Dicrossus Maculatus Opdræt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tubbe — 20. marts 2012, 20:22

Hey jeg har købt en han, og hun af den her cichlide, er der nogle der kan hjælpe med nogle fif? 🙂
Jeg har læst lidt om den, men jeg kan ikke helt se noget med hvordan man får den til at lege?

Mvh Tobias 😀

10nnitus — 20. marts 2012, 20:43

http://translate.google.dk/translate?hl=da&sl=en&u=http://www.seriouslyfish.com/profile.php%3Fgenus%3DDicrossus%26species%3Dmaculatus%26id%3D126&ei=xN1oT_blC4zVsgbd_-GgCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&sqi=2&ved=0CFQQ7gEwBw&prev=/search%3Fq%3Ddicrossus%2Bmaculatus%26hl%3Dda%26biw%3D1280%26bih%3D909%26prmd%3Dimvns

Matt2609 — 20. marts 2012, 21:30

Du skal have rimelig godt styr på dine vandværdier, da vandet skal være meget blødt og surt. Derudover spiller ledningevnen også ind, og er måske også er en lidt større betydning end surhed. Jeg vil anbefale dig at kigge lidt inde på denne side http://www.apistogramma.com/forum/, og måske selv oprette en tråd derinde. En rigtig god side hvad angår dværg cichilder. Der er ikke så mange brugere derinde, men der er en enorm mængde viden at hente da folk som Mike Wise og Heiko Bleher er brugere derinde.

tubbe — 21. marts 2012, 15:59

OKay mange tak 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.