MALLER TIL DISCUS
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bartoli — 21. marts 2012, 10:47
langebæk — 21. marts 2012, 12:46
bartoli — 21. marts 2012, 12:54
langebæk — 21. marts 2012, 13:00
mardini — 22. marts 2012, 12:40
af maller ville jeg fremhæve L260
langebæk — 22. marts 2012, 18:52
harley-99 — 21. april 2012, 23:54
Et lille pip herfra 🙂
Nu fortæller "bartoli" ikke om hans Discos går i et selskabsakvarie eller i et akvarie hvor han forventer at de skal lægge æg ?
Såfremt at det er et selskabsakvarie, så behøver man jo ikke tænke på at stort set allr Corydoras æder alle de æg de kommer forbi !
Det samme er gældende for de fleste Hypancistrius (de er kødædende) em del i Ansistrus familien vil også æde æggene.
Der er en hel de af Corydoras (Pansermaller) der trives særdeles godt ved de høje temp. f.eks Corydoras Aldolfi.
Jeg har valgt at sætte mine Discos, parvis i 160 liter akvarie, med bundlag og hvor akvariet er beplantet i den ene ende, man skal dog lige være opmærksom på at der er ikke ret mange planter der kan tåle den relative høje temp. (27-28 grader) men det er ikke så svært at finde de planter i handlen, men det svære er at f planterne til at holde når man sænker PHen til ca. 6,3 -6,4 så står de fleste planter af 🙂
Det er ikke fordi jeg ikke har andre steder at placere mine Discos, jeg også et 580 stående inde i stuen, men der har jeg valgt at lade mine Rio Manacapuru (Scalare) gå, sammen med lidt forskellige stimefisk.
Når mine Discos går i 160eren , men planter, så bliver utrolige rolige og er som regel helt fremme ved frontruden, hver gang man kommer forbi og frostfoder spiser de af hånden 🙂 Det har nu medført at de har lagt æg, og i skrivende stund har de ca. 30 fritsvømmende unger og tro mig hvis der har maller sammen med dem, og i dette tilfælde er det ligegyldigt om det er L-maller, Hypancistrus eller Ancistrius, de ville alle have støvsuget akvariet for æg.
Med lidt sund fornuft er det ikke så besværgligt at holde Discos ( det kræver lidt mere ved opdræt) men der er mange der ikke tænker sig om inden de anskaffer sig en lille flok Discos, og hos mange går det galt 🙁 og der er jo ikke ret mange der vil fortælle at man har kvajet sig, nej så er det letterer at sige at den forhandler eller opdrætter sælger dårlige fisk eller man fortæller hvor svært at det er at holde Discos og jo flere der fortæller hvor svært det er at holde Discos, jo flere tror så på det 🙂
Jeg vil anbefale alle der påtænker at anskaffe sig Discos, eller lige har anskaffet sig nogle for nyligt bør læse denne bog :
Back to narure guide "Discos" det er en forrygende god bog, den beskriver alt fra A til Z unden at gøre det svære end højst nødvendigt.
Shit... det blev sgu en lang historie, men hvad hjertet er fyldt med, løber munden oftes over med.
god vind
Bering — 5. august 2012, 13:52
langebæk — 5. august 2012, 14:56
vorup — 5. august 2012, 15:16
Lidt gode L-maller som kan bruges sammen med discus 😛
Waagø — 12. november 2012, 20:05
Har du købt nogen ? 🙂
Arne — 15. november 2012, 07:08
haap — 11. januar 2013, 22:49
langebæk — 11. januar 2013, 22:58
Så for at tråd starter ikke sku se sine kobber maller dø ved en evt varmekur så fraråde jeg ham det
haap — 12. januar 2013, 09:40
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.