Flere fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #936237 — 26. august 2011, 18:11

Hvad kan jeg mere sætte i et nano cube på 20L end en kampfisk (hun) og store rejer, samt a.h. snegle?

TinneG — 26. august 2011, 19:32

Intet.

Bruger #936237 — 26. august 2011, 20:04

Well, tak for input men dit input crasher med reglen om 1 cm fisk pr l vand. Med 20L forestiller jeg mig således 20 cm fisk. En kampfisk hun er ca 5 cm. Så der må være andre bud andet en 'more is better' and 'big is beautiful'.

TinneG — 26. august 2011, 20:27

Jaer.. men fiskene skal også have det godt sammen. og der er et min. antal liter som fisk kan klare sig på. Der er nærmest ikke andet end rejer og 1 kampfisk der kan gå i 20 liter. Sorry.

Sølz — 26. august 2011, 20:33

Hej Thulemanden,

Svaret er rigtig nok INTET.
Et 20-liters akvarium er bestemt den mindste version af et akvarium til en kampfisk = passende. Det vil virkelig være utroligt vovet og - ikke mindst - dumt at forsøge sig med flere fisk. De vil blive slået ihjel og/eller dø af stess af kampfiskens evindelige jagen efter andre fisk.
HVIS man skulle følge din opfattelse af "reglen", så kunne din kampfisk leve i et 5-liters akvarium - nej vel?

Den forbandede 1-cm.-"regel forstyrrer masser af nye akvarister. Den eksisterer i virkeligheden ikke. Oprindeligt brugt som en grov "rettesnor" for at give nye akvarister en opfattelse af, hvor meget man kan belaste et akvarium.
Den retter sig i virkeligheden kun okring f.eks. guppy/platy og andre lette nybegynderfisk - og skal bestemt tages med meget stort forbehold.
Der skal bla. tages hensyn til artens svømmebehov, aktivitetsniveau, aggressivitet o.m.a.

Jeg tror, at også du - vil finde det vanvittigt at putte en aktiv fisk på 20 cm i et 20-liters akvarium;)🙁

Derfor #2 har fuldstændig ret;)🙂

dave — 26. august 2011, 21:05

du kan droppe kampfisken og så holde et par killifisk

KasperK/Lolland — 27. august 2011, 00:23

Med det du har i allerede nu, er der ikke så meget du kan have i, hvis du vælger at tømme det, ser det straks anderledes ud!

Med en passende tæt beplantning, kan du sagtens holde en trio små pragtguramier. Evt en trio knurrende Dværggurami. Plakat Kampfisk er også et godt bud. Honning Gurami ligeså. En trio Killi'er som foreslået går også fint an. En mindre flok Endlers Guppyer falder også som fod i hose. Kan du finde nogle Dværg Rasbora Boraras maculatus kan du også have en 8-10 stykker i sådan et 20 ltr.
Rejeshoppen.dk i Sønderborg har i øjeblikket Dværgsolfisk Elasoma evergladei på programmet. Den burde også kunne gå i et 20 ltr akvarie.

Og ja, den der 20 cm regel er mere misvisende end vejledende.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.