Echinophyllia sp og meget kraftig strøm...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Stockholm Saltvand — 2. januar 2012, 15:08
Genopbygningen af mit "nye" rev går framragende, mit nye super luftige rev har tils viderer 2 ulemper....
1) Pumberne ses for meget, men her kommer jeg nok at skjule dem med keramik.
2) Min Wave-box er meget tydelig.
Derfor har jeg kigget efter SPS/LPS der kan klare rigtig kraftig strøm og er faldet over Echinophyllia sp som jeg har nogle stykker af, mit spørgsmål er hvor meget den kan klare?
Tidligere har jeg placeret div SPS i 20-30 cm afstand fra en Tunze der giver 10 000 liter konstant og det kunne de ikke klare, vævet blæste af i løbet af et par uger. Det jeg helst vil er at stille den ganske tæt på min wave-box gerne 20 cm fra udblæsningen som giver 6000 liter i 1,1 sekundt (12000 når det "stormer").
Er det en sikker død eller værdt et forsøg?
Kender i eventuelt til koraller der kunne klare dette?
Billeder kommer *santa*
//Thomas
Bruger #971132 — 2. januar 2012, 18:10
http://www.coralreef.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=160&Itemid=135
http://www.saltvandswiki.dk/wiki/Echinophyllia
AndersGS — 2. januar 2012, 18:41
Men Porites klarer ret kraftigt strøm, dog er der ingen koraller der klarer at stå lige foran snuden på en 12.000 L/t pumpe..
Han$en — 2. januar 2012, 19:13
Porites klarer meget kraftig strøm, men stadig ikke direkte. Jeg har en turkis Encrusting model som har været udsat for lidt af hvert, men selv med Vortech pumper og deres brede flow, og 20cm fra udstrømmeren er der ingen polypper ude, hvis den står direkte i pumpens skudlinje.
Du må gemme dem væk i keramik eller sten, koraller dør desværre 🙂
Stockholm Saltvand — 2. januar 2012, 19:23
Det er her det "sner"...
Han$en — 2. januar 2012, 19:25
Selve den lodrette sten ud mod kameraet kan du sagtens tilklistre 🙂
Stockholm Saltvand — 2. januar 2012, 20:12
Han$en — 2. januar 2012, 20:43
Lav en flowtester - Tag en form for pind (Jeg bruger en pind fra persienner) og sæt et stykke plastikpose fast i enden - Stik enden med det lille stykke plastikpose ned det sted du vil tjekke. Så kan du se om der er svag, middel eller kraftig cirkulation 😎
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.