Børneakv. forskellige spørgsmål
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mette/Korsør — 12. marts 2012, 07:25
Hvis man ønsker at sætte andre plast ting på bunden som IKKE er lavet til akv.brug, hvad kan man så bruge for at holde dem på bunden - altså så de ikke letter fra bunden??
Hvis nogen af jer evt. har link til andre somhar sådanne akv. og har skrevet lidt om hvordan de holder det og hvad de har gjort fra starten af så vil jeg meget gerne kende til dem..
Jeg har en ide om at der skal gå en kampfisk han, lidt rejer og tjaaa så ved jeg ik lige mere om indholdet endnu..
Bruger #687873 — 12. marts 2012, 08:04
Om folk vælger plasticdimser eller andre 'unaturlige' ting i deres akvarier er jeg fuldstændig ligeglad med, bare jeg selv bliver fri for at skulle plages af synet, men det med de skrigende farver, er jeg bange for, der ikke er mange, der tænker over.
Hvis du vælger at sætte ting i akvariet, som egentlig ikke er beregnet til det, skal du samtidig huske at finde ud af, om de afgiver giftige stoffer.
Når du har besluttet dig for ikke at have levende planter, ser jeg ingen grund til at lægge rigtigt akvariegrus under det kunstige.
Det kan sagtens lade sig gøre at have et akvarium på den måde, du beskriver. Det er fint, du tænker over vandkvaliteten - brug noget flydende filter (jeg ved ikke, om det er det, du mener...) ved hvert vandskift, og skift vand f.eks. 2 gange om ugen, 15-20%. Vær MEGET obs med fodringen!! Det var bare lige nogle generelle ting.... Du skriver 'startersæt', så jeg regner med, du skal have filterpumpe i også?
Du får lige et link her, som jeg selv synes egentlig er lidt underholdende 😉
http://www.mmbc.dk/forum/thread/?ID=409348&SearchString=sarte%20sjæle
Til sidst... det er da ærgerligt, du ikke har fundet ud af, hvorfor det går galt for dig med et 'rigtigt' akvarium med planter og hele piv-tøjet! For det er faktisk ikke svært... Og som modsætning til det, du har i tankerne nu, kunne du jo for helhedens skyld, vise dine børn, hvordan fisk kan trives i et stykke natur i glas 🙂
tamtort — 12. marts 2012, 08:12
men ja vær opmærksom på vandskift og fodring:-)
go ide til baggrund... prindt en scene fra svampebob ud med landskab på:-)
Hugo — 12. marts 2012, 08:46
Dyrene i pytten ricikere hvad som helst af mærkelige hændelser.
Børnene bliver påduttet et forkvaklet forhold til dyr.
KasperK/Lolland — 12. marts 2012, 09:59
Man kan i øvrigt lave nogle gode Vallisneria-kopier af grønt gaveindpakningsbånd. Bruges bl. a i Danmarks Akvarie.
Hardcore puristerne kan så kigge den anden vej!
solpigen — 12. marts 2012, 10:56
Pliniussen — 12. marts 2012, 13:19
Hugo
fordi der er nogen der ikke lige har samme opfattelse som angående dig akvarie indretning så behøver du da ikke fyre sådan en kommentar af..
jeg ville heller aldrig selv smide masser af plastik i mit akvarie...
men alle har forskellig smag..
det vigtigste er, trods alt, at fiskene ikke lider overlast.
hvilket jeg ikke kan se at de ville gøre så længe der bliver focuseret på regelmæssige vandskift osv
Hugo — 12. marts 2012, 13:21
Pliniussen — 12. marts 2012, 13:26
men igen... så længe dyrene ikke lider overlast kan det ikke pisse mig af.. og burde heller ikke pisse dig af..
det er et frit land vi lever i 🙂
Hugo — 12. marts 2012, 13:31
Det lyserøde bundlag skal jo koges hver 2 dag for at være *pænt*
Den slags gør at der ikke bare bør rygklappes her!🙂
KasperK/Lolland — 12. marts 2012, 14:16
Som admin bør man foregå med et godt eksempel! Undlad at lade personlig holdning skinne igennem og svar på det der bliver spurgt om!
Hugo — 12. marts 2012, 15:17
Din holdning til admins er ikke vores lov!
Barbundsakvarier høre hjemme i samme kategori:)
akvariedegnen — 12. marts 2012, 15:38
Du skruer så en skrue igenne sugekoppen fra den side, der skal sættes på bundglasset. Stor eller lille skrue, alt efter hvad der er, du skal have til at blive på bunden. Sørg for at bundglasset er rent, inden du sætter tingene fast. Der må ikke være snavs eller sand, for så slipper sugekoppen. Jeg bruger det selv, når jeg f.eks. sætte rødder fast på bunden, og der holder rigtig godt. Skruen vil nok med tiden afgive lidt jern til vandet, men det gør igenting.
Mange hilsner JW
Jeg vedhæfter lige et billede, så du kan se et akvarium med et trræ i.
tamtort — 12. marts 2012, 17:40
Mette/Korsør — 12. marts 2012, 17:56
Nu var det slet ikke det jeg ville ind på i min tråd - så først og fremmest tak til jer som faktisk har rådet i stedet for at fordømme, men det anede mig nu at der ville komme nogen sure opstød også😀..
Jeg har i dag sat et Svambebob Firkant akv. op, med sorte sten i bunden og neon-grønne sten ovenpå, de pink var udsolgt.. Der er kommet fine plastplanter i også, og små figurer:D.. Syntes faktisk det er helt fint, billeder kommer i morgen..
Der er også kommet vand i og noget vand-forbedre tror jeg det er.. Men opdagede at jeg var kommet til at komme for meget i, så mon det blir giftigt for fiskene til den tid?? JEg har kommet dobbelt så meget i end der står*rødmer*.. Jeg kunne evt. skifte halvdelen af vandet om et par dage, og så passer det muligvis om en uge når jeg køber en kampfisk - hvad siger i??
Mette/Korsør — 12. marts 2012, 17:57
Mette/Korsør — 12. marts 2012, 18:19
Tror jeg vil ha et akv. ml. 200-320 l næste gang..
KasperK/Lolland — 12. marts 2012, 19:22
Jeg kan sagtens huske dig fra før med dit store akvarie - og det bøvl og besvær du endte med at få!
Selvfølgelig skal du lave det akvarie du har lyst til. Det skal hverken jeg eller rensindede purister ændre på. Man kan bryde sig om det eller ej, men det er jo ens egen personlige holdning, der ikke nødvendigvis behøver at skulle luftes over for dig! Men lad os endelig se billeder af det færdige resultat og husk, der har aldrig været nogen facitliste mht Aquascaping!
Mette/Korsør — 13. marts 2012, 07:56
Jeg tager det helt roligt vedr. kommentarerne og vedr dem der vil belærer mig, det holder jeg også til 😀
Vedr. min overdosis af vandforbedre - skal jeg skifte en del vand ud allerede i dag, eller skal jeg vente en uges tid, eller skal jeg vente til jeg dumper den første fisk i??
Jeg syntes faktisk selv at min "barnlige" akv. er blevet SÅ fint, og vores aflastnings-børn vil helt sikkert ELSKE det..
Mette/Korsør — 13. marts 2012, 08:08
Mette/Korsør — 13. marts 2012, 08:12
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.