Hjemmelavede mallerør. Erfaringer modtages gerne!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
freddie82 — 31. januar 2012, 11:44
I folkeskolen husker jeg med gru mine dilettantiske, spæde, amatøragtige forsøg på, med mine små fede fingre, at lave vaser, askebærer, potter, skulpturer og andet grimt lort som diverse familiemedlemmer fik kastet i nakken som julegaver.
Her er det jeg tænker, når nu jeg faktisk har lavet en masse grimme ting i ler, kan jeg så ikke lave noget så simpelt som mallerør? De kan i det mindste bruges til noget.
Ler koster 20 kr. for 2 kilo i Panduro hobby, hvilket er ret billigt, og lur mig om 2 kilo ikke kan dækket behovet af lerrør til langt ind i næste århundrede(Nu mindre jeg siger det er en vase og giver dem til min farmor i julegave)
Men her kommer så spørgsmålet. Kan jeg bare købe en klods ler, rulle rør, bage i ovnen og så dumpe dem i baljen uden at leret frigiver alt muligt giftigt crap som tager livet af mine maller?
Nogen der har erfaringer?
Ps: jeg har luret lidt på en artikel om alfix, hvilket jo også er en mulighed, men tanken er at prøve med ler i første omgang.
Mvh Kasper
rasmus clausen — 31. januar 2012, 16:12
benma — 31. januar 2012, 16:19
http://welshoehlen-laichhoehlen.de/index.php/cat/c7_Welshoehlen-schwarz.html/XTCsid/260ce7c8a3f4aed77f04fa9fea2a08f3
jannebabe — 31. januar 2012, 16:27
for at holde facongen på rørerne rullede jeg dem om noget bølgepap (ler skal brændes i en keramik ovn, ikke noget du kan selv) og der vil pappet brænde væk og ikke efterlade sig spor snavs. Jeg er så heldig at have en faster med en ovnven, men ellerst kan du forhøre dig på skolerne eller hvis i har en pottemager el lig. hvor du bor, de tager måske gerne dit med i en brænding for et mindre beløb.
birkesholm — 31. januar 2012, 18:53
helder varmt vand over dem og trykker dem lidt flade, så lukker jeg den ene ende med et stykke pvc rør limer det fast med akvariesilikone, overfladen bliver smurt ind i silikone og rulet i sand
freddie82 — 2. februar 2012, 12:37
@Birkholm. Tak for rådet, jeg har også overvejet pvc, jeg synes bare ikke det ser så autentisk eller pænt ud. Og så vil jeg helst undgå alt for meget plast i baljen.
vh kasper
Flemming Jensen — 2. februar 2012, 14:17
Flemming
Technotrold — 4. februar 2012, 15:32
kan huske fra min tid på efterskole at vi brændte
lertøj i en tønde med savsmuld for at få en speciel glasur.så måske? 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.