Bicolor Dottyback for aggressiv?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
heba — 30. november 2011, 15:52
Det er den faktisk også, men den hugger lidt/noget på min Lawnmower Blenny.
Det er et lille 36 l som når mit 180 l kommer op, skal være karantæne.
Vil den stadig hugge efter Blenny'en (og alt andet) når den kommer over i det andet?
Kan læse den også spiser rejer.
Er den ikke liiige for voldsom?
Kan se jeg har lavet fejlen som nogle gør når de er helt nye, at købe noget uden at have sat sig tilstrækkeligt ind i det.
Mvh
Henrik
Ak1204 — 30. november 2011, 16:02
Det er en aggressiv fisk, både over for artsfæller og andre arter, især fisk af mindre eller samme størrrelse som den selv. Kan slå andre fisk ihjel, hvis der ikke er plads og gemmesteder nok.
Skulle ikke være noget problem at holde begge fisk i et større akvarie 🙂
Ak1204 — 30. november 2011, 16:03
heba — 30. november 2011, 16:18
Skal have et par Amphiprion percula til at gå sammen med Blenny'en i 180 l.
Mvh
Henrik
Stockholm Saltvand — 30. november 2011, 16:43
Med mindre du har en MEGET stor tank.
Han$en — 30. november 2011, 16:44
Well, god idé at sende den videre hvis du vil have klovnfisk i et 180L. Dog er min opfattelse også at du burde sende din S. fasciatus (Lawnmower) videre. De er svære at få til at æde foder, og et 180L kan ikke holde sådan en kørende ret længe desværre. 🙂
heba — 30. november 2011, 17:22
Dog er min opfattelse også at du burde sende din S. fasciatus (Lawnmower) videre. De er svære at få til at æde foder, og et 180L kan ikke holde sådan en kørende ret længe desværre. 🙂[/citat]
Uff, Han$en
Har studeret denne side en del pga de skriver i et sprog som jeg forstår om fiskene.
De anbefaler en Blenny fra 25 US Gallons og op.
http://www.vividaquariums.com/10Expand.asp?ProductCode=02-1701&Category=Coral%20And%20Invertebrates:.Cleaners&SortBy=Price
Troede dermed at den kunne klare sig ok med mine 47 US Gallons.
Mvh
Henrik
Stockholm Saltvand — 30. november 2011, 17:45
heba — 30. november 2011, 18:10
Hvad hedder pellets produktet ?
Mvh
Henrik
Han$en — 30. november 2011, 18:47
Har studeret denne side en del pga de skriver i et sprog som jeg forstår om fiskene.
De anbefaler en Blenny fra 25 US Gallons og op.
http://www.vividaquariums.com/10Expand.asp?ProductCode=02-1701&Category=Coral%20And%20Invertebrates:.Cleaners&SortBy=Price
Troede dermed at den kunne klare sig ok med mine 47 US Gallons.
Mvh
Henrik[/citat]
Det er nemlig desværre kun med forudsætning at der altid er algevækst på stenene, det er det den lever af. Og det vi sigter efter er lave næringsværdier = Stort set ingen alger, og medmindre du får den til at spise foder der har et højt algeindhold vil den skrumpe ind og sulte ihjel over tid. Selv i 200-300L akvarier sulter de når næringsværdierne er lave, og det er ærgeligt, for det er en kanon sej fisk! Jeg ville selv have en i mit 160L hvis ikke det var fordi at den næsten med garanti vil sulte for mig.
Prøv allerede nu at tilbyde lidt noritang sat til en sten med en elastik. Vil den nappe i det, er der allerede håb! 🙂
Stockholm Saltvand — 1. december 2011, 10:33
heba — 1. december 2011, 13:02
Mvh
Henrik
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.