Så fik jeg unger :D

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

motorostingray — 11. maj 2012, 23:08

På mine P. motoro rokker! 😉
Fire stk. blev det til. De er flyttet over i et 200 liters for dem selv, hvor de skal gå til de er store nok til, at de kan sælges.



Denne video er en måned gammel og her ses ungerne tulle rundt inde i moderen.

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Videoen er taget idag, da ungerne blev født i nat. Baby.akvariet har været slukket indtil nu, for at det ikke virkede for stressende på dem. Enjoy 😎

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Anders98 — 11. maj 2012, 23:08

Nice !🙂

motorostingray — 11. maj 2012, 23:10

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.


Videon må ses her, istedet i mit første indlæg 😉

Bruger #206906 — 11. maj 2012, 23:18

Det var da godt nok nogle ad de sødeste unger, jeg har set.
Tillykke med dem:D

motorostingray — 11. maj 2012, 23:24

Anders98: I den grad 🙂

jesper schytt: Tænk sig engang. Jeg er rørende enig 😀

Ullasdatter — 12. maj 2012, 01:33

WAUW hvor er de bare smukke 😮 stort tillykke med dem - de er da bare fantastiske.

Hvor stor er baljen forældrene går i?

DK1991 — 12. maj 2012, 02:19

Ej de da flotte, tillykke med dem da.

AnneH — 12. maj 2012, 09:12

Nøøøjjj, de er smukke. Tak for at du deler disse billeder og videoer med os. Hvor små/ store er sådanne nyfødte i dag?

motorostingray — 12. maj 2012, 10:06

Tak 😉

Akvariet forældrene går i er et 1200 liters.

AnneH: Jamen selv tak da :-) Ungerne er cirka 8 cm i "disken" og måler nok hele 15-16 cm med hale 🙂

AnneH — 12. maj 2012, 11:07

Novra! Det er vildt sjovt med filmen, hvor de stadig er i moderen. Minder mig lidt om da jeg selv var gravid 😉

motorostingray — 12. maj 2012, 14:08

Tror jeg gerne 😀 Det kan jeg så ikke prale af at have prøvet 😉

HendeSofie — 12. maj 2012, 18:09

Der er virkelig ingen akvariefisk der slår rokker 🙂

dyrholm — 17. maj 2012, 11:04

så kan man da sige at akvariet rokker, håber ikke det er så meget at det bliver utæt.😀

tillykke med dem, det er nogle fine nogle. rokker ser nu så sjove ud når de svømmer.


de der "rokker" deler de dummebøder ud:D


kunne ikke lade værer.

motorostingray — 17. maj 2012, 12:46

Ja huset er fyldt med rokker! Og hvis man provokere dem, så "stikker" de med deres dødelige pig.
Motoro rokkerne har den giftigeste pig af alle rokkerne. Og enkelte dødtilfælde af mennesker har der da også været i Syd Amerika.
Man skal ikke fuc.. med de rokker der 😉

Pseudo — 17. maj 2012, 13:05

[citat]Novra! Det er vildt sjovt med filmen, hvor de stadig er i moderen. Minder mig lidt om da jeg selv var gravid 😉
Jeg håber da ikke dine børn blev født med hale:o

[/citat]

motorostingray — 17. maj 2012, 13:14

De blev vel født med haleben 😉

joakim123456789 — 17. maj 2012, 14:23

Hvor er de søde
tillykke med dem:D

frederikc — 17. maj 2012, 15:38

Er de dødelige. Giftige?*blink*

motorostingray — 17. maj 2012, 15:44

Jep. Hvis folk er svage over for giften, så kan det have alvorlige konsekvenser med sig. Tænk på det som at holde giftedderkopper. Det er nok nogenlunde det samme. Der er hidtil heller ingen modgift imod rokkernes gift. Kun antibiotika, som holder smerterne væk.

frederikc — 17. maj 2012, 16:06

Hvor meget koster så nogen af ren nysgerrighed??

motorostingray — 17. maj 2012, 16:19

Forældrene til dem ligger ca i 5-6000 kr. Ungerne er 1500 værd stykket :-)

frederikc — 17. maj 2012, 16:39

RespektB)

AnneH — 17. maj 2012, 16:54

#15: begge to med haleben og den yngste med en lille stump fortil 😎

Bitnisse — 18. maj 2012, 09:09

Jeg tilslutter mig koret: hvor er de bare kære 🙂. Er helt vild med filmen af ungerne hvor man kan se deres kroppe "flapre" hen over bunden

#19 Nu lyder det jo ikke lige som den rene drøm at blive stukket, nok nærmere som noget der er bedst at undgå og så er det jeg tænker:
- stikker de kun hvis de føler sig truet og skal der meget til før de føler sig truet? (til sammenligning med mine cichlider, der helst bider når jeg stikke hånden i akvariet, bare for at være på den sikre side 😛)
- hvad gør i når i skal ordne akvariet. Stikker i så trygt armen ned og gør det i skal eller står den ene og lokker med rejer i den ene ende, mens den anden ordner i den anden ende?

HendeSofie — 18. maj 2012, 13:30

Bitnisse: Tusind tak. Ja, det er altså en fantastisk måde de sådan bevæger sig rundt på 🙂

Ja, de stikker kun hvis de føler sig truet, eller man "forskrækker" dem. Det er ikke sådan, at du har en pig siddende i hånden, så snart du tager hånden ned i akvariet. Desuden har vi oftest set, at når der rodes med noget, så gemmer de sig i sandet istedet :-) Hvor man iøvrigt stadig sagtens kan se dem, så man kommer ikke pludselig til at ramme dem 😉

Man kan sagtens ordne akvariet - bare ikke rode rundt i sandet m.m., da rokkerne kan smide deres pigge - og selvom de har smidt dem, er de stadig lige så giftige, så dét skal man undgå, men suge bunden med en slange eller rette en trærod, det kan man sagtens. Vi plejer at gøre det sådan, at min kæreste roder med det der nu skal rodes med og jeg har et vågent øje på hvor rokkerne befinder sig i akvariet. Så føler man sig mere sikker på, at man ikke pludselig får gjort en bevægelse der skræmmer dem.

Nu bliver jeg jo helt nysgerrig... Leger du med tanken om at holde rokker? 🙂

Bitnisse — 19. maj 2012, 17:02

#25
He he, nej overhovedet ikke. Min lejlighed ligger på 3. sal og jeg ville ikke vove et akvarium i en passende størrelse.

Men det skal jo ikke forhindre mig i at være facineret af dem, og ja, så er jeg nok også bare nysgerrig af natur 😉 tak for den fine forklaring.

motorostingray — 19. maj 2012, 18:43

Lige et par nye skud kæresten fik taget.

AnneH — 19. maj 2012, 22:51

Fiiiine 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.