440L. til Tangnyika?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #963396 — 6. maj 2012, 15:29
Jeg har et 440L. der har målene 82Bx70Dx80H Så bundmålet er jo ikke så stort... Vil det være ok til nogle fritsvømmere?
Jeg er lidt vild med Frontosaer, Kan der måske være ét par?
Hvilke algeædene arter kan gå sammen med Frontosaer?
Hvis jeg ikke kan have Frontosaer hvad kan jeg så have?
Hjælp modtages evt et link der beskriver arters sammensætning?
Kan der være en godmodig Frontosa indehaver eller flere der gider vise mig deres akvarier?
Akvariet står lige nu som et saltvandsakvarie. Vil der være nogen der vil bytte deres store ca 500L. akvarie til dette akvarie
Martin84 — 6. maj 2012, 19:57
Normalt frarådes det, at holde frontosaer sammen med 99% algeædere, som f.eks. tropheus. De kostmæssige krav ligger alt for langt fra hinanden, og enten vil den ene eller den anden art mistrives, og i værste fald dø.
Du vil godt kunne have en fin flok tropheus for sig selv. Ellers er du nok ude i noget huleleger af en art.
Mvh Martin
Bruger #963396 — 6. maj 2012, 20:36
jeg havde håbet jeg ikke skulle sælge mit akvarie... Men er hooked på Frontosaer... Dog skal det da lige overvejes med Tropheus, de er jo livlige og flotte!
Dem må jeg læse lidt mere om, før jeg sætter akvariet til salg!
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.