Hvorfor bliver yngel ikke spist?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
anmø — 28. maj 2011, 11:03
Jeg har 2 blå gurami og de plejer godtnok at rydde op når der kommer yngel. Bliver de mon dovne med tiden, eller har de måske bare vænnet sig til de små?
De er rigtig søde de små unger, så det passer mig selvfølgelig fint, at nogle af dem overlever. Det ser bare vildt ud, at de svømmer ubekymrede rundt imellem de andre fisk, som fuldstændig ignorerer dem:)🙂
anmø — 28. maj 2011, 16:36
hopefreak — 28. maj 2011, 17:08
bare man ikke har 100 unger lige pludselig og ikke meget plads 😛
10nnitus — 28. maj 2011, 17:28
Det har som nok noget at gøre med at du nok overfodre dine fisk, det skal der såment heller ikke så meget til det er noget af det letteste.
Lad foderdåsen stå i skabet de næste fire-fem dages tid, for dine fisk er nok i en foderstand så de uden nogen poblemer nok skulle kunne klare et par ugers tid uden foder, så skal der nok komme en vis udtøndning af dit afkom
anmø — 31. maj 2011, 21:36
Egentlig er jeg mest nysgerrig efter at høre, om nogen af jer har oplevet det samme. Altså om de voksne fisk ligesom kan vænne sig at yngel ikke er mad, eller om det bare er tilfældigt;)😉
Pennut — 31. maj 2011, 22:18
Mit akvarium er ikke tæt beplantet.
anmø — 1. juni 2011, 17:44
Anyway, det er jo bare dejligt de ikke alle bliver spist.
Måske kommer jeg ikke en logisk forklaring nærmere i denne omgang, men tak for jeres svar:)🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.