HJÆLP! Min kampfisk er syg!!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dittemia — 31. marts 2012, 09:54

Jeg har en rød flot han kampfisk, som altid har været aktiv og smuk. Men så her den sidste uges tid er han blevet mere og mere syg at se på: hans finner er blevet helt korte og flossede og hans røde farve er blevet helt "gemmensigtig" og lys i det. han har altid holdt sig mest i toppen af akvariet, men nu ligger han der bare og ligger. Nogle gange næsten helt på siden og trækker vejret langsomt...
HJÆLP! Jeg er nybegynder og ved ikke hvad jeg skal gøre.... 🙁
Der er en hunfisk, en sugemalle og en anden fisk jeg ikke kan huske navnet på, men som er lille og holder sig for sig selv. Det er gået fint, så tror ikke det er det at der er andre fisk. Jeg ved ikke om det bare er naturens gang eller han har en sygdom???? *uhh*

dragerfindes — 31. marts 2012, 10:05

Hvis du lige svarer på dette er det lettere at hjælpe dig..

Hvor længe har du haft ham? Hvor stort er akvariet? hvor ofte skifter du vand? Hvordan ser den fisk ud du ikke kan huske navnet på?

Dittemia — 31. marts 2012, 10:42

Har haft ham siden August, reddede ham fra en der vile skylle ham ud i toilettet. Han var rimelig ung der. Akvariet er på 21 Liter, seks-kantet akavarie. Skfiter vand 1/4 ud om ugen som jeg har fået fortalt af en akavriemand 🙂
og den der fisk er orange og sort-stribet og fik den fordi der var små snegle i hele akvariet og den her fisk kan godt lide snegle, har heller ikke været noget siden vi skiftede planter og fik den fisk.
har lige lagt mærke til min kampfisk's mund er sådan, en smule hævet og hvidlig, på en eller anden måde..

Tobiass123 — 31. marts 2012, 10:45

Det lyder som om han er gammel og har fået finneråd...
Men du skal mindst have 3 hunner sammen med en han! Hannen vil altid være streng ved hunnerne, men det er bedst at "fordele det ud over et større område"

Tobiass123 — 31. marts 2012, 10:47

og den mystiske fisk er en pragtsmerling
Nu bliver jeg nødt til at være på tværs igen, for den bliver alt for stor til 21 l.🙁

Tobiass123 — 31. marts 2012, 10:53

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10836

Dittemia — 31. marts 2012, 10:57

Vi havde også 2 hunner, men den ene døde 1 uge efter vi fik dem... Men det er gået fint nok, hunnen er hurtigere end hannen og det er lidt som om hun faktisk dominere ham....
Men ved godt det med den der pragtsmerling, fik af vide at når den blev stor kunne jeg bytte den til en mindre igen... men tror bare jeg aflevere den når det er den er for stor.
Men har også været forsigtig med hvor mange fisk i det lille akvarie, men han har haft det super, eller det tror jeg.. han har været så flot, men desværre helt gennemsigtig og syg at se på nu!
what to do?? 🙁

Tobiass123 — 31. marts 2012, 11:12

Det lyder da som om du har meget godt styr på det:)
Køb noget medicin mod svamp på ebay
http://viewitem.eim.ebay.dk/JBL-Fungol--100ml--NEU--OVP-Medikament/110808851055/item
Du kan også prøve selv at søge, for det der var bare hurtigt at søge efter "fungol" og finde den billigste (som jeg ved virker), men fragten koster lidt:(

Kiki — 31. marts 2012, 12:07

Men medicin hjælper jo ikke, hvis det er fordi fisken er gammel? Synes der blev skrevet den nok var gammel?

Men ellers ja så kan du købe medicin hjem fra andre eu lande. Jeg har brugt esha 2000 og esha exit. De er rigtig effektive og virker mod rigtig mange sygdomme. Hvilket jeg som begynder synes er rart, da jeg jo endnu ikke har den store erfaring med at stille diganoser på mine fisk. Mistede noget fisk tilnoget der kunne minde om bugvattersot eller et par andre sygdomme og så fik de andre hvide pletter. Så valgte en bred behandling, så varjeg da rimeligt sikker på, at de blev raske. Hvilket de også gjorde på ganske få dage.

Men din fisk lyder ret syg. Er du sikker på, at han kan vente den uges tid det vil tage at få medicinen hjem? Og det er jo slet ikke sikkert, at han står til at rede.

Kiki — 31. marts 2012, 12:08

Dobbelt post.

rozzzna — 31. marts 2012, 13:44

Få ham over for sig selv, og start en saltbehandling. Det lyder bestemt som finneråd, og bliver der ikke gjort noget så dør han. Har du et ekstra akvarium du kan have ham gående i, mens du tager dig af ham?

3 gram salt pr liter samt 100% vandskift hver dag. Og hvis du kan få fat i noget medicin mod finneråd så er det en rigtig god idé at have ved hånden, hvis ikke der er kommet en bedring indenfor en uge. Det er dog meget vigtigt at du har ham gående for sig selv, så han kan få helt ro til at blive rask.

Dittemia — 31. marts 2012, 14:49

Jeg har ikke et ekstra akvarie, men en kæmpe glasskål... kampfisk kan jo selv trække luft fra overfladen, så mon ikke det går an?
så en skål med nyt vand og lidt salt som der står.
kan jeg tage nogle af stenene med fra akvariet og skylle og komme i skålen? og så har jeg en ekstra "hule" jeg kan komme i skålen... han ser virkelig syg ud, men vil gerne prøve at redde ham, ihvertfald give det 1-2 dage mere

Kiki — 31. marts 2012, 15:23

En stor skål vil nok være okay. Eller måake en plastic kasse af en art. Men du skal nok som minimum have 5 l vand.

Jeg har haft taget en syg fisk fra og stillet i en 10 l spand. Det fungerede fint. Det var en dværggurami, og den kan jo også trække luft fra overfladen selv.

rozzzna — 31. marts 2012, 17:13

Du kan bruge hvad som helst så længe det er 5L eller mere 😉 Dog vil noget mellem 5-10L nok være passende, når du skal skifte alt vandet hver dag. Ellers bliver det nok ret træls.

Det letteste er at have ham i en skål eller en plastkasse/spand, fange ham op i en kop og så skylle beholderen af, fylde op med friskt vand + salt (skal være helt opløst) og så hælde ham ned i den. Dette skal som sagt gøres hver dag i en uge. Hvis han overlever, så burde du se en bedre i løbet af den uge, f.eks at hans finner er begyndt at gro ud igen (ses som en lille gennemsigtig kant yderst på finnerne, der hvor de er beskadigede).

Pøj med ham! Håber han klarer den.

EDIT: En hule burde være fint, men ikke mere. Du skal helst holde det så sterilt som muligt indtil han er ovenpå igen.

Dittemia — 1. april 2012, 11:08

Nå, han overlevede ikke... Han er død nu.. Øv! Men så ved jeg mere hvis det skulle ske en anden gang.. TAK for hjælpen! 🙂

Tobiass123 — 1. april 2012, 11:15

Øv hvor ærgeligt...
Så husk at find en rigtig flot afløser for ham, ikke?🙂 Og nogle hunner han kan hunse med:D

sira666 — 1. april 2012, 13:39

ei hvor synd han ikke klarede den dittemia *skeptisk* jeg håber du finder en ny du vil blive glad for og som ik blir syg ;D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.