til at opleve begge arter udfolde sig i akvariet 🙂

jeg har skam skrevet meget med jørn ullits fra USB-akvariegødning i sin tid, da jeg fik mit 130L op og køre, deri har jeg hans bundlagsgødning med rexolin.
Jeg ved godt at crypto'erne ikke kan klare sig med den smule gødning jeg kan præstere, men jeg spæder dagligt med flydende gødning fra USB. på sigt tror jeg simpelthen bare der skal være javabregner i denne balje... de er også dejligt nemme at flytte rundt på, hvis man føler for en ny indretning. Jeg binder dem nemlig altid på sten (dog har jeg gjort en undtagelse denne gang og bundet nogle på rødderne)
Men nu du smider linket, så er jeg ved at skulle bestille mere gødning 😉

fik jeg sagt at jeg er blevet rigtig glad for mit akvarie, både fiskene, men også opsætningen... synes selv det er blevet rigtig rigtig flot. og det er en fryd for øjet at se en af baberne/pandaerne titte ud mellem planter/rødder og svømme en lille tur 🙂

hehe... akvarie-nørd 😉

10nnitus — 27. juli 2012, 17:48

Jeg glæder mig på dine vegne;)

toffemis — 29. juli 2012, 19:07

mange tak 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.