Fiskene pare sig på på tværs af racer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

marcopolo — 28. april 2012, 19:04

Jeg er blevet fortalt at man næsten altid finder nye slags fisk i Malawisøen, når man dykker i den, jeg er også blevet fortalt at man skal passe på hvad man har gåene i sit akvarie, da fiskene godt kan pare sig med hianden på tværs af racer.
Kan det så ikke være en mulighed, at grunden til at man finder nye fisk er, at fiskene pare sig på på tværs af racer, måske er det også derfor at så mange fisk kan se næsten ens ud..?

Hvorfor går man så meget op i at fisken er "ren" når fisken selv er lige glad, så længe fisken er sund og frisk og er køn at se på hvad er så det store problem..?

Håber der er nogle der kan fortælle mig det..🙂

COOG — 28. april 2012, 20:44

#1 Jeg tror at, hvis man ikke forsøger at holde arten ren, vil vi i sidste ende, ende med at flere flere arter er blevet udryddet. (kun en teori)

mauri3000 — 28. april 2012, 20:52

Hvad jeg har læst, og hørt mig til angående Chiclider, så vil krydsningerne, ikke blive fuldt accepteret af de andre arter. Og vil derfor bare leve uden at yngle videre og sådan.
Så det er ikke derfor der kommer nye arter.
Problemet i et akvarie er, at det modsat Malawi søen er at der ikke bare lige kan finde den rigtige mage, så når de kommer i "humøret" så tager de den første og bedste. Lidt ligesom når klokken nærmer sig 05 om morgenen og man står på disko. Så er Quasi-Berit, over i hjørnet lige pludselig ikke så slem længere.

marginatus — 29. april 2012, 09:55

Det er jo op til folk selv, om de vil holde krydsninger i deres akvarier. Problemet kommer, når folk bevidst sælger krydsede fisk til uvidende nystartede akvarister, der leder efter en bestemt art. En krydset fisk kan være lige så smuk som en ren art, og hvis blot man informerer køberen om, at der er tale om en krydset fisk, så kan folk jo selv vurdere om de vil have dem i deres akvarier.

Men det er rigtig træls at købe en fisk, blot for senere at finde ud af, at der ikke er tale om den art man ønskede sig. Det er desværre et stort problem, da penge ofte er mere tiltalende, end at brænde inde med et kuld krydsede uger, og af den grund sælger mange disse krydsninger som værende rene arter.

Dennis

marcopolo — 29. april 2012, 10:47

Kan godt forstå problemet ang. slag af fisk,

Men hvad med mulighede, at grunden til at man finder nye fisk hele tiden er, at fiskene pare sig på på tværs af racer, måske er det også derfor at så mange fisk kan se næsten ens ud..?

Er der noget i det mauri300 skiver..
at krydsningerne, ikke blive fuldt accepteret af de andre arter. Og vil derfor bare leve uden at yngle videre og sådan.

Akvarie West — 29. april 2012, 11:20

Jeg har ikke lyst til at komme ud i en kæmpe forklaring. Det er først og fremmest geografien i søen der gør at der er udviklet arter og farvevarianter. Mange af fiskene er fødespecialister, og alt efter hvor de søger deres føde, bevæger de sig ikke ud i områder hvor de ikke kan finde føde, med mindre de er tvunget til det. En art der lever ved klipper, kan sagtens have mange forskellige farvevarianter, fordi de lever i et kæmpe område hvor der findes mange klippeområder afskærmet af store sandområder. Derved findes en farvevariant på hvert lille klippeområde.

Det samme sker i floder. En art har udviklet sig i et område, og efterhånden som den bredes ud i flodsystemet, så opstår der forskellige farvevarianter i forskellige flodarme.

Derfor er det meget nødvendigt, at hvis man er ude i naturen og fange en fisk, så må man ikke sætte den ud et andet sted, for de forskellige farvevarianter lever oftest meget issoleret fra hinanden.

Krydsninger af farvevarianter i naturen mener jeg er rent teoretisk. De er jo udviklet fordi de er blevet issoleret fra hinanden. Der er en ganske almindelig udvikling med farveforskelle, som ikke kommer af krydsninger. Jeg tror der skal være væsentlig forskel i farvevarianter for at de ligefrem skulle blive afvist. Albinoer er sikkert en anden sag.

Nu er det ikke nogen lille sø i baghaven, men en sø hvor der stadig findes nye arter, så derfor vil der helt sikkert også findes nye farvevarianter. Hvert er undersøgisk rev er vel ikke 100% udforsket endnu.

Indenfor vores hobby er der desværre også pengegriske forhandlere i alle led, som sælger fisk som vi har kendt i 20-30 år, men for at tjene penge på at genopfinde hjulet, så giver de fisken nye handelsnavne. Der er penge i lortet, og folk er vilde med "Kejserens nye klæder".

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.