Fødeakvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
janniklok — 28. juli 2011, 18:12
Nu er vi startet på en frisk, og købt 10 nye guppyer til vores 160 liters hvor der ellers går et platy par og deres unge, nogle ancistrusser, 9 stk. rød neon og et (yderst fredeligt) prinsessechichlide par :-)
Nå, men jeg kunne jo ikke lade være med, at købe det her 54 l akvarie i dag, fordi mange af mine nye guppy-hunner er med unger, og da vi jo ikke har ret mange fisk tilbage tænkte jeg at jeg ville prøve kræfter med lidt for-sjov opdræt af de her guppyunger.
Men hvordan gør jeg det nemmest? Har startet akvariet op med vand fra det store. Skal jeg bare dumpe de gravide guppyhunner over i den lille og vente? Spiser de ikke deres yngel? Har ikke vildt meget i akvariet udover bundlag.. Det er blevet til to planter og et par sten, så gemmesteder er der ikke ligefrem massevis af..
Hvordan plejer I at gøre når I opdrætter diverse yngel? :-)
Kh Janni
Pennut — 28. juli 2011, 18:23
Husk også på at nyfødte unger ikke altid er god til at skulle finde føde over for stort et areal.
Men prøv med en masse planter, så skulle der være noget yngel der vil overleve. Held og lykke
Rendbo — 28. juli 2011, 20:16
jeg har selv et lille akvarie på 19l til mit yngel og der er godt med gubbyer lige nu og har lige flyttet de første over til alle de ander og de har en masse planter at gemme sig i
held og lykke herfra
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.