Guppy han forsvundet på 1time?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Zappo — 11. december 2011, 00:28

Hejsa kære brugere, her tidligere sad nogle kammerater og jeg og så bold, lige pludselig opdagede vi at en guppy han så lidt skidt til pas ud.. den havde fået lidt af halen bidt af og svømmede for sig selv, der var ingen tegn på sygdom at se.
vi holdte øje med den og pludselig var der lidt mere gang i den igen, så vi blev enige om at give den en chance til i akvariet.
Vi tog lige forbi Subway to grab a sanwich og da vi kom tilbage var den pist væk.
Vi rodet hele akvariet igennem for at få den fjernet, hvis det nu skulle være sygdom, og vi kan slet ikke finde den.
Der er altså kun gået lige omkring 1 times tid. Nu er spørgsmålene:

Er den måske allerede blevet spist?
Har den måske været ramt af sygdom alligevel?
Hvis ja, hvad kan der gøres lige nu for at forhindre de andre fisk bliver syge?

Skal lige siges at min kammerat passer rigtigt godt på sit akvarie, det kører godt og han passer vandskiftene som han skal.

128L:
5 Guppy hunner 3 hanner
10 Neon fisk
1 Kampfisk ( der faktisk er utrolig stille og rolig )
2 små sugemaller og 1 gul algeæder
10 RCS rejer

😮 ?

Bruger #381101 — 11. december 2011, 00:32

Jeg tror det er kampfisken der har slået guppyen ihjel. Rejerne har sikkert slæbt den ind et eller andet sted.

Zappo — 11. december 2011, 00:43

Ja okay må være det så, synes bare det er gået vildt hurtigt, den største reje er ca 1½cm.
Mange tak for det hurtige svar 🙂

laksefisker — 11. december 2011, 04:33

det kan også være filter der har taget den.

Fiskenoerd — 11. december 2011, 09:54

Mit bud er sugemallerne hvor store er de ? er enig med #2 i at kampfisken har slået den ihjel 🙂

tho_mas — 11. december 2011, 11:10

De andre guppyer kan også have gjort det af med ham, Guppyer bryder sig ikke om svage led der kan tiltrække rovdyr...

mr swinger — 11. december 2011, 11:19

#1-3 kan kun give #2 ret, kampfisk hanner og guppyhanner med store haler går ikke så godt sammen, da kampfisken vil være den flottes i akvariet.

Og så er der lige den gul algeæder den skal nok giver problemer senere hen. der er lige en lille kopi fra artbeskrivelse på den.

"Adfærd
Bliver ret så agressive med alderen og angriber alle fisk de føler sig truet af, især store flade fisk så som Scalara og Månefisk"

jeg har set den gå til angreb på både Pelvicachromis pulcher (jeg blev en hun fattiger ved det) og Cyrtocara moorii.

så her er lige linket til den.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10810

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.