Aphyosemion striatum
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Morten Nielsen — 8. januar 2012, 19:30
Jeg kunne godt tænke mig Aphyosemion striatum eller anden killi (der skal være knald på farverne) men dælme ikke nemme at finde. I hvet fald ikke i trekantområdet. Nogen der har dem eller kender forhandlere i området? Jeg har prøvet kampfisk i et lignende akvarie men kunne godt tænke mig nogle mindre fisk så biotopen/størrelsesforholdene bliver mere realistiske. Har også rasbora "Galaxy" i tankerne. Andre forslag?
På forhånd tak
Mvh.
Morten Vejle
Kenneth — 8. januar 2012, 19:54
osman1977 — 8. januar 2012, 19:59
Crahbek — 8. januar 2012, 21:52
http://www.akvarieviden.dk/fisk/Boraras_brigittae-1295
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11030
Jeg arbejder selv på at få en lignende tank op at køre - og har lagt mig fast på Killier - jeg forhørt mig rundt omkring, og er nået frem til at svagt lys, god beplantning, bund med udkogt spagnum lagt ovenpå bundfilter, der giver svag cirkulation med et varmelegeme.
Hvis der er en Bonnie eller Poppi i nærheden, burde de kunne skaffe nogle hjem...
Morten Nielsen — 9. januar 2012, 10:46
Crahbek: Også lidt det der afholder mig fra Aphyosemion. Altså det mørke bundlag samt svag belysning/cirkulation (ikke lige det x mile akvarierne er kendt for;o)
Jeg har søgt rundt på danske og udenlandske sider i timer og er kommet frem til at flg. arter kunne være potentielle beboere. Det er alle arter som jeg har set anbefalet til akvariestørrelsen og efter min umiddelbare vurdering også af kompente akvarister.
Indtil videre holder jeg akvariet kørende med en meget stor trærod hvor jeg har "klemt" javamos ind i. Bundlaget udgøres godt nok af sand fra mine cichlider. Så måske ender det med at det skal udskiftes.
Aphyosemion australe
Aphyosemion striatum
Pseudepiplatys Annulatus – båndet panchax
Boraras merah
Boraras brigittae - moskitobarbe
Boraras micros
Heterandria Formosa - dværg tandkarpe
Trichopsis pumila - knurrende dværggurami
Danio margaritatus - galaxy rasbora -
Mange tak for dit svar
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.