Mistænksomt......
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
fehrenkamp79@hotmail.com — 23. maj 2011, 20:27
For at imødekomme de mange serisøse nybegynder, der dog alligevel vælger at anskaffe sig en bowle grundet dårlig forhandlerråd, kunne man så ikke finde på en løsning med et eller andet om bowler som lå fast på forsiden eller noget andet meget let tilgængeligt? For så er det jo til at finde ud af om det er spammere, og den reaktion som de sidder og bliver fodret af vil dermed blive elimineret (selvfølgelig kun indtil de finder på noget andet der kan provokere folk herinde).
VH. Per Larsen
benja1 — 23. maj 2011, 20:40
Mvh Benjamin
Akvarie West — 23. maj 2011, 20:43
Oprettelse af brugere skulle bare bekræftes med en brugeraktivering via e-mail, således at man ikke er helt anonym. Det kunne måske "tage toppen af isbjerget".
benja1 — 23. maj 2011, 20:48
#3 ja det en god ide:) det kan være vores kære admins vil overveje noget sådanne?
Mvh Benjamin.
mr swinger — 23. maj 2011, 20:49
nicolai og joachim — 23. maj 2011, 20:56
Gaius — 23. maj 2011, 20:59
Hvis ikke, så syntes jeg også det et eller andet sted, er de resterende brugeres ansvar ikke at svare på dem som er alt for åbenlyse, og i så fald bare holde hovedet koldt og opføre sig "voksent". *santa*
Som min gamle medieunderviser sagde; "Internettet er gydeplads for verdens dumpapper.."
Så mit råd er: Lad være med selv at blive en ..
MiaC — 23. maj 2011, 21:18
I mine øre lyder det ikke som en dårlig idé med validering igennem mail, men det er i bund og grund op til sidens ejer.
Gaius — 23. maj 2011, 21:37
Men man kan da CPR- validere sin bruger, på både Facebook og DBA ?
Ole H — 23. maj 2011, 22:06
Når det så er sagt, så er dem der vil lave "ballade" altid et skridt foran og rigtig svære at afsløre før de afslører sig selv. Den tid og energi der bruges på disse få brådne kar, står mange gange ikke mål med den ro energien fører til....!
Som Gaius skriver, så burde vi alle tage ansvar, og ignorere den spam der fra tid til anden dukker op her, og lade ADM. ryde op....!
Se de ADM. som sidder her, og har været her længe, har stor erfaring og kan spotte "dem" og holde øje, længe inden vi "andre" bliver opmærksom på at der er fare på færde!!!
Vi havde et tilfælde for nogle dage siden, og der viste brugerene herinde, at de ikke fandt sig i balladen, ved at være tavse og slet ikke give opmærksomhed til de få indlæg, der nåede offentligheden herinde, det var bare for fedt at se!!!!
Se det kan vi gøre igen, hvis det bliver nødvendig, og dermed vise at ballademagerne ikke kan få fodfæste her!!!!
fehrenkamp79@hotmail.com — 25. maj 2011, 23:13
#8 Du står vel egentlig i en ret go position i forhold til at kunne påvirke i en sådan retning, så måske du kunne work some magic? 😉
kaptajnk — 25. maj 2011, 23:44
jery — 26. maj 2011, 00:34
Bølle Bob — 26. maj 2011, 13:14
fehrenkamp79@hotmail.com — 26. maj 2011, 13:17
benja1 — 26. maj 2011, 13:37
jery — 26. maj 2011, 13:38
Henrikorg1 — 26. maj 2011, 17:05
Cpr validering synes jeg måske også er til den grove side det er jo kun akvariefisk og ikke nationalbanken vi har med at gøre ,mail validering virker ikke for alle kan oprette en falsk mail adresse og har man bare en anelse styr på computere kan man også nemt ændre ip adresse så den virker heller ikke helt efter hensigten men hvad løsningen er ved jeg ikke og så længe admins gider at tage kampen med den slags så lad dem for det er helt klart den nemmeste løsning bortset fra den arbejdsbyrde som det pålægger dem.
Ole H — 26. maj 2011, 19:32
Jeg tror det der skete sidste gang, menlig at folk bare sprang de indlæg over der blev lagt ud, var det der skulle til. Jeg tvivler på at den person der "driller" hvis vi gør det hver gang, vil blive ved! Måske prøver han en gang eller to, men hvis vi bare holder stand, så bliver det et tungt og irreterende job for ham, at blive ved, og så stopper det af sig selv!
Ole
fehrenkamp79@hotmail.com — 26. maj 2011, 19:40
benja1 — 26. maj 2011, 22:30
Mvh Benjamin
Ole H — 26. maj 2011, 22:48
Det må du meget undskylde, jeg har fuldstændigt misforstået dit indlæg, sorry....!
benja1 — 26. maj 2011, 23:26
så Per undskyld herfra også🙂
fehrenkamp79@hotmail.com — 27. maj 2011, 02:00
Sorry jeg ikke har udtrykt mig bedre, men dog synes jeg at en e-mail validering også ville være på sin plads, OG en totalt ignorering af spammerne ! (til #19) Om man synes denne tråd er noget der vil appelere til spammernes drille-gen eller ej, så kommer vi jo nok ikke udenom at vi kommer længst alle sammen ved, go kommunikation og dermed i fællesskab finde den bedste løsning vedr. dette, samt mere go og brugbar viden omkring vores fælles hobby 🙂 ..... Meget hippie-agtigt (jeg ved det), men sådan er det at være blomsterbarn fra halvfjerdserne 🙂 Nu vil jeg ryge mig en kop te og spille guitar med mine fodformede sandaler på og runde briller 😀 😛 😉
benja1 — 27. maj 2011, 02:18
Tror også jeg tænder op i en pibe the:D Bred ymer:D
fehrenkamp79@hotmail.com — 27. maj 2011, 02:25
benja1 — 27. maj 2011, 02:36
fehrenkamp79@hotmail.com — 27. maj 2011, 02:42
Ole H — 27. maj 2011, 06:27
Hvis en gammel lyseslukker lige må vifte de værste Hashtåger væk fra tråden her, og bringe lidt lys over det egentlige problem....!
Du klantre mig for ikke at holde tråden på emnet! Det lader du mig vide i indlæg #21, fint!
Jeg undskylder og hvad sker der? Det jeg bliver bedt om at lade være med, ja det gør du så istedet??? 🙂
Konklusion: Hash og konsekvens går ikke hånd i hånd!!!!🙂
Den tavshed der blev lagt for dagenved sidste angreb virkede, angriberen kom ind, pludrede lidt og var ude igen, ingen panik, ingen ballade, blot tavshed!
AMDM. fik meget hurtigt ryddet op, ingen kom til skade, færdig!!!
Procedure og andre forhindringer virker ikke, da det der driver ballademageren er had! Den der gerne vil lave ballade, skal nok komme igennem alle procedurerne, da hadet er så stort at lidt arbejde ikke skræmmer dem!
Hvis de derimod ikke får sat lus i pelsen hos dem/den de har set sig ondt på, ved at få en masse tilbagemældinger positive som negative, ja så er glæden ved balladen væk og den holder op.....!
Da dette er et bredt forum, vil der tit komme indlæg som i nogles øjne er gentagelser, tangerer tidligere indlæg eller ligefrem virker dumme, men det står jo enhver frit for, at vælge at gå udenom disse tråde, og lade andre svare eller komme med kommentarer.
Snakken om et halvtomt glas, eller et halvfuldt glas er jo altid spændende...! Jeg vælger at se på det positive, nemlig det faktum, at vi har en fantstisk fin side, hvor der er rum til alle, og hvor tonen er fin...!
fehrenkamp79@hotmail.com — 27. maj 2011, 10:17
Ole H — 27. maj 2011, 10:21
fehrenkamp79@hotmail.com — 27. maj 2011, 10:26
brib — 27. maj 2011, 11:04
Som i den virkelige verden kan man hurtigt komme til at misforstå hinanden .
Ole H — 27. maj 2011, 11:18
brib — 27. maj 2011, 11:44
Lolland :-)
brib — 27. maj 2011, 11:48
Hvis du mener mit nick : brib .
Så kommer det fra en gl. film hvor der optræder en pastor prip ( som har en hulens masse unger ) - min familie døbte mig om til onkel brib - og det har hængt ved lige siden .
Ole H — 27. maj 2011, 11:50
Høns smitter???
Sidst jeg havde høns fik jeg det lidt ligesom du har dt nu Brian! Kyllingehjerne, fuglebryst og konen sagde at jeg også var blevet næbet???!!!???😮 Men æggene er goé!!!😛
Ole H — 27. maj 2011, 11:52
mobe31 — 27. maj 2011, 13:36
gesefuna — 27. maj 2011, 14:28
hvem er den dumme ham der spammer eller at i lader jer trække ned på hans plan 😎
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.