alle mine prinsesser døde :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ester — 27. marts 2012, 10:55

Da jeg kom op til morgen var alle mine prinsesser døde, bortset fra et par enkelte der lå i overfladen og gispede 🙁 Jeg skiftede en stor portion vand som det første rensede pumpen og gik igang med det trælse erhverv at fiske op..... 51 døde fisk.... øvøvøv. Det mest underlige er at de andre arter i akvariet har det helt fint og svømmer rundt somom intet var hændt.

Nogen der har en ide om hvad #$%# (et meget grimt ord) der forgår ????

Derudover er en spand medfølelse altid velkommen.... jeg var rigtig glad for de fisk 🙁

MiaC — 27. marts 2012, 11:46

Det er altid trist når fisk dør - især i så stort et antal.

Det tyder på at der er sket et eller andet usædvanligt, i forhold til hvad du plejer at gøre, når det sker så pludseligt.
Men du må komme med nogle flere oplysninger.
Hvor stort er akvariet?
Har der været strømsvigt?
Har en pumpe været stoppet?
Hvilke fisk er overlevet?
Er der tilføjet noget nyt?
Har du lavet vandskift - og med hvad?
Er der væltet en masse foder eller lign. i akvariet?
Har der været bevægelse i overfladevandet?

steffen.. — 27. marts 2012, 12:00

det er forhåbenlig brichardi prinsesser og ikke røde prinsesser?? ikke at der er forskel på et fiskelivs værdi... host host..

ester — 27. marts 2012, 18:06

akvariet er 180 l
ingen strømsvigt hvad jeg ved af.
pumpen var meget fuld af snavs men der var en lille vandgennemstrømning stadigvæk
51 bricardi døde, frontosa, pragsmerling og flyvende ræv alle overlevede og viste ikke tegn på at der var noget galt.
intet forandret i forhold til i går.
Jeg lavede omgående vandskift og pt ser det ud til at 3 meget små unger har overlevet.

stausholm — 27. marts 2012, 19:04

[citat]akvariet er 180 l

51 bricardi døde, frontosa, pragsmerling og flyvende ræv alle overlevede og viste ikke tegn på at der var noget galt.
intet forandret i forhold til i går.
[/citat] 😮:o:o:o:o:o alt for mange fisk til et 180L... der er problemet

ester — 27. marts 2012, 19:16

Nu snakker vi jo ikke fuldvoksne bricardier, men et avlspar + unger i alle størrelser. I starten skaffede jeg mig af med ungerne hele tiden af frygt for at der ikke var plads nok, men jeg fandt ud af at hvis jeg bare lod dem være, så ville bestanden stabilisere sig når akvariet er "fyldt" og det var så ved omkring 6 voksne + afkom.

Det besvarer stadig væk ikke hvorfor det var alle prinsesserne der røg og ingen af de andre....?

sira666 — 27. marts 2012, 19:37

stakkels stakkels stakkels dig... jeg måtte selv ud og "rive" fisk op af dammen i morges... de overlevede ikke vinteren >_> men... hva slags er det præcist?

stausholm — 27. marts 2012, 19:42

[citat] hva slags er det præcist?[/citat] det står i #4

stausholm — 27. marts 2012, 19:45

hvilke filter bruger du ??? jeg mener at uanset hvor stort dit filter er, kan det højst sandsynlig ikke følge med... med så mange fisk i så lille akvarie, vil du få en ophobning af affaldsstoffer og det er sikkert det dine fisk er døde af..
frontosa egner sig heller ikke til så lille akvarie

Skralde — 27. marts 2012, 20:27

Enig med #9 det er højst sandsyndlig affaldsstof forgiftning

ester — 27. marts 2012, 20:46

Jeg undrer mig bare, for akvariet har kørt på denne måde i et par år.

Men ja... det er nok det, undrer mig bare over at ingen andre end bricardierne var påvirkede. Mht frontosa, så er der 5 og de er særdeles små endnu. Jeg vil enten få et passende størrelse akvarie eller afhænde dem, når det er vokset lidt mere.

stausholm — 27. marts 2012, 20:55

du har ikke haft frontosaerne et par år med den størrelse.. når du tilføre flere og flere fisk skal det gå galt.. dit filter kan ikke følge med

ester — 27. marts 2012, 23:31

Du har sikkert ret, men lige inden jeg fik frontosaerne, kom jeg af med 16 af de store unger.... Så der kun var et avlspar tilbage og småkravlet.....ja jeg ved det..... sikkert stadig for mange fisk, men jeg ved ikke hvad jeg skal gøre med yngel... slå dem ihjel når de når en vis størrelse?

JohnnyNr5 — 28. marts 2012, 00:13

Lidt relevant info, læg især mærke til den størrelse den enkelte fisk kan nå, og minimum anbefalede akvariestørrelse:

http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14196

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10836

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11019

..og læg så dertil en voldsom overbefolkning, og jeg kunne også godt tro at det er der dit problem ligger. Man kan altså ikke bare stritte fisk ned i et akvarie, helt uden hensyn til deres behov og antal, og lade slaget gå sin gang.

Det er for mig ret tydeligt at du ikke har gjort som du har gjort af ond vilje, så ingen skideballe herfra. Kun håbet om at du lærer af denne oplevelse, og fremover rent faktisk bruger den fornødne tid på at sætte dig ind i hvad du smider i dit akvarie. Samtidig håber jeg at du enten opgraderer akvariestørrelse, eller finder nye hjem til de fisk du har der ikke passer i den bette 180L's pyt, når du har sikret dig at de ikke er ramt af hvad der så end slog dine prinsesser ihjel. Det er ski'esynd at klumpe de fisk sammen i så lidt vand.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.