kønsforskel på L201

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MieHee — 17. december 2011, 20:04

Jeg har i dag erhvervet mig 2 stk L201 til at supplere de to jeg havde i forvejen. De to jeg havde i forvejen, er ca 9 cm store og næsten med garanti hanner begge to. De er i hvert fald stort set ens, med små odontoder på de forreste finner, samt lange "hår" ved gællerne.
Er der nogen der vil bekræfte, at mallen på billedet er en han?


De to nye, som jeg købte i dag, skulle meget gerne have været hunner, men efter at have set efter, tror jeg desværre det er hanner. De har begge to små odontoder på de forreste finner, og de har også lidt "hår" ved gællerne. Desuden er alle 4 maller lidt behårede ned ad ryggen, hvilket også skulle være et tegn på at det er hanner, ikke?

I hvor stor grad får hunnerne odontoder og "hårvækst", eller får de det overhovedet ikke?

Her er et par billeder af de nye maller. De er desværre ret dårlige, men måske kan der alligevel komme et kvalificeret bud på kønnene. De to nyindkøbte er ca 7 cm.





På forhånd tak for hjælpen. 🙂

djclueze — 17. december 2011, 21:49

Før mig ligner Det en han og hun i baljen .. du skal være velkommen til at komme og kigge på min vf yngle gruppe .. der Kan jeg vise dig forskellen

MieHee — 17. december 2011, 22:15

Billede 2, 4 og 5 er den samme malle. De er bare desværre ret dårlige... Den har den der tot hår ved gællerne, selvom det ikke ses på billederne. Tror du stadig det er en hun? Hvor store skal de være, før man med garanti kan se kønsoforskel?
Tak for tilbuddet om at komme og se din ynglegruppe, men du har vel ikke nogle billeder i første omgang? Evt. et billede af en hun? Har dine hunner odontoder og skægvækst, eller er de helt uden "hår"?

Andre med et billede af en tydelig hun, er meget velkomne i denne tråd! 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.