Tropeland åbner ny butik i skanderborg
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Tropeland — 23. november 2011, 17:34
Først og fremmest er vi ved, at få sat det nye og store akvarierum op. Hvor vi kommer til at få over 200 akvarier og plante/koral øer til at stå. Vi forventer at vi får langt over 700 forskellige slags ferskvand og saltvandsfisk, samt et kæmpe udvalg af forskellige koraller og akvarieplanter. Vi har planer om, at lave en stor koralø på 300 * 120 * 50, og en planteø der er ca. lige så stor. Det betyder, at vi kraftigt kan få udvidet, vores i forvejen store, udvalg af akvariefisk til glæde for alle vores kunder.
Set i bakspejlet af akvamessen i Vejlby Risskov hallen, hvor vores stand var velbesøgt. Kan vi se hvor meget det betyder, at vi har nogle store og flotte akvarier vi kan præsentere. Med både dekorationer, baggrunde, rødder, sten og ikke mindst fisk og planter. Hvilket virker som en super god inspirationskilde, og ikke mindst et sted hvor man kan se de flotte baggrunde fra bl.a. Back to nature og Rockzolid. Derfor har vi valgt, at reservere ca. 60 m2 af de i alt 580 m2, til et stort showroom midt i det hele, hvor vi laver en stor udstilling med Mark II, Aqualine og Juwel akvarier.
Resten af Tropeland butikken, vil blive fyldt op med alt udstyr til hund, kat, gnavere, fugle, og krybdyr. Desuden vil der også komme et stort rum med levende fugle og gnavere.
Her kan du se hvordan det skrider frem, efterhånden som håndværkerne bliver færdige:
23.november 2011,
Kenneth viser hvor det nye akvarierum skal være.
Akvarierummet, begynder at tage form
Kenneth går og måler op
Det samlede butiksareal
Janus og Kenneth nyder hinandens selskab
Janus kan slet ikke få armene ned igen. (godt han snart har fødselsdag, så han kan invitere trøjen ned til bukserne)
Butikken set udefra
Der vil løbende komme opdateringer og nye billeder i tråden, når der sker noget nyt i bygge projektet.
Vi glæder os rigtig meget til, at kunne åbne op for en helt ny Tropeland, medio/ultimo januar 2012.
Med venlig hillsen
www.tropeland.dk
Tropeland.
Hugo — 23. november 2011, 18:11
mallen.dk — 23. november 2011, 18:14
johnnysks — 24. november 2011, 01:40
Vh Johnny
Ps. Hvor stort bliver det største akvarie du for i butikken ?
Køligkaj — 24. november 2011, 09:01
Bliver lækkert at få mere plads, selv om akvarier kældren er rigtigt hyggeligt som den er idag:) så håber i få det lavet med et udsendenet der ikke ligner avifauna eller Petworld.
Tropeland — 24. november 2011, 11:14
Det bliver ikke en akvarieafdeling i stil med hverken Petworld eller Avifauna. Ikke at der er noget galt med deres akvarieafdelinger, men vi vil bare gerne lave vores egen stil. Det bliver heller ikke i stil med Unimati´s afdeling(den er der vist ingen andre der kan hamle op med).
Det største akvarie vi får, er vi pt. ikke blevet enige om endnu. Men mon ikke der kommer et stort akvarium op, som kan fange noget opmærksomhed.
/Tropeland.
kenneth holbøll — 24. november 2011, 20:54
NDR — 24. november 2011, 22:08
Det behøves jo ikke være arowanaer, discos, oskar osv. altid....de akvarier som jeg forslår vil samtidig være med til at kunne give folk nogle ideer til hvad det er det går ud på...og hvad de skal købe af planter og udstyr...suveræn mulighed for at kunne give en perfekt vedledning til nybegyndere, som tit har svært ved at finde ud af hvad der er rigtigt og forkert via læsning.
Tropeland — 25. november 2011, 10:29
Der kommer også til at blive udstillet små akvarier, så der er noget for enhver smag. En skam med dit boligforhold, så der ikke kunne blive plads til et større akvarium. Men det vigtigste er jo heller ikke størrelsen på dit akvarium, det er glæden ved dine fisk det drejer sig om.
#8
Det er en kanon ide du kommer med, som vi helt sikkert vi tage til efterretning. Vi er slet ikke i tvivl om, at det er netop sådanne inspirationskilder akvariehobbyen har brug for. Især for nybegynderne, og dem der gerne vil tage skridtet videre og lave et ægte biotop. Du har helt ret i, at det ikke altid behøver, at være de fine og sjældne fisk der bliver udstillet. Markedet er langt større til selskabsfisk, og de fisk som du selv skriver.
Fedt med noget konstruktivt feedback.
/Tropeland.
molo — 25. november 2011, 15:08
En kanon idé! 🙂
Schreiber21 — 25. november 2011, 15:39
Køligkaj — 25. november 2011, 16:04
Masse af akvarier med discus & sydamerikanske fisk;)
Dog syntes jeg allerede i er en af de bedste forretninger i jylland, så i burde allerede været kåret til årets butik flere gange:)
Men med den nye butik, så kan de andre godt pakke sammen:), det skulle da lige være Unimati der skulle tage kampen op...
Og nu da i har fået gang i jeres hjemmeside, så bliver det rigtigt godt...dog ville jeg gerne kunne vælge fra at få tilbud på skildpadder og hundefoder tilsendt i jeres nyhedbreve 😉 har ikke plads til sådan en fætter, og mine fisk gider ikke æde hundefoder:D
Unimati — 25. november 2011, 17:07
Kenneth har ihvertfald chefpotentiale. Leder og fordeler med en cola i hånden. Respekt 😀:D
#12 No way. Det her bliver så fedt. Sjællændere, fynboere, svenskere og alle mulige andre skal virkelig til at lede efter gode undskyldninger for ikke at tage turen til Jylland. Et nyt og stort Tropeland, Bonnie i Viborg, Styr På Dyr, Malawi Carsten, os og flere andre fede butikker. Det er i Jylland, det sner.... væn jer til det *santa*😀
FinnB — 25. november 2011, 17:53
NDR — 25. november 2011, 19:05
#13 ja, I jylland, der er nu en hel del gode butikker:)....jeg er desværre i den situation at jeg skal drosle lidt ned i den nærmeste tid pga. lidt fornyelse indendørs, og så står de akvarier sku i vejen....og mine fisk dør sku aldrig, så jeg kan få plads til nogle af dem på ønskelisten:D.....jeg har set hvad i gemmer på i banditter...og jeg har bare ikke plads..Carsten har B. signata, og unimati har T. vittata, og C. nobilis....så hvad #14 mener med det, er nu mig en gåde*blink*
Akvarie West — 26. november 2011, 13:31
#14 Der findes to slags fisk, cichlider og dem de æder 😀:D
Køligkaj — 26. november 2011, 14:15
#14 Der findes to slags fisk, cichlider og dem de æder 😀:D
[/citat]
Helt enig 😀
Tropeland — 26. november 2011, 21:42
Mange tak for de pæne ord. Det glæder os, at høre du mener vi er en af de bedste forretninger i landet. Vi forsøger i hvert fald så godt vi kan, at tilfredsstille vores kunder. Både i butikken og på vores netshop. Det er korrekt, at vi har fået godt gang i hjemmesiden, og det begynder at ligne en seriøs hjemmeside med løbende aktivitet. Vi er godt klar over, at selve shoppen den stadig har nogle mangler(en del), når det gælder varer uden pris/billeder osv. Der er kun det at sige til det, at vi har rigtig meget at se til for tiden, og derfor kæmper vi en hård kamp og må prioritere visse ting frem for andre.
#13
Vi kan ikke være mere enige - det er 100 % i jylland fiskene findes.
#16
Tak for ordene Tonny.
Det bliver meget bedre end vores nuværende butik. Det bliver en kæmpe fornøjelse at kunne præsentere en butik i et plan, hvor der ikke er tvivl om hvor stort et udvalg vi rent faktisk har.
/Tropeland
Tropeland — 23. december 2011, 11:57
Nu kan vi endelig vise vores nye akvarierum frem, som efterhånden er ved at tage form. Håndværkerne har arbejdet på fuldtryk de sidste 2-3 uger, og er endelig ved at få lagt sidste hånd på værket. Nu mangler der ikke at blive ført strøm, og lavet ventilation. Men man kan dog allerede få et indtryk af hvor stort rummet bliver.
Her bliver der ferskvandsafdelingen sat op.
Her kommer saltvandsafdelingen op.
Her ses hele herligheden udefra. Med fuglerummet til venstre, og akvarierummet til højre.
Dette var blot en lille opdatering, så folk der er interesseret kan følge lidt med i hvad der sker.
Hvis ikke vi ses inden, så må i alle sammen have en rigtig god jul og et fremragende nytår. Med masser af fantastiske oplevelser, både med og uden fisk.
Glædelig jul og godt nytår
Tropeland.
jannebabe — 23. december 2011, 17:07
God jul og god arbejdslyst 🙂
devilcricket — 23. december 2011, 17:29
johnnysen — 23. december 2011, 17:46
vh Johnny
crone12 — 23. december 2011, 20:45
Held og lykke
Tropeland — 29. december 2011, 12:21
Vi tør godt love dig, at du bliver overrasket næste gang du vender snuden mod Jylland. Der kommer til at være et langt større og bredere udvalg af fisk i den nye butik. Det gælder både indenfor rovfisk/specialfisk, "almindelige" selskabsfisk og selvfølgelig også indenfor malle verden.
/Tropeland.
foxi — 29. december 2011, 20:33
Hvor kommer den nye forretning til at ligge?
Bullersø — 29. december 2011, 21:05
Vi venter på åbnings tilbud:P
Eksempel:
Eheim 2080 999 kr
L 46 300 kr
Juwel Rio/vision 450 L 3000 kr
Rød Neon 100 stk 100 kr
😀:D
joakim123456789 — 1. januar 2012, 18:51
johnnysks — 2. januar 2012, 04:47
Freja — 2. januar 2012, 06:58
er det den gamle rema i har overtaget?
bullerole — 2. januar 2012, 10:02
Tropeland — 2. januar 2012, 12:09
Du/i er altid mere end velkommen til at komme og filme - og gøre en god handel 🙂
#29
Du har helt ret - det er den gamle Rema i Dagmar centeret vi har overtaget.
#30
Vi kan desværre ikke komme med en nøjagtig dato endnu, da det er et spørgsmål om hvordan det hele skrider frem. Det eneste vi kan sige er, at vi har fået nøglerne idag og, at vi forventer og håber vi kan åbne op for den nye butik i slutningen af Februar.
/Tropeland.
hanse — 4. januar 2012, 08:27
Jeg har været i den ´´gamle´´ butik en gang for flere år siden. Den kan jeg godt huske hvor den ligger.
Tænker så på at når jeg kan finde den gamle, så må det også være nemt at finde den nye ?
jaco — 4. januar 2012, 14:05
Frank — 4. januar 2012, 19:37
Hvis du læser Tropelands svar i #31 forventer de og åbne i slutningen af februar
johnnysks — 5. januar 2012, 00:28
Du/i er altid mere end velkommen til at komme og filme - og gøre en god handel 🙂
#29
Du har helt ret - det er den gamle Rema i Dagmar centeret vi har overtaget.
#30
Vi kan desværre ikke komme med en nøjagtig dato endnu, da det er et spørgsmål om hvordan det hele skrider frem. Det eneste vi kan sige er, at vi har fået nøglerne idag og, at vi forventer og håber vi kan åbne op for den nye butik i slutningen af Februar.
/Tropeland.[/citat]
Det er vi da meget glad for og hører. Så må vi håbe at Janus´s kone har lavet kage ligesom sidste gang hehe
Frank — 28. januar 2012, 19:16
fisken@87 — 28. januar 2012, 19:41
xanxda — 28. januar 2012, 21:13
Jeres koncept med special fisk er virkelig noget for sig.
Man skal virkelig lede længe efter mange af de arter som i har solgt og sælger.
Jeg håber virkelig at i vil fortsætte med det koncept.
Da jeg ikke har set andre butikker komme i nærheden af jeres udvalg.
Bestil endelig en masse special fisk hjem.
De ser ud til at blive flået af hylderne 😉
Så der må jo også være et rigtig godt salg i dem.
Jeg håber personligt snart at i får lidt flere arter Acestrorhynchus hjem på lager igen.
Rigtig god arbejdslyst med de nye tiltag!
omfufu — 28. januar 2012, 23:55
Dog ærger det mig lidt der bliver blandet gnævere og andet sammen med fiskene, pga mit allergi problem, vil dette sætte en naturlig stopper for butikker at kunne besøge. ØV!
Pussigt at akvarie butikker og fiskehandlere abselut skal suplerer med katte, fugle og gnævere 🙁
Jeg må nøjes med at se på billeder
Akvarie West — 29. januar 2012, 00:36
gibson — 29. januar 2012, 06:50
Glæder mig til at se den færdige Tropeland. Håber de kan bevare lidt af den stemning der tidligere var når man besøgte Janus i "kælderen".
omfufu — 29. januar 2012, 11:06
Jeg er fulgt ud klar over der skal nogle vare i butikken for at kunne leve af det.
Jeg tænker mere på selve indretningen, hvor typisk fisk/akvarier står i den ene ende og i den anden ende i samme lokale er bure med marsvin, og div andre gnævere.
Der er jo mange med astma og allergi som vælger at få et akvarium, da de af helbredsmæssige grunde ikke kan få andre kæledyr.
Desværre bliver vi tit overset i denne forbindelse, og især med en nystattet forretning ville man jo have en mulighed for at kunne indrette f.eks et seperat rum med dør ind til pelsdyrerne mv, og med seperat udluftning i omtalte lokale, således, vi kunne handle i butikken uden at skulle regne med en uge -14 dage i sengen med vejrtræknings problemer mv.
Det er self en hård branche, det er jeg ikke i tvivl om, men omvændt kunne man jo slå et slag for en allergivenlig forretning som reklame fremtød på lige vilkår som med handicappede rullestols brugere mv, hvor forretningen tilgodeser alles behov, og alle kan trygt handle der. Desværre går der nok en del år endnu før allergigere og asmatikkere får vist lidt imødekommenhed på dette område.
¤41 Det er ikke hundefoderet man ikke kan tåle, eller tilbehøret det hele taget, men selve de pelsdyr som typisk følger med i en butiks udstilling.
Når man som tropeland står med et helt tomt stort lokale og skal indrette en sådan forretning har man jo en fantastisk mulighed for netop at slå et slag for en efterhånden meget voksene befolknings gruppe, og jeg tvivler da på det er med vilje, men folk der ikke lider af allergi/astma tænker simpelthen ikke i de baner. Det vil jo ikke vælte et buget at indrette et område til de dyr med nogle gips vægge samt en dør så det kan aflukkes. Men det kan være det kommer en gang i fremtiden 🙂
Men stadig spændene med ny foretning og glæder mig til at se det endelige resultat.
Akvarie West — 29. januar 2012, 11:58
Der er blandt andet regler om at der skal være afløb i gulvet, der hvor man har pelsdyr og fugle, samt at der skal bruges en bestemt slags maling på væggene.
gibson — 29. januar 2012, 11:58
omfufu — 29. januar 2012, 13:00
Dog kan man naturligvis ikke sætte alle i samme bås, da nogle har det værrere end andre.
Tit og ofte, (gælder i hvert fald for mig selv) findes der jo ingen andre mulighedder end netop "bide i det sure æble" og få det overstået, Men ta ikke fejl, det er ikke i min gode vilje, men et simpelt manglene valg/mulighed.
Men det er naturligvis ikke nemt, 2 katte er ikke ens, selv om det lyder underligt, men jeg har f.eks en ven som har 2 katte, jeg kan uden de store problemer besøge og overnatte hos ham.
Omvændt har jeg kørt taxa, og min vognmand blev sendt ud for at hente en dame med en kat i en transport kasse, og køre hende 1.km hjem med dyret i kassen som sod i bagegerummet (stationcar) 6 timer før min vagt begyndte. Efter 1 times tid i vognen måtte jeg opgive og stille vognen, og var ikke på arbejde de efterfølgene 6 døgn.
Jeg må erkende jeg ikke høre til gruppen der er kraftigt generet af min lidelse, jeg har ikke spist medicin for min allergi i 20 år, men prøver blot at gøre opmærksom på der findes en størrere gruppe mennesker som må overveje en ekstra gang hvilke butikker mv de handler i.
Jeg skal nok lade være at kommenterer mere vedr div lidelser, da det jo høre under et andet topic og måske ikke i denne tråd, og istedet glæde os over der i det hele taget findes så velsorterede forretninger hvor ekspertisen er i top, og de bruger tiden på råd og vejledning. Den slags opnår man jo ikke altid som ren netshopper 🙂
Tropeland — 6. februar 2012, 20:00
Derfor har har vi faktisk valgt, at lave to seperate rum, sådan at det bliver et aflukket akvarieum, samt et aflukket terrarie/gnaver/fugle rum. Så kan folk selv vælge, om de vil gå ind i det ene eller det andet rum(eller begge rum). Desuden vil der være godt med udluftning i begge rum, så især lugt gener fra gnaver/fugle rummet bliver holdt på et moderat niveau.
Idag er det hele "blandet", og det vil vi som sagt gerne gå væk fra. Så vi kan tage hensyn til så mange af vores kunder som muligt.
Håber dette kan få kunder som omfufu til at kigge forbi vores nye butik.
Der kommer i øvrigt snart nye billeder, så i kan følge med, og se vores nye gnaver og fiske rum.
/Tropeland
omfufu — 6. februar 2012, 22:57
Det er jeg i hvert fald glad for at høre, i har haft disse ting med i overvejelserne.
Jeg skal nok love for jeg kigger forbi når jeg er på de kanter.
Alt for mange år siden jeg har været i skanderborg. Var engang elev på en gård i Veng, og har kørt taxa i låsby taxa og i skanderborg 🙂
Kan i øvrigt huske Infernal spillede på jamesB (diskotek) og de lovede alle med blåt hår gratis entre, og ved da der var et par chauffører med en underlig hårfarve i en weekend 😀
Tropeland — 6. februar 2012, 23:09
Men bortset fra det, så glæder det os, at du bryder dig om vores nye koncept. Det håber vi også, at resten af befolkningen gør.
Vi har netop idag, fået bestilt et par kæmpe akvarier til butikken, som blandt andet skal fungere som koralø til vores nye og store saltvandsafdeling.
/Tropeland.
Onkel Molle — 7. februar 2012, 12:12
Frank — 7. februar 2012, 17:05
Tropeland — 7. februar 2012, 23:05
Vi får omkring 3-400 parkeringspladser grundet det nye storcenter der bliver bygget i Skanderborg. Dette kommer til at ligge lige bag vores nye forretning, så der vil "altid" være parkeringspladser til jer alle sammen. Desuden kan man køre helt op til vores vareindlevering, hvis man eksempelvis skal have læsset et nyt og stort Diamant akvarium ind i sin bil fra Tropeland:P
#50
Vi er som sagt i fuld gang med, at flytte og gøre ved i den nye butik. Vi håber og tror på, at vi kan åbne dørene op i slutningen af februar/starten af marts. Vi kan med garanti sige, at vi ikke åbner op senere end midt i marts.
Det er et stort arbejde, og vi er ikke så mange folk til det. Så det tager noget tid, når vi også skal holde den gamle forretning i live samtidig. Vi håber i alle sammen kan bevare tålmodigheden, og i glæder jer til at komme ned og besøge os i de nye omgivelser.
Der kommer nye fotos i morgen.
/Tropeland.
hanse — 8. februar 2012, 09:09
Kan man se den nye når man står ved den gamle ?
Vil helt sikkert køre turen fra sydfyn når den nye er færdig ikke mindst fordi jeg fik et godt indtryk af butik/personale da jeg var på besøg første gang.
Tropeland — 8. februar 2012, 11:02
Brian og Kenneth er godt igang med, at sætte de nye akvariereoler op.
Her kommer der 21 stk. 200 liter akvarier op, som der skal bruges til ferskvandsfisk. I kan også få jer et nogenlunde indtryk af selve butiks arealet, hvor vi kommer til at præsentere alle vores varer.
Med venlig hilsen
Tropeland.
hanse — 8. februar 2012, 13:27
Tropeland — 8. februar 2012, 13:39
Du har bestemt ikke gjort noget.
Lad mig svare på dine spørgsmål - du kan se den nye butik fra den gamle, da det ligger lige overfor.
Håber det var svar nok på dit spørgsmål, ellers må du endelig spørge igen.
/Tropeland.
hanse — 8. februar 2012, 17:20
Jeg kigger helt sikkert op til jer når I er færdige med den nye butik.
God arbejdslyst, og jeg glæder mig til at se den ``live``.
Frank — 22. februar 2012, 20:37
jannebabe — 22. februar 2012, 20:53
Frank — 22. februar 2012, 21:04
Bruger #784120 — 22. februar 2012, 21:23
Jeg har bla. en gang arbejdet 72 timer i træk, så kunne man trække åbningen 1 dag frem.
Når man køre på det plan så ved man ikke før max. 3 dage før hvornår man er klar.
johnnysks — 22. februar 2012, 23:06
Jeg har bla. en gang arbejdet 72 timer i træk, så kunne man trække åbningen 1 dag frem.
Når man køre på det plan så ved man ikke før max. 3 dage før hvornår man er klar.[/citat]
Det glæder jeg mig til og se, når jeg skal derned og filme når janus åbener 🙂
Tropeland — 25. februar 2012, 00:27
Der kommer billeder af de sidste ting der er sket derovre i løbet af næste uge, så folk herinde kan se der sker noget i Tropeland. For dem der har lyst/tid skal de være mere end velkommen til at kigge forbi, og give en hånd med, med de forskellige ting der skal laves.
Med venlig hilsen
Tropeland.
Tropeland — 29. februar 2012, 14:21
Tingene går rigtig stærkt for tiden, og vi kan efterhånden begynde at se en ende på flytningen. Vi forventer, at kunne åbne dørene op til den nye butik på tirsdag d.6.marts. Dog vil vi vente med, at holde den store åbnings fest om fredagen d.9.marts. Her vil vi sørge for lidt godt at spise, noget at drikke og selvfølgelig en masse gode tilbud.
Der vil være spændende tilbud på udstyr, fisk og planter - og hvem ved om der ikke også vil være et godt tilbud på et akvarium:)
Her kan i se friske billeder fra den nye butik:
På det sidste billede kan man se hvordan vores nuværende akvarierum ser ud. Måske man kan forestille sig hvor meget vi glæder os til, at komme over i de nye lokaler.
Med mange venlige hilsner
Tropeland.
Tropeland — 29. februar 2012, 18:11
/Tropeland.
Dahl1 — 29. februar 2012, 20:49
johnnysks — 1. marts 2012, 01:35
/ Johnnysks
Tropeland — 1. marts 2012, 14:45
Derudover venter der andre sjove overraskelser på dagen.
Vi glæder os til at se jer alle sammen.
/Tropeland.
Frank — 8. marts 2012, 21:56
Syntes godt der kunne være lidt Info .
Tropeland — 8. marts 2012, 22:09
Der åbnes stadigvæk imorgen som planlagt, og som der også er meldt ud her http://www.akvariefisk.dk/market/show/?ID=73505. Du har ret i at der ikke står så meget på hjemmesiden, men dette skyldes nogle personlige udfordringer der pludselig er opstået.
Det er naturligvis meget beklageligt, og håber du kan bære over med os.
/Tropeland.
Frank — 8. marts 2012, 22:45
Skattepenge kunne bruges 😀:D:D
johnnysks — 9. marts 2012, 07:45
Vi ses dernede
jaco — 9. marts 2012, 12:14
Er der stadigvæk tilbud der?
gnasker — 9. marts 2012, 16:06
Frank — 9. marts 2012, 16:09
Esben — 10. marts 2012, 20:58
Godt arbejde og tillykke med de nye lokaler, Janus 🙂
johnnysks — 12. marts 2012, 10:18
http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1401874
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.