Klippebaggrund, med?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #252936 — 13. juni 2012, 14:15

Hej As 🙂.
Overvejer lidt at omlægge mit mbuna akvarie, da jeg godt kan savne planter og lidt mere personlighed, indkvarter end dette rå look..
men ville det kunne se ordenligt ud, med planter osv, til en klippebaggrund? ( dette er dog kun, en tanke so far..)

Hvis der er nogle, der har billeder eller lignende, skal i være meget velkomne til at smide det op :-).

Mvh. JacobLøvkvist

ukendtperson — 13. juni 2012, 14:27

Hej Geo.

Jeg tror det ville se meget fedt ud.
Hvis man evt kunne sætte lidt planter fast på klippevæggen kunne det også være nice. 😉

Bruger #252936 — 13. juni 2012, 14:29

Yo, thiesen :p.
Overvejer det skam :-).
Tror også det kunne blive Nice!

Robse — 13. juni 2012, 14:47

Jeg har lavet det med en 3D baggrund, se min profil.
Advarsel: Det er et *tidligt* billede af baljen, der er flyttet om på tingene, vandet er LANGT mere klart nu... men grund-ideen er jo den samme.

For profferne er det sikkert en sand blanding af 1000 ting der ikke hører sammen, men jeg gad bare ikke de dér tapeter til bagsiden af bagruden. Dyrebutikken i Rødovre Centrum havde 3D-baggrunde i noget skum-stads med en skal af glasfiber på. Pære let at bearbejde, fuge, montere riste i osv. :-) Og til under en tusse? Så gid's jeg ikke mure noget som helst selv. 😀

Bruger #252936 — 13. juni 2012, 14:57

Robse: det ser godt ud :-).
Min baggrund er også 3D klippebaggrund(kan ses i profilen).

Ja, højst sandsynlig men det er sku for dyrt at skifte det hele ud :-).
Så vil hellere benytte mig af de ting og elementer jeg nu engang har i akvariet :-).

Tænker lidt sten i den ene side og trærødder i den anden også en masse planter(dog ikke for store) også lidt flydeplanter :-).

Tror det kunne blive godt, men altid godt at hører lidt andre meninger også :-))

Mvh. JacobLøvkvist

Robse — 13. juni 2012, 15:06

Ang. opstabling af sten: Husk en flamingo-plade i bunden, indvendigt... HVIS nu stenene vælter en dag.. ;-)

-og tak! :-) Jeg opdaterer med et nyere billede snart, så det tager sig ordentligt ud. Pøjpøj med din balje.

Bruger #252936 — 13. juni 2012, 15:08

#6. Ja, jeg ved det godt ;-). Har bare ikke "taget" mine sammen endnu *doh*

Det vil jeg se fremtil :-).

Jo tak, nu må vi se hvornår det sker :-)!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.