Maller

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Viborgfisk — 26. december 2011, 14:30

god jul herinde...

Jeg står med 2 maller, en voksen (Ancistrus SP., tror jeg???)(ca 25 cm og ca 15 år) og en lille (8 cm)(Glyptoperichthys gibbiceps L083, L165, L196) kan de sættes sammen uden problemer eller hvordan ville det måske gå.???

ekaxe — 26. december 2011, 21:11

Hej
25 cm så er det ikke, en Ancistrus Species, men ellers er det vanskelig at spå om, hvis akvariet er stort nok og der er gemmesteder
kan man da godt have forskellige maller sammen, jeg har fem forskellige i mit 250 l:)

Viborgfisk — 26. december 2011, 21:50

hmm, må se om jeg kan få et billed af den... lidt svært da den ikke er hjemme grundet ombygning i den store akvarie...

andre med erfaringer???

anja44 — 26. december 2011, 22:09

er dit akvarium over 160L kan du godt have de 2 maller til at gå sammen uden problemer, bare sørg for gemmesteder og trærødder, vil ikke anbefale mindre akvarium med den malle der er på 25 cm, da det ellers vil være for trangt med pladsen.

Viborgfisk — 27. december 2011, 07:31

de/den kommer i 1000L så pladsen er der.... må bare have fundet nogle huler til den bette, har til den store

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.