Gravid eller bugvattersot?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tobiass123 — 26. marts 2012, 08:02

Jeg har hørt at ungefødende skulle være slemme til at få bugvattersot, men hvordan kan man kende forskel på en gravid fisk og en syg fisk?*blink*

Casper86 — 26. marts 2012, 09:10

den har strittende skæl hvis den er syg

Tobiass123 — 26. marts 2012, 09:12

Ikke altid

Villads — 26. marts 2012, 09:27

Det er ikke så nemt at kende forskel.

Ved bugvattersot svulmer de kraftig op henne foran.
Jeg tror ikke jeg har set en rask hun med samme stejle vinkel på bugen.

Prøv at se i denne tråd hvor en hun jeg mente måtte være lige op over viste sig at ha' bugvattersot.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=686687
Den har ikke skælrejsning, men da jeg aflivede den kunne jeg se den gule vædske i bughulen.
Den gik langt over 3 uger med sygdommen og var frisk og i vigør, ligesom den spiste normalt.
Skælrejsning viser sig åbenbart ikke før de er i allersidste stadie af sygdommen.

Læg mærke til om den spiser normalt, og tjek derefter om den har normal afføring.
Ved bugvattersot holder lever og nyrer op med at virke og fisken har derfor ikke afføring, men i stedet samles affaldsstofferne i bughulen som en stinkende gul vædske.

Tobiass123 — 26. marts 2012, 09:53

Er det også sådan med alle andre ungefødende?
Jeg smed en guppy ud igår der så sådan ud, fordi hun har været tyk siden jeg fik den(et halvt år*doh*) og ku har jeg så også en molly der har en meget stejl vinkel foran og som blev ved med at være tyk efter at have født...
Men jeg tør ikke smide den ud, for hun er blevet tykkere på det sidste og hannen er ikke så meget efter hende... Bare der var en eller anden måde at se om den er syg eller ej. Uden at skære den op...*skeptisk*

Villads — 26. marts 2012, 09:57

Jeg vil tro det, men det er så længe siden jeg har haft andet end guppyer at jeg ikke kan huske det.

Hvis den føder med de normale mellemrum er det dog svært at tro den har bugvattersot.
Jeg har set guppyhunner med bugvattersot føde, men de dør ret kort tid efter.

Tobiass123 — 26. marts 2012, 11:34

Den har kun født en gang hos mig...
Jeg er ikke så meget inde i ungefødende, så det der med at se om de er gravide er sgu lidt svært...*skeptisk*

Villads — 26. marts 2012, 11:37

Jamen heldigvis får man hurtigt erfaring da de føder så tit, så hold godt øje med dine fisk, så lærer du hurtigt en hel masse.

Tobiass123 — 26. marts 2012, 11:42

Mit problem er at ungefødende ikke lige er mig... Jeg er mere til labyrintfisk:P
Jeg var ret glade for mine sejlfinnemollyer, men hunnerne døde og hannen blev jeg nødt til at skaffe mig af med... Guppyer er flotte, men mine kampfisk er ikke så glade for dem... Nu har jeg skaffet mig et par panda endlers, og de er flotte!😀 Så nu må jeg hellere sætte mig lidt ind i det:)

c sørensen — 26. marts 2012, 11:47

Alle fisk kan få bugvattersot. Det er lidt nemmere at se på større fisk - og i det hele taget andre fisk - end guppyer. Også skelrejsning er nemmere at se på en bare lidt større fisk eller fisk med lidt mere farve end en guppyhun.

Men jeg synes ikke, at ungefødende får nemmere bugvattersot end andre. Det er generelt de mere sarte fisk, der nemmest bliver angrebet. Og ofte er det tegn på vandproblemer, bratte ændringer i vandforhold, stress, følger efter sygdom. Men gamle fisk kan også få det. Og så er der dem, som måske bare er lidt mere sarte. Der er jo også forskel på fisk individuelt, hvor meget de kan klare f.eks. i forhold til vandforhold.
Men min holdning til bugvattersot er absolut - aflivning. Det kan ikke betale sig at prøve med alverdens behandling. For det hjælper sjældent. Det er symptomerne inden, der skal tages - inden det udvikler sig til bugvattersot. For som Villads skriver, så holder de indre organer op med at virke. Og en fisk med bugvattersot, der dør i akvariet og sprænger, er ikke godt for vandkvaliteten. Sker det, så er et godt vandskifte nok en god ide.

Men Tobiass123, hvis du har flere fisk med bugvattersot, så skal du måske kigge lidt på din vandkvalitet.....

RS2600 — 26. marts 2012, 11:55

# 9 Hej Tobias, må vi ikk se et billede af dine Panda Endlers?
Mvh René

Villads — 26. marts 2012, 12:49

Jeg fandt lige et billed der viser hvordan guppyer svulmer op i forkroppen ved bugvattersot.

En syg og en rask han til sammenligning.
Der er begyndende skælrejsning på den syge, den raske levede længe efter.

Tobiass123 — 26. marts 2012, 13:31

Jeg skal prøve at tage et billede, men de fiser rundt efter hinanden konstant, så de er lidt svære at fange:D

Men min guppyhun var også tyk bagtil?

Villads — 27. marts 2012, 19:17

En længere dialog mellem Tobias og jeg er fjernet for overskuelighedens skyld.
Klø bare på emnet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.