Syg Betta?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dutti — 23. juni 2012, 10:09

Hejsa,
jeg har en kampfiskehan, som den sidste uges tid er blevet mere og mere stille. Han har normalt gået sammen med sin hun, og de har haft det fint sammen. Men han er som sagt blevet mere og mere sløv den sidste uges tid. Igår spiste han næsten ikke. Og idag spiser han slet ikke.

Det har altid været sådan at hun var mere vaks ved foderet end ham. Men jeg har altid sørget for, at han også fik sin del. Først troede jeg, at han måske var "deprimeret" hvis fisk altså kan blive det...? 😛 Men så holdt han nærmest op med at spise igår, og derfor skilte jeg dem ad. Og idag spiser han som sagt ikke, og han hænger bare henne ved varmelegemet el. ligger nede på bunden mellem nogle af planterne. Da jeg kiggede på ham her til morgen så det ud som om, der sad hvidt mug i hans ene gælle. Det er dog forsvundet igen. Jeg havde egentlig først taget hunfisken fra. Men nu har jeg byttet dem rundt, så jeg bedre kan holde øje med ham. Har I nogen gode forslag til, hvad der kan være galt? Han "sidder" bare helt stille og gællerne går på ham. Hunfisken har det fint og er livlig, som hun plejer.

Han plejer at være en meget "glad" og nysgerrig fisk. Men det er han slet slet ikke mere... 🙁

Hilsen Dorthe

viggo0 — 23. juni 2012, 11:06

Den der adfærd beskriver næsten alle syge fisk... Du bliver nødt til at komme med noget mere end der der 🙂 Hvordan er dine vandværdier? Din temperatur? Dvor lang tid har den opført sig som du beskriver? Hvor tit og hvor meget vand skifter du? Hvilket filter bruger du? Hvilke andre fisk er der i baljen?

Se om du kan få øje på nogle fysiske ændringer på han kampfisken...

Dutti — 23. juni 2012, 11:31

[citat]Den der adfærd beskriver næsten alle syge fisk... Du bliver nødt til at komme med noget mere end der der 🙂 Hvordan er dine vandværdier? Din temperatur? Dvor lang tid har den opført sig som du beskriver? Hvor tit og hvor meget vand skifter du? Hvilket filter bruger du? Hvilke andre fisk er der i baljen?

Se om du kan få øje på nogle fysiske ændringer på han kampfisken...[/citat]
Hej Viggo,
tak for dit svar. Det eneste jeg måler er nitrit, og mængden er ikke målbar (bruger dråbetest). Der bliver tilført CO2 og jeg har en permanenttester i, som viser "grøn" = ok. Jeg skifter vand ca 1 gang ugentligt ca 5 liter, det er et Fluval Edge på 25 l. Sidst skiftede jeg dog ca 50% da jeg lugede ud i nogle af planterne, som ikke trivedes så godt, og ved den lejlighed blev vandet noget grumset, så jeg valgte at lave 50 % vandskifte. Pumpen er den der følger med Fluval Edge. Temp ligger på ca 28 grader plus minus 1-2 grader da varmelegemet ikke er 100% stabilt

Hans opførsel er langsomt taget til over 2 uger, hvis jeg tænker nærmere efter. Jeg synes ikke muddelbart, jeg kan se nogle fysiske ændringer. Jeg har prøvet at kige godt og grundigt på ham. Jeg synes der sidder lidt brunligt "vedhæng" i hans finner - skidt fra bunden, synes jeg det ligner. Det eneste jeg har kunnet se derudover var det hvide mug-agtige, der sad ved hans ene gælle her til moren, som dog forsvandt efter nogle foræves forsøg på at fange ham - jeg tænker at det er blevet gnedet af...

Jeg ved ikke om det hjælper?

Dutti — 23. juni 2012, 19:45

Er der nogen der ved, om der er noget, jeg kan gøre for at hjælpe ham? Eller burde jeg hellere aflive ham?

Dutti — 23. juni 2012, 20:25

Det er faktisk som om han er livet en lille smule op her til aften i sin lille enebalje. Han er i hvert fald kommet op til overfladen istedet for bare at ligge nede på bunden. Han snuser lidt til det mad jeg har givet ham. Men han spiser det dog ikke 🙁
Måske der stadig er håb for ham? 🙂

Internationalimport0 — 23. juni 2012, 20:30

Jeg syndes det er pudsigt at betta hunner er mere vakse når der fodres end hannerne, der som regel er mere tilbageholdende. Til sagen, sørg for han har mulighed for skjul. Og skru ned på 24 grader det er rigeligt... og klare myggelarver LEVENDE ... og så kryds fingre !

Internationalimport0 — 23. juni 2012, 20:31

Lig evt et billede op af ham, så er det lettere at måske finde fejl på fisken eller akvariet !

Dutti — 23. juni 2012, 21:28

[citat]Jeg syndes det er pudsigt at betta hunner er mere vakse når der fodres end hannerne, der som regel er mere tilbageholdende. Til sagen, sørg for han har mulighed for skjul. Og skru ned på 24 grader det er rigeligt... og klare myggelarver LEVENDE ... og så kryds fingre ![/citat]
Er det ret generelt, at hunnerne er mere vakse ved fodring? Det var jeg slet ikke klar over...
Der skulle være fint med skjulesteder i akvariet. Dog har jeg netop ryddet en hel del op i det og fjernet nogle planter, som ikke rigtigt trivedes og så meget sølle ud. Det har naurligvis fjernet lidt af de skjulesteder, der var, men der er stadig gode skjulesteder. Jeg skal lige se, om jeg ikke kan tage et par billeder af både ham og akvariet.

Apropos temp. Så synes jeg bare, jeg har læst, at de bedst kan lide ca 28 grader?

Dutti — 24. juni 2012, 21:05

Hejsa,
han spiser slet ikke. Men han ligger ikke længere nede på bunden. Han virker ret sløv eller trist. Jeg kan ikke umiddelbart se noget fysisk på ham... Hvad skal jeg dog stille op?

Han flytter sig ganske vaks, når jeg putter en finger i vandet for at lokke ham hen til maden (det har jeg altid gjort, og han har altid reageret på det) Men han er slet ikke interesseret i at spise... 🙁 Jeg synes, det er ret trist 🙁 Jeg vil nødigt miste ham.

Dutti — 24. juni 2012, 22:38

Jeg kom lige til at tænke på, at jeg engang i starten af sidste uge udførte et ret grundigt vandskifte, hvor jeg samtidig fjernet et par planter, som ikke rigtigt trivedes. Vandet blev temmeligt grumset af det. Jeg tænkte ikke over, at det kunne gøre noget, mens det stod på. Men kunne det tænkes at der var noget af det grums, som havde sat sig i gællen/gællerne hos ham? Og at det er det, der har gjort ham syg? Kunne det hvide, jeg så på hans ene gælle igår have været svamp? I så fald, hvorfor er det så ikke kommet igen efter det blev gnedet af igår, da jeg fangede ham?
Jeg har givet ham salt i vandet - 1 gr/l. Hvor lang tid går der før det evt virker? Jeg regner med at tage forbi forhandleren i morgen og evt. købe noget medicin til ham.

TinneG — 24. juni 2012, 22:58

Du får nok svært ved at købe noget medicin til din fisk, da det er blevet ulovligt... Han har brug for at kunne komme til overfladen for at få luft, så et fluval edge er nok ikke så smart.. men mindre du ikke fylder helt op med vand. Prøv med vandskift hver dag, i 2-3 dage. Og hvis du har mulighed for det, så giv os et billede.

Dutti — 24. juni 2012, 23:07

[citat]Du får nok svært ved at købe noget medicin til din fisk, da det er blevet ulovligt... Han har brug for at kunne komme til overfladen for at få luft, så et fluval edge er nok ikke så smart.. men mindre du ikke fylder helt op med vand. Prøv med vandskift hver dag, i 2-3 dage. Og hvis du har mulighed for det, så giv os et billede.[/citat]
Hej Tinne,
tusind tak for dit svar 🙂
De har nu gået i mit Fluval Edge i ca 5 måneder, og de kan sagtens få luft. Det tog ikke mange minutter for dem at finde ud af, hvor det var, da de i sin tid kom i. Men lige nu går han for sig selv i et lille ekstraakvarie, jeg har haft stående. Der er rig mulighed for at komme til overfladen og vandet er helt stille, så han skal ikke bruge mange kræfter på at komme op. Jeg skifter vand dagligt hos ham.
Jeg vil meget gerne tage et billede. Men det er lidt svært at komme til, og jeg synes faktisk heller ikke, der er noget at se på ham. Den hvide vattot, som han havde ved den ene gælle forsvandt, da jeg indfangede ham og er ikke kommet tilbage - endnu.

Nå, det var da pokkers med det medicin. Men jeg har prøvet at komme lidt salt i hans vand, som jeg skrev ovenfor. Men jeg tror nu alligevel, jeg prøver at køre derhen fr at høre, hvad de siger. Jeg bor ikke i DK, så det kunne måske være, at de alligevel har noget medicin 🙂

mr swinger — 25. juni 2012, 10:28

så længe du ikke bor i DK, så skulle du ikke få noget problem med at finde medicin, men en saltkur tager han ikke skabe af, men ellers er der også Catappa blade som du kan bruge.

nu ved jeg ikke hvor gammel han er, men det kan være at han er ved at være gammel, for de bliver ikke mere end ca 2 år gammel, og vist man alver på dem, så blive de ikke så gammel, da det er tære på dem og vist du har købt dem i en butik kan de godt være op til et år gammel.

og betta kan godt li og klare 100 % vandskift hver gang du skifter vand (jeg køre selv med vandskift der hedder 75-100% hver gang)

Internationalimport0 — 25. juni 2012, 11:33

Mr. swinger. Mener du så alle betta,er kan klare et 100 procent vandskift ? 😮 Det lyder vildt, hvad er forklaringen på dette ?

Internationalimport0 — 25. juni 2012, 11:36

Dutti, tempreturen er alt for høj efter min erfaringer, der er ikke så mange betta,er der går ved så høj tempretur (vis der overhovedet er nogen) Jeg har nogle betta de går ved 22 grader... Men jeg vil sige 24-26 grader er fint til din fisk. 🙂

Dutti — 25. juni 2012, 12:41

[citat]så længe du ikke bor i DK, så skulle du ikke få noget problem med at finde medicin, men en saltkur tager han ikke skabe af, men ellers er der også Catappa blade som du kan bruge.

nu ved jeg ikke hvor gammel han er, men det kan være at han er ved at være gammel, for de bliver ikke mere end ca 2 år gammel, og vist man alver på dem, så blive de ikke så gammel, da det er tære på dem og vist du har købt dem i en butik kan de godt være op til et år gammel.

og betta kan godt li og klare 100 % vandskift hver gang du skifter vand (jeg køre selv med vandskift der hedder 75-100% hver gang)[/citat]
Det havde jeg heller ikke. Jeg tog derud her til morgen, og det fik jeg bare med det samme. Jeg har fået noget bredspektret til både svamp og andre infektioner - egentlig mest fordi, den var lettere at dosere til 5 l vand. Så nu må jeg have givet ham det. Jeg håber, jeg kan få ham på højkant igen. Lige nu ligger han nede på bunden mellem glas og kokosskalshule og ser trist ud.

Jeg kan næsten ikke forstå, hvis det skulle være alderdom, for jeg synes ikke, han er så stor... Ikke lige så stor som nogle andre, jeg har set i hvert fald. Men det er jo ikke til at vide...

Dutti — 25. juni 2012, 12:47

[citat]Dutti, tempreturen er alt for høj efter min erfaringer, der er ikke så mange betta,er der går ved så høj tempretur (vis der overhovedet er nogen) Jeg har nogle betta de går ved 22 grader... Men jeg vil sige 24-26 grader er fint til din fisk. 🙂[/citat]
Ja, jeg ved det egentlig godt, men jeg synes, mit varmelegeme er lidt underligt. Det er sat til 22 grader, og alligevel er temp så høj... Og det er ikke for stort, varmelegemet altså, det er beregnet til 10-25l, og mit akvarie er 25 l.
Tror du det kan være skadeligt, at temp er lidt høj?

Internationalimport0 — 25. juni 2012, 12:52

Dutti: Se at få det fikset 😉 Hmm det kan være fiskene har lettere ved at påtage sig sygdomme når tempreturen er så. Men ud og få et købt et nyt varmelegme vis det ikke virker optimalt 😀

Dutti — 25. juni 2012, 13:33

Øv, den gik ikke 🙁 Da jeg kom og ville til at give ham medicinen lå han livløs på bunden 🙁
Nu må jeg holde godt øje med at hunnen ikke begynder at vise tegn på sygdom. Hvor lang tid kan der gå inden jeg med sikkerhed kan sige, at hun ikke fejler noget?

Ja det kan godt være, jeg hellere bare må købe et nyt varmelegeme...

Internationalimport0 — 25. juni 2012, 14:57

Dutti: Det var arveligt men så husk til en anden gang, det er lettere at forbygge en at helbrede ! Altså fx få styr på varmelegmet før du sætter en ny han ned !

Dutti — 25. juni 2012, 21:01

[citat]Dutti: Det var arveligt men så husk til en anden gang, det er lettere at forbygge en at helbrede ! Altså fx få styr på varmelegmet før du sætter en ny han ned ! [/citat]
Det kan du tro 🙂
Og så vil det nok være en god ide at flytte fiskene for en stund, hvis jeg igen skal rydde sådan op i mit akvarie og vandet kommer til at blive helt grumset af det, som jeg skrev i et tidligere indlæg... *doh*

BastianT — 25. juni 2012, 21:46

du kunne jo prøve saltvands kuren den plejer nogengange at hjælpe 😉

Internationalimport0 — 25. juni 2012, 23:19

Altså er vandet bliver grumset er ikke et problem, da det forsvinder efter et par dage MAX
Men bare husk ikke at skifte alt vandet (min mening)
Mvh Rasmus

viggo0 — 26. juni 2012, 00:17

En temperatur på 27-29 grader er PERFEKT til kampfisk, læs på lektien før du giver råd Rasmus... Du bør ikke bruge salt og medicin i vandet samtidig så hvis du er begyndt på en saltkur så hold dig til det. drop 100 % vandskift der er en grund til at du ikke har hørt om det før. Du kan gå op på 50 % et par gange om ugen i tilfælde af sygdom, evt. flere gange... Men aldrig alt vandet på én gang.

En saltkur er i sig selv ganske fornuftig hvis man ikke kan bedømme hvad den pågældene fisk lider af. Men jeg synes nu at det måske kunne lyde som en form for parasit? Og der er mere generelle måder at behandle dem på - det kan du google hvis det er. Men igangsæt først en behandling med medicin når/hvis du ved hvad en fisk fejler!

Derudover er det meget normalt at temperaturen svinger med et par grader, det betyder overhovedet ikke at dit termometer er istykker.

Jeg beklager at jeg ikke lige har været herinde og tjekke om der var kommet nye indlæg. Og det gør mig ondt med din fisk. Men giv det lidt tid og se om hunnen viser nogle symptomer, og så skriv herinde hvis det er tilfældet.

Det er sørgeligt at så mange formår at give dårlige råd i en tråd der faktisk omhandler et emne hvor det kan have meget store konsekvenser, og jeg kan kun opfodre til at folk skriver hvis de faktisk har sat sig lidt ind i emnet. Jeg har aldrig selv haft kampfisk, faktisk har jeg ikke engang haft bettaer, men jeg ved stadig nok til at udtale mig til en hvis grad om det her emne, og jeg er sikker på at det jeg skriver er korrekt. Det bør alle andre også kunne sige når de opretter et indlæg i en tråd som denne 🙂

Held og lykke fremover med din hun!

viggo0 — 26. juni 2012, 00:18

med termometer mener jeg naturligvis dit varmelegeme 🙂

mr swinger — 26. juni 2012, 10:03

Dutti jeg vil anbefale dig at gå ind på http://www.bettagruppen.dk/index.php

der vil du kunne hente bedere råd end nogen af dem du får herinde.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.