Dværg Gurami - Sår efter angreb

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Casper T. — 19. december 2011, 19:24

Mine ene Dværg Gurami har fået et grimt sår efter et angreb fra en anden fisk. Det så ud som om det var ved at lukke sig sammen på et tidspunkt, men nu er der ved at blive være igen. Er der noget man kan gøre eller er det bedst at aflive den 🙁

NDR — 19. december 2011, 20:32

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Generelt' til 'Akvariesiden.dk - Labyrintfisk' af NDR

NDR — 19. december 2011, 20:38

Et sår som ikke er kommet ved angreb fra andre af dine fisk, hvis dem du har opdateret på din profil ellers er dem der er i akvariet.
Hudproblemer ved dværgguramier er ganske normalt...rigtig mange får sår efter kort tid...hvorfor ved jeg ikke, men jeg er sikker på at det ikke forsvinder af sig selv, så aflivning eller se tiden an er vel det eneste du kan gøre. Du kan evt. prøve at ligge et ketabangblad i, da det kan have en positiv effekt for ihvertfald de andre dværgguramier du har, for at forbygge sår på dem også.

Casper T. — 19. december 2011, 21:39

Jeg ved at såret kom fra et angreb, for jeg så da det skete 🙁 Men du har nok ret i, at det nok ikke går væk af sig selv *skeptisk*

NDR — 19. december 2011, 21:55

#4Hviken fisk gjorde det?

Casper T. — 19. december 2011, 22:08

Min sugemalle. Jeg havde lige fodret, og dværg guramien ledte efter mad på bunden. Sugemallen svømmede hurtigt over og satte sig på siden af guramien. Den fik et sår og fik skadet sin fine på siden.

Min sugemaller er nogle rigtige labaner, når der er mad. De skubber og puffer til alt og alle.

NDR — 19. december 2011, 22:43

Muligvis heler det...så vent og se.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.