Indavl

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kirkebjerg12 — 11. november 2011, 23:03

Er der indavl blandt Fisk. Tænker feks. på mine guppye/endlers skal de skilles fra hinanden når yngel bliver for store. Tænker også på alm. Ancistrus og Panser maller.....??

Kehaan — 11. november 2011, 23:12

Hej

Ja der er indavl blandt fisk i akvarier. Det er en god ide især med guppyer at tilføje nyt blod en gang imellem.

milang — 11. november 2011, 23:36

#2 hvad bygger du dit indlæg på? - jeg har forståelsen af, at guppyavlere dyrker den samme stamme i mange år (tror jeg hørte om over 100 generationer), uden problemer...

#1 min viden (som på det område primært kommer fra denne side) er, at der ikke tales om indavl blandt fisk. I naturen vil de svageste dø og de stærkeste overleve - hvis du avler, vælger du naturligvis de stærkeste og sundeste eksemplarer ud til avl, og dermed intet problem;)

Jeg tror primært begrebet indavl bruges (i fagkundskaben) omkring menneskeracen, hvor vores civilisationsform gør, at naturen ikke længere skiller de "svage" ud - her er så en stor og spændende diskussion med genteknologi, DNA test, fosterscanninger etc. på den ene side, og etiske holdninger til menneskeligt livs ukrænkelighed på den anden side... men det kræver vist en ny tråd:)

- skulle jeg provokere, så kunne jeg anføre, at kamphunde er et eksempel på bevidst indavl uden for menneskeracen:P

kirkebjerg12 — 11. november 2011, 23:46

Hvor mange kamphunde kan man have i en 300 L ??😀

Kunne ikke lige lade vær..😛

Flemming Jensen — 12. november 2011, 00:06

Du behøver ikke bekymre dig om indavl i dit akvarie.

Flemming

mipe — 12. november 2011, 07:25

Nu er der jo to ting i trådstarters indlæg, den ene er indavl, som ikke giver de store problemer, men som kan forekomme og så er der blanding af to forskellige arter, som mange nok mener ikke er en specielt go ide!

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1120

marcopolo — 12. november 2011, 07:55

Ang indalv har jeg selv stillet spærgsmål til, her er hvad jeg fandt ud af...
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1248626
Håber du kan bruge det...🙂

Flemming Jensen — 13. november 2011, 01:38

#6 så er spørgsmålet jo bare, om tråd forfatteren reelt har Poecilia wingei (endlers) eller om han har en anden form for caracas vildguppy type, der endnu ikke er navngivet, og dermed stadig hedder Poecilia reticulata (guppy)
De krydser fint, og de får yngel der er fertilt, så to arter....hmmm skal vi sige meget meget nært i familie, de fleste endlers der sælges, er iøvrigt ofte hybrider, og ingen kan iøvrigt se forskel.
Du har blandet noget kultur guppy og noget vildguppy, det bør man ikke, men så længe det er til eget forbrug, dvs de går i dit eget akvarie, eller du gør opmærksom på det, hvis du sælger dem.....så er det fint, det gør så bare din frygt for indavl, til noget der ligger endnu længere ud i fremtiden.

Lappedasker — 13. november 2011, 09:26

Milans mht. din udtales om "kamphunde" er du da for blød i bolden.

Manden spørger slet slet ikke om at hvad dit syn på dette emne er, så er der ingen grund til at fremføre dette - blot for at provokere, som du selv nævner *blink**blink**blink*

flsuw — 13. november 2011, 10:16

#9 milang provokere skriver du, hvad synes du selv med den udtalelse om, hvem der er blød i bolden. Jeg spørger bare *blink*

Egsgaard — 13. november 2011, 11:01

Helt enig med # 10 !!! Mener dette er en side, der er til for at hjælpe og rådgive hindanden, og ikke svine hinanden til!!!! TAL PÆNT

Dahl1 — 13. november 2011, 11:35

Jeg har bestemt fået nyt liv i mine blue moscow, efter at de har fået nyt blod ude fra.
Du kan læse min historie her med min stamme af Blue Moscow:
http://akvariedyr.dk/bluemoscow.html

flsuw — 13. november 2011, 11:43

#12 flot sites med god beskrivelse, men hvor er de bare super flotte de Blue Moscow 😛

bartoli — 13. november 2011, 11:44

alle kender vel til at der ind imellem er behov for nyt blod.For at holde det hele kørende

milang — 13. november 2011, 11:55

#4 ca. 1 pr. liter - når de er kremeret (husk at trække dekoration fra)🙂 (undskyld #9, det er fordi jeg er så blød i bolden:P)

Dahl1 — 13. november 2011, 21:42

#13 takker mange gange, så snart jeg har tid komme der mange flere beskrivelser på. Planen er at den skal hjælpe nybegynder og dem der gerne vil yngle med en snegle, reje eller fiske art.

Dahl1 — 14. november 2011, 21:51

Bare glem dem der skrive mærkelige ting, så synes de heller ikke det er sjovt. 😎

flsuw — 14. november 2011, 21:53

#17 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.