Gule rejer ( Neocaridina heteropoda var. yellow)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dahl1 — 27. oktober 2011, 21:30

Så er min beskrivelse færdig af gule rejer, så hvis i har lyst til at læse om mine opdræt, test osv.. med de gule så kan i se det her:

http://goforjoy.com/gulerejer.html

Jea — 27. oktober 2011, 21:35

Hej...

Vi har lige startet et reje akvarie op og rejerne kom i her for 2 dage siden og vupti nu har jeg lige set en med æg.... weeee glæder mig bare for meget.... det er Yellow neon fire rejer...

Bruger #481091 — 27. oktober 2011, 21:55

Fin men lidt kort gennemgang,syntes der mangler lidt om deres adfærd, dog der ikke er meget at skrive derom, men det ved en nybegynder jo ikke ;-)
Endvidere størrelsen på dem som fuld voksende.

Samt den alm. Advarelse mod rejer, har man købt fem, har man meget hurtigt 100, samt har man flere akvarier, og kun ønsker rejer i det ene, skal man ikke bruge nettet ved rejerne, og så videre i det andet akvarier, for det er den letteste måde at overføre rejer unger, under man rent faktisk kan se det! !!!!!

Dahl1 — 28. oktober 2011, 22:31

#2 Det er rigtig nemt med rejer, og de giver et helt andet liv i akvariet. Synes det gode ved de gule er, at de er så synlige i akvariet. Derudover fjerne de jo alt det du fodre fodre for meget.

Dahl1 — 29. oktober 2011, 10:31

#3 Jeg ved ikke hvorfor jeg ikke fik flytte data omkring alder og størrelse, de var beskrevet i mit work dokument. Nu er de sat ind + lidt mere information jeg glemte.

Angående en advarsel omkring rejer, så synes jeg disse rejer er så synlige at de er nemme at få væk igen. Derimod kan alm. RCS være mere besværlig at få udryddet i et akvarie.

Derudover synes jeg rejer i bunden af akvariet skaber balance i akvariet, da du undgår at noget bliver dårlig på bunden af akvariet.
1)de spiser alle madrester på bunden
2)de tager små friske alger
3)de spiser blade der er blevet dårlige på dine planter
4)de spiser selv deres egen art, hvis en er død af alderdom.
5)de spiser også andre døde dyr i akvariet, (hvis de er af lidt mindre art)
6)deres afføring er rigtig god gødning til dine planter, og man kan virkelig se forskel på ens planter i et rejeakvarie.

Så alt i alt rydder de op i dit akvarie, det synes jeg jo ikke er så slemt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.