planter: lys, bundlag, gødning + grene fra naturen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jeppekp — 15. april 2012, 18:29
jeg har op til flere gange købt nogle sværdplanter hos dyrehandelen og after et par dage begynder bladende at "visne" og planten dør... jeg forstår det ikke. bundlaget er meget fint (kan det være problemet?), jeg giver planterne gødningepiller + flydende gødning. lyset er et 91cm langt 30w, hvilket så vidt jeg ved skulle være passende...? ellers har jeg to dæk-glas oven på akvariet. kan det begrænse mængden af lyset som slipper ned i akvariet? ...eller kan der være en hel anden grund som jeg har overset?? de ser sådan her ud:
og så lige et spørgsmål mere: jeg har hentet nogle grene fra et vissent træ, lagt grenene i blød og mangler nu bare at koge dem. det er bare lidt svært når de alle er ca. 0,7 m lange... så er det nok bare at hælde kogende vand over dem??
på forhånd tak
mvh
jeppe
jokaleijo — 15. april 2012, 18:46
Dæk glasset skal bare pudses så er det fint.
Hvis du vil lave et super plante bundlag billigt så kig her http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1401663
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.