Hvad hedder denne fisk, og hvad krav har den som (voksen & yngle)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

johnnysks — 26. maj 2011, 09:20

Hej
Jeg købte for nogen månderen siden et 325Ls og der følget en masse fisk med og yngle og nogen af dem er solgt videre men nu har jeg den her fisk som jeg godt vil vide lidt om og hvad den skal ha af krav 🙂



Hvordan ser man om hvad der er han og hun 🙂

MiaC — 26. maj 2011, 09:23

Det er en sejlfinne molly http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11209

Den på billedet er en han. Du ser forskel ved at kigge på gatfinnen, er den rund er det en hun, er den lang og spids som på billedet er det en han.

DJCarten — 26. maj 2011, 09:23

Dette er en sejlfinnemolly.

Dit akvarie er rigeligt stort, vil tro min. er 120 L for denne fisk - da de kan blive ret store.

Den fødder unger lige som guppyer gør - hele tiden og altid meget aktiv. Dejlig fisk 🙂

Den vil gerne have planter men også plads til at svømme frit. Fodder er alm. flage gerne med vitaminer og grønt... 🙂

MiaC — 26. maj 2011, 09:29

johnnysks — 26. maj 2011, 09:33

Tak for den hurtig hjælpe (#2 og #3) og det i skrive har jeg helt sikket en del og bruge til 🙂 men i mit akvarie har jeg også andre fisk og kan se at den jagte nogen af sin ejen flok hele tiden og det er sikket hanner som den jagter

MiaC — 26. maj 2011, 09:42

De plejer nu at være ganske fredelige, ofte jagter de hunnerne rundt for at parre dem, ligesom platy´er og guppy´er også gør.

Men ligesom de førnævnte fisk, spiser de gerne deres eget yngel så længe de kan gabe over dem, det er derfor vigtigt at have godt med skjulesteder, hvis man ønsker ynglet skal overleve, det kan f.eks være i form af javamos, vandpest mf.

fehrenkamp79@hotmail.com — 26. maj 2011, 09:47

Hvis du har flere hanner gående i samme balje, så vil det være en go ide at ha ca 3 hunner pr. han, så er kampen ikke så stor da de har hver deres lille harem af trunter de hygger med 🙂 Du skal bare være forberedt på en del yngel med tiden da de er meget ynglevillige 🙂

jery — 26. maj 2011, 10:46

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Artsidentifikation' af jery

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.