Helena snegle? er det dem der guffer uønskede snegle?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
prefalch — 4. september 2011, 21:19
Vi har en del små bitte snegle, her til aften har jeg fjernet ca 15 af de bæster. De er ganske ganske små og sidder på ruden, ofte i klynger af 4-7 stk.
Man kan ikke engang se at det er snegle, men det tror jeg. De ligner mest af alt de små frø der er i midten af de der manna fra elmetræerne. Hvis I ved hvad jeg mener?
Selv om jeg fjerner bæsterne stort set dagligt, bliver der ikke færre. Vil en Helena snegl spise dem? Hvis der på et tidspunkt ikke er flere snegle, hvad skal Helena så leve af? Kan Helena trives i et akvarium med stenbund?
Kan sneglen finde på at hapse yngel af guppy, platy og sphenops? Skal man have flere af slagsen? formerer de sig uhæmmet? for så er vi jo lige vidt!
Jeg har forsøgt at finde noget om Helena på as, men kan ikke finde den under artsbeskrivelsen. Derfor de mange spørgsmål.
På forhånd tak! 😀:D:D
patrick123 — 4. september 2011, 21:20
reneras@hotmail.dk — 4. september 2011, 21:22
Steen P. — 4. september 2011, 21:27
Jeg har selv haft problemer med uønskede snegle, så fik jeg mig 10 stk. Helena snegle og så forsvandt de uønskede snegle. Så JA de æder uønskede snegle.
Jeg har stadigvæk helena snegle i mit akvarie, men hvor mange jeg har tilbage, ved jeg ikke, for jeg har hørt at hvis der er ikke er nok mad kunne de finde på at æde hinanden.
Om de kan leve på sten bund ved jeg ikke, for jeg har sandbund, de kan vist godt lide at grave sig ned. Om de æder guppy yngel, kunne jeg ikke forestille mig, men ved det ikke.
Håber du kan blive bare lidt klogere på helena snegle.
patrick123 — 4. september 2011, 21:29
patrick123 — 4. september 2011, 21:29
Steen P. — 4. september 2011, 21:32
patrick123 — 4. september 2011, 21:32
nanobegynder — 4. september 2011, 23:14
prefalch — 6. september 2011, 12:40
Hvor få snegle kan jeg nøjes med? Det hjælper jo ikke at løse et problem med et nyt i form af helenasneglebørn.
De er ikke sorte, nærmest brune. Vil forsøge at tage billeder ved næste fangst. *blink*
Steen P. — 6. september 2011, 13:04
Jeg ahvde et 54 liters og jeg købte 20 stk. det gik fint
prefalch — 6. september 2011, 14:17
Ikke ret mange af hver, men pga vandskade (250 liter vand fra et akvarium, fylder RET meget på og under gulvet*doh*) var vi nødt til at samle fisk fra 3 akvarier i et. *blink*
På sigt, når alt er ok igen, vil jeg have en reol med guppyer i forskellige udgaver, måske kan jeg få noget smukt og spændende yngel. Dette på mit kontor i kælderetagen. I stuen i det aktuelle akvarie, vil jeg have måske platy, måske sommerfugle cichlider. Jeg har ikke helt besluttet det endnu. Er meget til at se på smukke fisk i selskabsafdelingen, men der er jo rigtig mange at vælge mellem!😛
Steen P. — 6. september 2011, 14:30
Jeg har selv et 160 liters med nøglehul cichlider og skakbræt cichlider, det er super hyggeligt 🙂
Jeg ved ikke hvor mange Helena snegle du skal købe, men jeg købte 10 til mit 54 liters, vil da skyde på at det også er nok til 128 liter 😉
Jeg har ikke fået yngel på mine helena snegle endnu, så hvor nemt de yngler ved jeg ikke.
Jeg har vist ikke ret mange tilbage, for mine nøglehuller har vist fået smag på dem, så der ryger en engang imellem 😮
Frankness — 6. september 2011, 14:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.