Hva gør kalksten?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Viborgfisk — 17. december 2011, 20:49

Hej herinde.

har lige et spørgsmål ang kalksten. hva gør de ved vandet???
har læst noget om kalksten herinde, men fatter mildest talt ikke en skid af det *doh**rødmer*
så er der en en/flere der kan skære det ud i pap... ville det være dejligt. 😀

har nogle kalksten til at ligge fra et akvarie vi købte, som vi overvejende at pytte i et 250 L's med guppy'er, glasrejer samt en sugemalle (samt senere algeæder og pansermaller) den mindste vejer ca 2 kg (et skyd).

Halbro — 17. december 2011, 22:35

kalksten hæver hårdheden af dit vand dvs der kommer mere kalk i vandet.
Ved at der kommer mere kalk i vandet får du nok også en højere PH, hvilket vil sige at dit vand bliver mere basisk.

Mvh Nicholas

kirkebjerg12 — 17. december 2011, 22:37

øhh giver mere kalk i vandet......

Sorry kunne ikke lade være---😀

Bruger #381101 — 17. december 2011, 22:42

For 20-30 år siden brugte man det til Malawi og Tanganyika cichlider, men der var vandværksvandet og andeledes end det er nu. Dengang var vandet blødere og med en lavere Ph, så der brugte man dem til at hæve Ph'en. Men nu er vandværksvandet perfekt til den type fisk, så det er bare et gammelt levn fra dengang at man bruger det. Nu er det fuldstændig unødvendigt at bruge kalksten og desuden er det ikke korrekt rent biotop mæssigt.

Viborgfisk — 18. december 2011, 11:54

okay takker...

men kan man bruge det sammen med den sammensætning som i #1??? eller kan man måle sig frem til det?

Viborgfisk — 18. december 2011, 11:55

#3 😀:D*santa**santa*

Bruger #381101 — 18. december 2011, 13:58

#5 Jeg ville ikke anbefale det. Brug nogle granitsten istedet for.

Viborgfisk — 18. december 2011, 18:26

har hørt lidt om at maller er glade for kalksten til deres kæber, er der noget om snakken der eller

Bruger #381101 — 19. december 2011, 00:39

#8 Nej, det er trærødder der er gode til sugemaller. Der hvor sugemallerne lever, er der slet ikke kalksten.

KasperK/Lolland — 19. december 2011, 10:16

Kan se, at du i #1 skriver, at der senere skal Algeædere i akvariet. Hvis der er tale om den slags, der kaldes "Kinesisk Algeæder" vil jeg fraråde det. Den spiser stort set ikke alger, men er i stedet en stridbar fisk, der vil efterstræbe akvariets øvrige fisk.

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10810

Viborgfisk — 19. december 2011, 16:50

nej tænkte på denne art:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10868

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.